Weronika Negroni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Weronika Negroni z Binasco, również Weronika Negroni z Mediolanu (ur. 1445 w Binasco, zm. 13 stycznia 1497 w Mediolanie) – włoska augustianka (OSA), błogosławiona Kościoła katolickiego.

Kanonizacja – (łac. canonizatio ogłoszenie świętym) to oficjalne uznanie przez Stolicę Apostolską świętości lub przez zatwierdzenie przez Święty Synod w Kościele prawosławnym danej zmarłej osoby z racji osiągnięcia przez nią doskonałości moralnej w stopniu heroicznym lub uznanie jej za męczennika. Poprzez akt kanonizacji, papież uznaje ją za osobę godną kultu publicznego w Kościele powszechnym i wpisania jej do katalogu świętych. Akt ten poprzedzony jest procesem kanonizacyjnym.Aleksander VIII (łac. Alexander VIII, właśc. Pietro Vito Ottoboni; ur. 22 kwietnia 1610 w Wenecji, zm. 1 lutego 1691 w Rzymie) – włoski duchowny katolicki, papież w okresie od 6 października 1689 do 1 lutego 1691.

Mając 22 lata wstąpiła do klasztoru sióstr augustianek św. Marty w Mediolanie.

Zmarła mając 52 lata w opinii świętości i została pochowana w kościele zakonnym. Po likwidacji klasztoru jej relikwie przeniesiono do rodzinnego Binasco.

Uznawana za świętą, nigdy nie została kanonizowana. Jej kult w klasztorze św. Marty zaaprobował Leon X w 1517. W Martyrologium Rzymskim została ujęta w 1690 roku przez papieża Aleksandra VIII.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kult świętych
 • wstawiennictwo świętych
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Weronika Negroni z Binasco. DEON.pl z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM. [dostęp 2013-01-14].
  2. Ks. Dr Michał Machał: Powołani do świętości; : - Czym jest proces beatyfikacyjny?. Tygodnik Niedziela, Edycja wrocławska 49/2010. [dostęp 2013-01-17].Sprawdź autora:1.
  3. Żywot świętej Weroniki z Mediolanu. Parafia Matki Bożej Różańcowej w Rudzie Śląskiej. [dostęp 2013-01-14].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Bł. Weronika Negroni (pol.). Internetowa Liturgia Godzin, www.brewiarz.pl. [dostęp 2013-01-14].
 • Parafia Matki Bożej Różańcowej w Rudzie Śląskiej – rzymskokatolicka parafia, należąca do dekanatu Ruda Śląska, w archidiecezji katowickiej, zlokalizowana przy ul. Kościelna 12.Niedziela. Tygodnik katolicki – czasopismo wydawane z przerwami od 1926 w Częstochowie początkowo jako pismo diecezjalne, a po II wojnie światowej jako tygodnik ogólnopolski.
  Warto wiedzieć że... beta

  Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Mediolan (wł. Milano, łac. Mediolanum, lomb. Milan lub Milà) – miasto i gmina w północnych Włoszech, stolica prowincji Mediolan i regionu Lombardia. Położone na północno-zachodnim skraju Niziny Padańskiej pomiędzy rzekami Ticino, Adda, Po i Alpami. Mediolan położony jest na wysokości 122 m n.p.m. Drugie co do wielkości po Rzymie miasto Włoch. Według danych na koniec 2005 roku gminę zamieszkuje 1 308 735 osób, 7191 os./km². Zajmuje powierzchnię 182 km².
  Relikwie – przedmioty związane z czymś świętym. Najczęściej są to szczątki ciała świętych lub rzeczy z nimi związanych, a także relikwie Męki Pańskiej. Są one szczególnie rozpowszechnione w katolicyzmie i prawosławiu.

  Reklama