Brahmasutry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Wedantasutry)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Brahmasutry lub Wedantasutry – starożytny hinduski traktat filozoficzny pochodzący z I bądź IV w. przed Chr. Napisał go Badarajana, stanowi podstawę filozofii wedanty.

Sutra (sans. सूत्र, sūtra; pali sutta, co znaczy księga lub pismo; chiń. jing 經; kor. kyǒng 경; jap. kyō; wiet. kinh; tyb. མདོ, Wylie mdo) – to nazwa religijnych ksiąg buddyjskich lub hinduskich. W buddyzmie sutry zawierają nauki Buddy: jego wykłady, dyskusje z uczniami i słuchaczami. W hinduizmie termin sutra oznacza mniej więcej aforyzm i odnosi się do mądrości wyrażonej w zwięzły sposób.

Późniejsi wybitni myśliciele tego systemu pisali do niego komentarze, gdyż jest bardzo trudny do zrozumienia. Brahmasutry są dziełem relatywnie bardzo krótkim – składają się z tylko 555 (pięciuset pięćdziesięciu pięciu) sutr, czyli bardzo zwięzłych aforyzmów. Brahmasutry koncentrują się na Brahmanie, wymieniają epitety i cechy jakimi święte pisma hinduizmu go opisują. Spora część Brahmasutr, oprócz tematyki ściśle filozoficznej, poświęcona jest interpretacji poszczególnych doktryn zawartych w indyjskich tradycjach filozoficznych oraz polemice z innymi systemami. Brahmasutry tworzą też nową szkołę myśli hinduistycznej – wedantę i spora ich część jest poświęcona dysputom z innymi szkołami myśli indyjskiej. Brahmasutry dzielą się na cztery rozdziały – adhjaje, z których każda dzieli się na cztery krótsze części – pady.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Brahmasutry
  • Reklama