Wazektomia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wazektomia (łac. vasotomia, od łac. vas „naczynie”, gr. ektomía „wycinać”) – metoda traktowana jako antykoncepcja dla mężczyzn, mikrochirurgiczny zabieg urologiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodu lub nasieniowodów w celu przerwania ich ciągłości. Skutkiem interwencji jest blokada drożności światła nasieniowodów, a tym samym przerwanie transportu elementów komórkowych – głównie plemników – do ejakulatu. Spermatogeneza wciąż zachodzi, a wyprodukowane w jądrach plemniki są samoistnie resorbowane przez organizm. Podwiązanie nasieniowodów wymaga krótkotrwałego przerwania aktywności seksualnej (ok. 7 dni po zabiegu). U pacjenta po wazektomii ejakulat może zawierać komórki rozrodcze męskie do 2–3, czasem 5 miesięcy od zabiegu, pochodzące z pęcherzyków nasiennych, które mogą być rezerwuarem spermatozoidów. W tym okresie zaleca się stosowanie dodatkowych form antykoncepcji do momentu potwierdzenia negatywnym wynikiem badania morfologii nasienia na obecność żywych plemników w ejakulacie. Wazektomia jest zabiegiem trwałym. Rewazektomia daje potencjalną możliwość odwrócenia jego skutków przez ponowne zespolenie nasieniowodów.

Niepłodność – stan, w którym zachodzi niemożność zajścia w ciążę pomimo rocznego współżycia seksualnego z przeciętną częstotliwością 3–4 stosunków tygodniowo, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych.Rewazektomia, wazowazostomia – zabieg chirurgicznego leczenia niepłodności męskiej, polegający na przywróceniu drożności nasieniowodów. Dotyczy mężczyzn, którzy wcześniej poddali się wazektomii (trwałemu przecięciu nasieniowodów).
 Zapoznaj się również z: Rewazektomia.

Procedura zabiegowa[ | edytuj kod]

Miejsce podlegające zabiegowi wazektomii (zaznaczone na czerwono)

Podwiązanie nasieniowodów to zabieg wykonywany przez specjalistów z zakresu urologii lub chirurgii. Procedura przeprowadzania wazektomii obejmuje dwie części:

Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Jajowód (łac. tuba uterina, oviductus, salpinx) to przewód o długości ok. 10-12 cm, który biegnie od rogu macicy, dochodząc do jajnika. Koniec jajowodu w sąsiedztwie jajnika ma kształt lejka z wypustkami zwanymi strzępkami jajowodu; strzępki ułatwiają wprowadzanie komórki jajowej do światła jajowodu. Zadaniem jajowodów jest przeprowadzenie komórki jajowej do jamy macicy co odbywa się dzięki skurczom ich mięśniówki, obecności wydzieliny produkowanej przez gruczoły jajowodów oraz ruchowi rzęsek wyścielających ich błonę śluzową.
 • formalną – wywiad z pacjentem, analizę wyników badań laboratoryjnych krwi (głównie krzepnięcia krwi, wykonanych na 2 tygodnie przed zabiegiem), badanie fizykalne, uzupełnienie, przeczytanie i podpisanie dokumentów medycznych;
 • zabiegową – działania prowadzone przez specjalistę z zakresu urologii lub chirurgii w gabinecie zabiegowym.
 • Technika rekomendowana przez specjalistów urologów to przecięcie nasieniowodów i obszycie lub koagulacja końcówek. Metoda ta jest jedyną dozwoloną na terenie Niemiec. Zakładanie tytanowych klipsów może wiązać się ze złamaniem nasieniowodu i niepożądanymi konsekwencjami dla pacjenta. Interwencję poprzedza wykonanie znieczulenia nasiękowego nasieniowodów i skóry moszny. Możliwe są dwie techniki zabiegowe – tradycyjna z cięciem chirurgicznym lub częstsza – technika WBS (wazektomia bez skalpela). Polega ona na niewielkim rozwarstwieniu skóry moszny nad wyczuwalnym przez nią nasieniowodem za pomocą preparatora typu mosquito. Po przecięciu lub rozwarstwieniu skóry i wypreparowaniu nasieniowodu zakłada się dwie podwiązki i następnie wycina ok. 5–8 mm fragment nasieniowodu. Jest to zabieg mikrochirurgiczny, ponieważ przewód ma ok. 3 mm w obwodzie. W dalszej kolejności następuje koagulacja światła fragmentu brzusznego nasieniowodu oraz obu ujść części brzusznej i jądrowej nasieniowodów. Zabieg zwieńcza wewnątrzpowięziowa transpozycja wolnych końców nasieniowodów szwem o długim okresie wchłaniania (względnie oklipsowanie), a następnie zespolenie rozwarstwionej skóry moszny pojedynczym szwem niewchłanianym lub klejem tkankowym. Ostateczna metoda, jaką wykonuje się podwiązanie nasieniowodów – co do znieczulenia, nacięcia lub rozwarstwienia skóry – zależy od anatomicznych uwarunkowań pacjenta. Po takim zabiegu mężczyzna staje się niepłodny. Zabieg nie ma natomiast wpływu na zdolność do wytrysku, ponieważ większość objętości nasienia stanowią produkty gruczołu krokowego. Obustronnie wykonany zabieg powoduje ubezpłodnienie. Wazektomia trwa ok. 15–30 minut (łącznie z wywiadem ok. 1,5 h) i nie wymaga późniejszej hospitalizacji.

