Wasyl Boluch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wasyl Boluch (ur. 12 stycznia 1889 w Kutkowcach k. Tarnopola, zm. 1955 w Australii) – ukraiński działacz polityczny, rolnik, działacz UNDO, poseł na Sejm IV i V kadencji w II RP.

Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Sejm V kadencji utworzony został w wyniku wyborów przeprowadzonych w Polsce 6 listopada 1938 roku (poprzedni Sejm IV kadencji rozwiązany został 13 września). Sejm V kadencji rozwiązany został w wyniku wybuchu II wojny światowej i załamania struktur państwa zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Władysława Raczkiewicza z 2 października 1939 roku. Po tej dacie rolę swoistego substytutu parlamentu pełniła powołana dekretem prezydenta z 9 grudnia 1939 roku Rada Narodowa Rzeczypospolitej Polskiej, będąca organem doradczym Prezydenta Rzeczypospolitej.

Życiorys[ | edytuj kod]

Uczęszczał do ukraińskich gimnazjów w Tarnopolu i Przemyślu (matura w 1909), następnie studiował na wydziałach medycznym (1909–1910) i prawniczym (1912–1914) Uniwersytetu w Wiedniu. Ukończył również roczną Akademię Handlową w Wiedniu (1912).

Przed I wojną światową (1910–1911) i w toku działań (1914–1918) służył w armii austriackiej (porucznik w 15. pułku piechoty na froncie rosyjskim i włoskim), w latach 1918–1920 w stopniu kapitana w Armii Halickiej (do 1919 komendant Tarnopola i organizator milicji ukraińskiej, następnie w sztabie II Korpusu Ukraińskiej Armii Halickiej). Sekretarz powiatowego komitetu UNDO, przewodniczący Ukraińskiego Stowarzyszenia Kupców i Przemysłowców oraz członek Rady Nadzorczej Ukraińskiego Banku w Tarnopolu, prezes czytelni „Proswity” i „Silśkoho Hospodara” w Kutkowcach, członek wojewódzkiej Rady Fundacji Pracy.

II Korpus Ukraińskiej Armii Halickiej – korpus Ukraińskiej Armii Halickiej, utworzony na przełomie stycznia i lutego 1919 z grup bojowych „Schid”, „Stare Seło” i „Nawarija”. Początkowo nazywany Korpusem Oblężniczym, ponieważ jego wojska oblegały Lwów.Sejm Rzeczypospolitej Polskiej (Sejm RP), Sejm – izba niższa dwuizbowego parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej; Izba Poselska wyłoniła się z Sejmu walnego w 1493; od uchwalenia konstytucji Nihil novi (1505) Sejm jest najwyższym organem władzy ustawodawczej w Polsce.

Poseł IV i V kadencji 1935–1939, dwukrotnie (1935 i 1938) wybrany w okręgu wyborczym nr 61 (Tarnopol); członek klubów: od 1935 brak danych; od 1938 Ukraińskiej Reprezentacji Parlamentarnej.

Po II wojnie światowej na emigracji w Australii.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Małgorzata Smogorzewska, Posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej 1919-1939: słownik biograficzny. T. 1, A-D (red. naukowa Andrzej Krzysztof Kunert, Warszawa 1998.
 • Warto wiedzieć że... beta

  Tarnopol (ukr. Тернопіль, Ternopil) – miasto na Ukrainie, nad Seretem, siedziba administracyjna obwodu tarnopolskiego i rejonu tarnopolskiego. W 2001 roku liczyło ok. 228 tys. mieszkańców. Tarnopol jest znaczącym ośrodkiem kulturalnym (muzeum, teatry), oświatowym (szkoły wyższe) i przemysłowym (zakłady przemysłu cukrowniczego, mięsnego, bawełnianego, chemicznego, maszynowego, meblarskiego i ceramicznego), a także ważnym węzłem komunikacyjnym z portem lotniczym.
  Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.
  Ukraińska Armia Halicka (ukr. Українськa Галицька Армія, UHA) – nazwa regularnej armii ZURL po porozumieniu z Armią Ochotniczą Antona Denikina 17 listopada 1919, wcześniej nosiła nazwę Armii Halickiej (HA).
  Sejm IV kadencji utworzony został w wyniku wyborów przeprowadzonych w Polsce 8 września 1935 (poprzedni Sejm III kadencji rozwiązany został 10 lipca 1935).

  Reklama