Wassenaar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wassenaar (Ltspkr.png wymowa) to holenderskie miasto i gmina w prowincji Holandia Południowa. Gmina ma 25.875 mieszkańców (31 maja 2009, źródło: CBS) i obejmuje obszar 62,50 km ². Gmina Wassenaar znajduje się w obszarze Haaglanden.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Wassenaar to miasto otoczone przez tereny leśne z dużą ilością willi i rezydencji. Wiele z nich to tradycyjne pozamiejskie, letnie domy zamożnych mieszkańców miast. Oprócz wielu bogatych mieszkańców mieszczą się tu siedziby firm i konsulatów. Prins Willem-Alexander i Princess Máxima mieli dom w posiadłości Eikenhorst. Posiadłość Duinrell przemieniona została w teren rekreacyjny.

I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.Holandia jest obecnie podzielona na 12 europejskich prowincji, które dzielą się na 355 gmin (gemeente) oraz 3 karaibskie gminy specjalne.

W centrum Wassenaar usytuowany jest stary romański kościół, który częściowo pochodzi z XII wieku, a częściowo z XVI wieku. Został obudowany po zniszczeniach na początku wojny. Oprócz niewielkiej liczby starych domów we wsi jest XVIII-wieczny młyn.

Z bitew pod Wassenaar pozostało prawie 1000 metrów podziemnych korytarzy zbudowanych z cegły oraz pięć połączonych ze sobą bunkrów. Tamtejszy system korytarzy służy obecnie jako rezerwat nietoperzy.

Historia[ | edytuj kod]

Dopiero w XVIII wieku rozpoczęła się w miejscowości ekspansja przyszłości, w tym budowa posiadłości dla króla Ludwika Napoleona między Hagą a Leiden (aktualnie Rijksstraatweg). Około roku 1840, brat króla Williama I, książę Frederik, zbudował pałac „De Paauw”, gdzie mieszkał przez dziesięciolecia.

Hagi (jap. 萩市, Hagi-shi) – miasto w Japonii, w prefekturze Yamaguchi, w zachodniej części wyspy Honsiu, w pobliżu miasta Nagato. Port nad Morzem Japońskim.Lejda (Leiden) – miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa u wybrzeża Morza Północnego. Należy do najstarszych miast niderlandzkich. Jest miejscem urodzenia malarza Rembrandta. Prawa miejskie otrzymało w 1266. Jest jednym z głównych ośrodków handlowych Holandii, handel kwiatami, przemysł maszynowy, kosmetyczny, włókienniczy.

Po zbudowaniu linii kolejowej z Haga do Scheveningen w 1908 roku zaczęła rozwijać się jako wieś z liczną ilością willi bogatych przemysłowców Rotterdamu. Taki rozwój sytuacji przerwała stagnacja w czasie I wojny światowej.

Zobacz też Porozumienie Wassenaar

Sport i rekreacja[ | edytuj kod]

W Wassenaar możliwe jest uprawianie rozmaitych dyscyplin sportowych. Funkcjonuje klub hokejowy Kievits HGC, kluby piłkarskie, takie jak Blue-Black i FC Wassenaar i klub piłki ręcznej Olympia'72. Ponadto, w ramach różnych sportów takich, jak siatkówka WVV, Badmington BCW. Istnieją również korty tenisowe jak stary dąb i Kieviet. Istnieje kilka pól golfowych w tym Wassenaar Golf Groenendael i GC Rozenstein. W okresie letnim otwiera się Duinrell - to park rozrywki z basenem Tikibad i pole namiotowe.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Kościół – w religii chrześcijańskiej budynek przeznaczony do celów rytualnych, sakralnych: odprawiania nabożeństw, sprawowania sakramentów, odmawiania modlitw itp.
Holandia Południowa (nid. Zuid-Holland) – prowincja Holandii wzdłuż wybrzeża Morza Północnego. Stolicą prowincji jest Haga, a największym miastem Rotterdam. Południowa część prowincji to Westland i zajmują ją liczne tereny szklarniowe. Najważniejszymi zbiornikami wodnymi w Holandii Południowej są Nieuwe Maas, Nieuwe Waterweg, Oude Maas, Haringvliet oraz Hollands Diep
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Porozumienie Wassenaar w sprawie Kontroli Eksportu Broni Konwencjonalnej oraz Dóbr i Technologii Podwójnego Zastosowania (ang. The Wassenaar Arrangement on Export Controls for Conventional Arms and Dual-Use Goods and Technologies) zostało zawarte miasteczku Wassenaar koło Hagi 31 marca 1994 przejmując funkcje organizacji COCOM, która powołana w czasach zimnej wojny - miała za cel kontrolować eksport do krajów bloku wschodniego.

Reklama