  Antykoncepcja (anty "przeciw", łac. conceptio "poczęcie") – zbiór różnorodnych metod mających na celu niedopuszczenie do zapłodnienia przez plemnik komórki jajowej, lub implantacji zarodka w jamie macicy. Podział sposobów zapobiegania ciąży opiera się na mechanizmach ich działania. Wykorzystanie zmian fizjologicznych podczas cyklu miesiączkowego kobiety charakteryzuje tzw. metody naturalne. Hamowanie owulacji stanowi cel antykoncepcji hormonalnej. Uniemożliwienie kontaktu gamet – metod mechanicznych i chirurgicznych. Z kolei uniemożliwienie implantacji już zapłodnionej komórki jajowej jest domeną niektórych metod antykoncepcji hormonalnej.Pęcherzyk nasienny (łac. Vesicula seminalis) – parzysty narząd męskiego układu rozrodczego, mający kształt podłużnego woreczka o długości do 5 cm. Położony jest w okolicy dna pęcherza moczowego; wydziela ok. 70% objętości ejakulatu. Błona śluzowa pęcherzyka nasiennego zawiera nabłonek sześcienny wydzielający składniki nasienia: proteiny, enzymy, fruktozę, prostaglandyny oraz fosforylocholinę. Ujścia pęcherzyka nasiennego wnikają do nasieniowodu w miejscu zwanym jego bańką.

  Powikłania[ | edytuj kod]

  W 50–66% przypadków po wazektomii może pojawić się powikłanie w postaci vasitis nodosa – guzkowatych zgrubień na końcach podwiązanych nasieniowodów o niezłośliwym charakterze. Do innych – rzadszych – skutków ubocznych, jakie może wywołać wazektomia, zalicza się:

