Wend von Wietersheim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.zolnierz-lotnictwo .naglowek{color:black;background:#95a7b9}.mw-parser-output .infobox.zolnierz-marynarka .naglowek{color:white;background:#6082B6}.mw-parser-output .infobox.zolnierz-lądowe .naglowek{color:white;background:#556B2F}.mw-parser-output .infobox.zolnierz-paramilitarny .naglowek{color:black;background:#b6b3c7}

Wend von Wietersheim (ur. 18 kwietnia 1900 w Neuland Löwenberg, zm. 19 września 1975 w Bad Honnef) − niemiecki oficer Wehrmachtu w randze Generalleutnanta. Służył w czasie I i II wojny światowej. Za swoją służbę został odznaczony Krzyżem Rycerskim Krzyża Żelaznego z Liśćmi Dębu i Mieczami.

Generalmajor – pierwszy stopień generalski sił lądowych i powietrznych Wehrmachtu. Jego odpowiednikiem w wojsku polskim jest generał brygady, w Kriegsmarine jego odpowiednikiem był Konteradmiral (pol. kontradmirał).Front wschodni – całokształt działań bojowych w czasie II wojny światowej pomiędzy III Rzeszą a ZSRR i sojusznikami obydwóch państw w Europie Wschodniej i Środkowej. Walki na froncie wschodnim trwały od 22 czerwca 1941 do 8 maja 1945. Swym zasięgiem obejmowały znaczny obszar europejskiej części Rosji, całą Polskę, Ukrainę, Białoruś, Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię, Rumunię, Węgry, Słowację, Jugosławię aż do wschodniej części Niemiec i Austrii. Był to najkrwawszy i największy z frontów wojennych w historii.

Życie[ | edytuj kod]

Wend von Wietersheim był synem Waltera von Wietersheim (1863-1919), urzędnika państwowego i posiadacza majątku Nowy Ląd (później część Niwnic). Jego starszym bratem był późniejszy starosta lwówecki Mark von Wietersheim (1897–1969).

W pierwszej wojnie światowej Wietersheim miał stopień chorążego (Fähnrich). W 1919 r. został awansowany na lejtnanta i przejęty przez Reichswehrę, gdzie służył w różnych regimentach kawalerii.

Krzyż Niemiecki (niem. Deutsches Kreuz) – odznaczenie ustanowione przez Adolfa Hitlera, 28 września 1941, jako odznaczenie wyższej rangi niż Krzyż Żelazny I klasy, ale niższej niż Krzyż Rycerski Krzyża Żelaznego.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 1938 r. przeniósł się do wojsk pancernych, początkowo w sztabie 3 Dywizji Pancernej uczestniczył w kampanii wrześniowej. Awansowany na majora w marcu 1940 w I Dywizji Pancernej dowodził najpierw 1 batalionem motocyklowym (Kradschützen Bataillon 1) w bitwie o Francję. Następnie (w stopniu podpułkownika) dowodził 113 pułkiem grenadierów pancernych (Panzer-Grenadier-Regiment 113) w wojnie niemiecko-radzieckiej. Został odznaczony za walki w rejonie Rżewa. W kwietniu 1942 r. awansowany do stopnia pułkownika. W 1943 r. objął dowództwo 11 Dywizji Pancernej znanej jako dywizja duchów (Gespensterdivision). Z krótką przerwą spowodowaną raną wojenną, pozostawał dowódcą tej dywizji do końca wojny. W listopadzie 1943 został awansowany na generalmajora. Do maja 1944 r. walczył z 11 Dywizją Pancerna na Ukrainie. a następnie we Francji, gdzie w lipcu 1944 r. Wietersheim dostał awans na generalleutnanta.

Lejtnant, lejtenant - oficerski stopień wojskowy w armii rosyjskiej i radzieckiej (także białoruskiej i ukraińskiej, jak również bułgarskiej), w przybliżeniu odpowiednik porucznika. Nazwa zapożyczona z języka francuskiego (lieu tenant - "odpowiedzialny za utrzymanie pozycji") i niemieckiego, gdzie Leutnant również oznacza porucznika.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

5 maja 1945 r. skapitulował w Bawarii przed Amerykanami. Nie został jednak wzięty do niewoli.

Zmarł 19 września 1975 w Bad Honnef.

Odznaczenia[ | edytuj kod]

 • Krzyż Żelazny (1914)
 • II klasa (1 października 1939)
 • I Klasa (20 maja 1940)
 • Srebrną Odznakę Pancernej Brygady
 • Odznaka za Rany - Czarna
 • Krzyż Niemiecki - złota
 • Krzyż Rycerski Krzyża Żelaznego z Liśćmi Dębu i Mieczami
 • Krzyż Rycerski - 10 stycznia 1942
 • Liście Dębu - 12 stycznia 1943
 • Miecze - 26 marca 1944
 • Literatura[ | edytuj kod]

 • Berger, Florian (2000). Mit Eichenlaub und Schwertern. Die höchstdekorierten Soldaten des Zweiten Weltkrieges. Selbstverlag Florian Berger. ISBN 3-9501307-0-5.
 • Fellgiebel, Walther-Peer (2000). Die Träger des Ritterkreuzes des Eisernen Kreuzes 1939-1945. Friedburg, Niemcy: Podzun-Pallas. ISBN 3-7909-0284-5.
 • Helden der Wehrmacht - Unsterbliche deutsche Soldaten (po niemiecku). München, Niemcy: FZ-Verlag GmbH, 2004. ISBN 3-924309-53-1.
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
  11 Dywizja Pancerna (niem. 11. Panzer-Division) – niemiecka dywizja pancerna z okresu II wojny światowej, nazywana Gespensterdivision (Dywizja Duchów).
  Kampania francuska 1940 (niem. kryptonim Fall Gelb), inaczej zwana bitwą o Francję – niemiecka ofensywa na Francję połączoną z agresją III Rzeszy na Belgię, Holandię i Luksemburg przy złamaniu neutralności tych państw. Ofensywa rozpoczęta 10 maja 1940 roku kończyła definitywnie okres dziwnej wojny na froncie zachodnim. Niemcom skutecznie udało się zrealizować ideę Blitzkriegu, w konsekwencji Francja skapitulowała 22 czerwca. Kampania była walnym zwycięstwem III Rzeszy nad Francją. Doprowadziła do wyłączenia Francji (wraz z koloniami i marynarką wojenną) – poprzez warunki zawieszenia broni – z koalicji antyniemieckiej, czasowej izolacji Wielkiej Brytanii na kontynencie i oddania zasobów materialnych Francji dla potrzeb gospodarki wojennej III Rzeszy.
  Wehrmacht – całość sił zbrojnych III Rzeszy Niemieckiej z wyłączeniem Waffen-SS, utworzona 16 marca 1935 ustawą o powszechnym obowiązku służby wojskowej, która stanowiła jednostronne zerwanie klauzul militarnych traktatu wersalskiego (1919).
  Jazda, kawaleria (z wł. cavalleria), konnica – terminem tym określa się wojsko walczące lub poruszające się na koniach.
  18 kwietnia jest 108. (w latach przestępnych 109.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 257 dni.
  Generalleutnant - drugi stopień generalski sił lądowych (Wehrmachtu) i powietrznych (Luftwaffe) w III Rzeszy w latach 1936-1945. Jego odpowiednikiem w wojsku polskim jest generał dywizji, a w Kriegsmarine jego odpowiednikiem był Vizeadmiral. W formacjach SS odpowiednikami były SS-Gruppenführer i Generalleutnant der Waffen-SS.

  Reklama