Werdykt (program telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Werdykt – pierwszy polski program sądowniczy, nadawany dawniej w Polonii 1 (1998), a później także w Tele 5 (2002), oparty na włoskim programie „Forum” nadawany w telewizji Canale 5 i produkowany na licencji włoskiej (Italo Felici) z popularnego do dziś na Zachodzie gatunku magazynów sądowniczych.

{{Kabaret infobox}} Nieznane pola: "wielkość_grafiki". Kabaret Moralnego Niepokoju – polska grupa kabaretowa założona w 1993 w Warszawie. Katarzyna Pakosińska (ur. 9 kwietnia 1972 w Warszawie) − polska artystka kabaretowa, aktorka, konferansjerka oraz dziennikarka TVP Polonia.

I edycja[ | edytuj kod]

Pierwsza edycja prezentowała prawdziwe procesy. Program prowadził aktor Tomasz Tomaszewski, a sędzią był Krzysztof Pol. Audycja była kręcona w żółtym studiu przy udziale publiczności, która wydawała własny werdykt przez wrzucenie losu do pudełka odpowiadającego jednej ze stron. Głosy liczono za pomocą specjalnej wagi.

Anna Nasiłowska (ur. 10 marca 1958) – polska pisarka, poetka, krytyk literacki, historyk literatury współczesnej. Pracownik Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Członek redakcji dwumiesięcznika literackiego "Teksty Drugie" od 1990. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiego PEN Clubu.Canale 5 – włoska stacja telewizyjna, sieci Mediaset. Jest to pierwsza komercyjną stacja powstała we Włoszech (rozpoczęła nadawanie w 1978 r. pod nazwą TeleMilano 58). Od 1980 roku funkcjonuje pod obecną nazwą.

II i III edycja[ | edytuj kod]

Talk show doczekał się nawet swej kontynuacji w 2002 na antenie Tele 5. Druga wersja programu była kręcona w zielonym studiu, a prowadzącym był Aleksander Pociej. Towarzyszyła mu Paulina Tomborowska (w drugim sezonie) i Anna Nasiłowska (w trzecim). Tym razem procesy były grane przez aktorów (wystąpiła m.in. Katarzyna Pakosińska z Kabaretu Moralnego Niepokoju w roli oskarżonej), a głosy publiczności były liczone za pomocą pilotów.

Tele 5 (inaczej: Piątka) – polska ogólnotematyczna stacja telewizyjna. Dociera do ok. 21 milionów potencjalnych widzów. Stacja nadaje FTA, dostępna jest w ofercie wszystkich platform cyfrowych oraz w większości sieci kablowych.Polonia 1 – najstarsza obecnie istniejąca polska komercyjna telewizja, utworzona w 1992 roku, oficjalnie nadająca program od 7 marca 1993. Pierwotnie stanowiła sieć 12 (przez krótki czas 13) lokalnych stacji w większych aglomeracjach miejskich emitujących program drogą naziemną, następnie – do dziś – niekodowany kanał satelitarny. Telewizja założona została przez sardyńskiego biznesmena Nicolę Grauso, powiązanego z premierem Włoch Silvio Berlusconim. Obecnie producentem programu Polonii 1 jest spółka Polcast Television, należąca do Media 5. Telewizja działa na podstawie włoskiej koncesji, wydanej na spółkę Polcast Italia z siedzibą w Mediolanie.

W obydwu wersjach podczas narady sędziów publiczność była pytana o zdanie przez prezenterów. Program powstawał w studiu przy ul. Podskarbińskiej 4 w Warszawie.

Warto wiedzieć że... beta

Aleksander August Pociej (ur. 7 lutego 1965 w Warszawie) – polski prawnik, adwokat, senator VIII, IX i X kadencji, prezenter telewizyjny, felietonista.
Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.
Tomasz Tomaszewski (ur. w 1956 w Warszawie) – polski aktor, model, komentator tenisa. Syn Bohdana Tomaszewskiego, brat Krzysztofa Logana Tomaszewskiego.

Reklama