Wembley Park

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wembley Park – naziemna stacja metra w Londynie, położona w dzielnicy Brent. Została otwarta w 1893 jako część Metropolitan Line. W latach 1939-1979 przechodziło przez nią jedno z odgałęzień Bakerloo Line, które następnie stało się częścią Jubilee Line. Jest stacją położoną najbliżej stadionu Wembley i hali widowiskowej Wembley Arena. Rocznie korzysta z niej ok. 11,9 mln pasażerów. Należy do czwartej strefy biletowej.

Metro w Londynie (ang. London Underground, potocznie the Tube) – system lokalnych linii kolejowych przebiegających w podziemnych tunelach oraz na powierzchni, obsługujących większość obszaru Wielkiego Londynu. Jest najstarszym metrem na świecie, pierwsi podróżni skorzystali z niego 10 stycznia 1863 roku. Pomimo angielskiej nazwy, wskazującej na podziemne położenie, jedynie ok. 45% długości tras znajduje się pod ziemią.London Borough of Brent – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego północno-zachodniej części. Wraz z 19 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Zewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Brent (ang. Brent Council). Nazwa pochodzi od rzeki o tej samej nazwie.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Metropolitan Line w serwisie Clive's UndergrounD Line Guides [dostęp 2010-11-21]
  2. Bakerloo Line w serwisie Clive's UndergrounD Line Guides [dostęp 2010-11-21]
  3. Jubilee Line w serwisie Clive's UndergrounD Line Guides [dostęp 2010-11-21]
  4. Transport for London>
  5. Lista stacji i stref biletowych metra londyńskiego [dostęp 2010-11-21]
Warto wiedzieć że... beta

Jubilee Line – jedna z linii metra w Londynie, tradycyjnie oznaczana kolorem srebrnym. Jej trasa liczy 36,2 km, zaś pociągi zatrzymują się na 27 stacjach. Korzysta z niej ok. 127,5 mln pasażerów rocznie. Jest jedyną linią spotykającą się na co najmniej jednej stacji ze wszystkimi pozostałymi.

Reklama