Waterloo Station

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Waterloo Stationdworzec kolejowy, jeden z największych w Londynie. Podzielony jest na część krajową i międzynarodową. Do 13 listopada 2007 z części międzynarodowej korzystały pociągi Eurostar zapewniające bezpośrednie połączenie z Paryżem i Brukselą. Obecnie ten fragment dworca jest nieużywany. Stacja posiada 19 peronów i obsłużyła w roku 2005 prawie 68,5 mln pasażerów.

Woking - miasto położone w zachodniej części Surrey (Wielka Brytania), znajdujące się 37 km na południowy zachód od Charing Cross. W mieście mieści się siedziba McLaren Technology Centre teamu Formuły 1 McLaren.Alton – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Hampshire, na południowy zachód od Farnham. Miasto zamieszkuje 14 500 osób.

Operatorem wszystkich pociągów zatrzymujących się na dworcu jest obecnie firma South West Trains, której składy jeżdżą stąd m.in. do Woking, Reading, Dorking, Guildford, Weybridge, Basingstoke, Portsmouth, Alton, Southampton, Bournemouth, Poole i Exeter.

Southampton – miasto portowe, położone na południu Anglii w hrabstwie ceremonialnym Hampshire, w dystrykcie (unitary authority) Southampton. W 2001 roku miasto liczyła 234 224 mieszkańców.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Profil stacji w bazie National Rail
 • Transport w Londynie stanowi centrum połączeń drogowych, kolejowych i lotniczych w Wielkiej Brytanii. Miasto posiada rozbudowaną, gęstą sieć połączeń komunikacyjnych, w której zbiegają się krajowe linie kolejowe i autostrady. Ponadto, w Londynie znajduje się jedno z najruchliwszych lotnisk na świecie - Heathrow (obsługiwane przez ULTra, pierwszą w Londynie zautomatyzowaną kolejkę), a także port morski.Dworzec kolejowy – budynek z rozbudowaną infrastrukturą służącą do obsługi kolejowego ruchu pasażerskiego lub towarowego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Weybridge – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Surrey. W 2001 roku miasto to zamieszkiwało 19 463 osób.
  Guildford – miasto w południowo-wschodniej Anglii, w hrabstwie Surrey, w dystrykcie (borough) Guildford, położone na południowy zachód od Londynu, nad rzeką Wey (prawy dopływ Tamizy). Około 66 tys. mieszkańców.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Exeter (IPA /ˈeksɪtə(r)/) – miasto w Wielkiej Brytanii, ośrodek administracyjny hrabstwa Devon, port nad rzeką Exe, w pobliżu jej ujścia do Kanału La Manche. W 2005 r. populację miasta szacowano na 117,600 mieszkańców.
  Poole - miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie ceremonialnym Dorset, port pasażerski nad cieśniną La Manche, sąsiaduje z Bournemouth. Około 141 tys. mieszkańców.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  South West Trains - brytyjski przewoźnik kolejowy posiadający koncesję na obsługę grupy tras podmiejskich i regionalnych, w części Anglii znajdującej się na południowy zachód od Londynu. Firma rozpoczęła działalność w lutym 1996, od tego czasu dwukrotnie udawało jej się obronić swoją koncesję w kolejnych przetargach. Obecny okres koncesyjny rozpoczął się w lutym 2007 i potrwa 10 lat. Firma należy do grupy transportowej Stagecoach. Łącznie obsługuje 213 stacji, na 177 z nich pełni również rolę administratora.

  Reklama