 • krwiaka miejsca operowanego (0,2–0,5% przypadków) – rozległe zasinienie moszny lub guzek w mosznie wielkości 2–3 cm, powstałe w kilka dni po zabiegu;
 • infekcję miejsca operowanego (0,5% przypadków) – stan zapalny z zaczerwienieniem okolic rany lub całej moszny, ropną wydzieliną z miejsc rozwarstwienia skóry, przedłużającym się bólem oraz podwyższoną temperaturą ciała (powyżej 37 °C);
 • zastoinowe zapalenie najądrza (0,5% przypadków) – powiększone oraz bolesne najądrze bezpośrednio po zabiegu lub w późniejszym czasie. Ból może być wynikiem wzrostu ciśnienia w najądrzach, przewlekłego zapalenia czy też podrażnienia nerwów przez szew/zrost;
 • ból, obrzęk i zaczerwienienie w okolicy moszny (0,8% przypadków) – trwające kilka godzin lub do dwóch dni, ustępujące samoistnie, uznawane bardziej za reakcję fizjologiczną organizmu niż powikłanie po zabiegu;
 • zespół bólu moszny/jąder (0,8% przypadków) – dolegliwość utrzymująca się nawet do kilku tygodni po zabiegu. Około jeden na tysiąc przypadków może przerodzić się w przewlekły zespół bólowy moszny, który staje się poważnym problemem klinicznym;
 • rekanalizację nasieniowodów (0,2% przypadków) – niepowodzenie interwencji ujawniające się rok lub więcej od chwili, gdy została wykonana wazektomia. Są to sporadyczne przypadki, ale potwierdzające, że nie jest to metoda antykoncepcji dająca 100% pewności, choć o skuteczności przekraczającej 99%.
 • Generalnie u mężczyzn po wykonanym zabiegu wazektomii nie obserwuje się różnic w jakości i poziomie satysfakcji ze stosunku płciowego w porównaniu do współżycia sprzed interwencji chirurgicznej. Erekcja (wzwód) i ejakulacja (wytrysk nasienia) przebiegają na dotychczasowym poziomie, z normalną obecnością ejakulatu, którego kolor i konsystencja pozostają bez zmian. Dzieje się tak dlatego, że plemniki stanowią mikroskopijną część objętości spermy, w związku z czym brak ich obecności nie ma wpływu na wygląd nasienia. Wazektomia nie odbija się także negatywnie na gospodarce hormonalnej pacjentów, u których została zastosowana tego rodzaju antykoncepcja dla mężczyzn. Zabieg nie powoduje zmian w poziomie popędu seksualnego, ilości zarostu czy barwie głosu mężczyzny.

  Ejakulacja (łac. eiaculatio – wytrysk) – wytrysk nasienia (spermy) z prącia. Porcja nasienia wydzielana w trakcie ejakulacji to ejakulat. Ejakulacja następuje w czasie stosunku płciowego, masturbacji bądź polucji.PMID (ang. PubMed Identifier, PubMed Unique Identifier) – unikatowy identyfikator przypisany do każdego artykułu naukowego bazy PubMed.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Obrzęk - (łac. oedema) stwierdzane w badaniu fizykalnym gromadzenie się płynu w przestrzeni pozakomórkowej i w jamach ciała. Powstaje na skutek zaburzenia równowagi między czynnikami dążącymi do zatrzymania płynu w naczyniach oraz czynników prowadzących do przedostawania się płynu poza ich światło. Obrzęk może być spowodowany zgromadzeniem przesięku lub wysięku.
  Katolicka etyka seksualna – dział teologii moralnej Kościoła katolickiego, zajmujący się zagadnieniami etycznymi natury ludzkiej seksualności, jej przyczyn i przejawów w świetle katolickiego rozumienia prawa naturalnego i w kontekście powołania chrześcijanina do świętości poprzez relację z Chrystusem w Kościele.
  Antykoncepcja dla mężczyzn (gr. anti – przeciw i łac. conceptio – poczęcie) – zbiór specjalnych metod i środków przeznaczonych dla mężczyzn, stosowanych świadomie w celu uniknięcia zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik, a tym samym zaistnienia ciąży. Ostatnie dwie dekady XX wieku i początek XXI wieku przyniosły wzrost zainteresowania regulacją męskiej rozrodczości – początkowo w środowisku naukowym, następnie na poziomie produkcji. Do połowy XX wieku najczęstszymi i jedynymi środkami antykoncepcyjnymi dla mężczyzn była okresowa abstynencja seksualna, stosunek przerywany, prezerwatywa lub wazektomia. Obecnie antykoncepcja dla mężczyzn to nieco szerszy rezerwuar rozwiązań, ale wciąż znacznie szczuplejszy niż antykoncepcja dla kobiet.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Skóra (łac. cutis, gr. derma) – największy narząd powłoki wspólnej (łac. integumentum commune) kręgowców o złożonej budowie i wielorakich funkcjach; powłoka właściwa.
  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.
  Urologia – dziedzina medycyny zajmująca się układem moczowo-płciowym; jego budową, fizjologią, schorzeniami (np. zapalenia, zaburzenia funkcji, ograniczona płodność, nowotwory), wadami patologicznymi w aspekcie endokrynologicznym, naczyniowym i operacyjnym oraz ich diagnozowaniem i leczeniem.

  Reklama