Wenanty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wenantyimię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa venans – „polujący”. Jego formą oboczną jest Wenancjusz.

Bronisław Wenanty Zubert OFM (ur. 28 kwietnia 1935 w Katowicach) – duchowny katolicki, franciszkanin, profesor zwyczajny doktor habilitowany Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, kanonista, były kierownik Katedry Prawa Kanonicznego na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego oraz Katedry Prawa Sakramentów i Instytutów Życia Konsekrowanego KUL.Wenanty (zm. 1055) – biskup kruszwicki. Kronika Jana Długosza wskazuje, że był biskupem kruszwickim w latach 1034–1055. Został pochowany w Parchaniu na Kujawach.

Wenanty imieniny obchodzi 1 kwietnia, 5 sierpnia, 13 października i 14 grudnia.

Żeński odpowiednik: Wenancja Osoby o imieniu Wenanty

 • Wenanty (-1055), biskup kruszwicki
 • Wenanty Burdziński (1864-1928), polski przyrodnik, dyrektor kijowskiego i warszawskiego ogrodu zoologicznego.
 • Wenanty Fuhl (1960-), polski piłkarz
 • Wenanty Katarzyniec (1889-1921), polski franciszkanin, Sługa Boży Kościoła katolickiego
 • Wenanty Lityński (-1936), inżynier agronom, podporucznik kawalerii Wojska Polskiego, działacz samorządowy i społeczny
 • Wenanty Zubert (1935-2015), polski duchowny katolicki, franciszkanin, profesor nauk prawnych
 • Wenanty z Celano (-1861), włoski kapłan, franciszkanin
 • Wenanty Nosul (1949-), polski aktor i reżyser urodzony na Białorusi
 • 13 października jest 286. (w latach przestępnych 287.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 79 dni.Wenancja – imię żeńskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa venans – "polujący". Żeński odpowiednik imienia Wenancjusz i Wenanty.
  Warto wiedzieć że... beta

  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Wenanty Katarzyniec (ur. 7 października 1889 w Obydowie, zm. 31 marca 1921 w Kalwarii Pacławskiej) – polski Sługa Boży Kościoła katolickiego.
  Venanzio Metildi de Celano OFM (zm. 18 lutego 1861 w Neapolu) − włoski kapłan, franciszkanin, setny według kolejności generał Zakonu Braci Mniejszych − franciszkanów.
  Wenanty Fuhl (ur. 2 grudnia 1960) to były polski piłkarz występujący na pozycji obrońcy. Jest wychowankiem Uranii Ruda Śląska. Później występował jeszcze w Szombierkach Bytom, by w 1982 roku opuścić Polskę i przenieść się do Niemiec. Tam został zawodnikiem Schalke 04 Gelsenkirchen, lecz w barwach tego klubu nie rozegrał ani jednego spotkania. W 1983 roku podpisał kontrakt z austriackim Wiener SC. Rok później powrócił do Niemiec i tam reprezentował jeszcze barwy takich klubów jak 1. FC Nürnberg, TSV Havelse, 1. FC Saarbrücken, SC Hauenstein i FC Homburg. W 1996 roku zakończył karierę.
  Wenancjusz – imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa venans – "polujący". Jego formą oboczną jest Wenanty.
  Ogród Zoologiczny w Kijowie (ukr. Київський зоологічний парк) – jeden z największych ogrodów w byłym ZSRR położony w Kijowie.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.

  Reklama