Washington Football Team

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Washington Football Team – zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w miejscowości Landover w stanie Maryland, w pobliżu Waszyngtonu. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Wschodniej NFC w konferencji NFC w lidze NFL. W 2009 roku magazyn The Forbes oszacował wartość zespołu na około 1,6 mld dolarów, co daje mu drugie miejsce za Dallas Cowboys wśród wszystkich klubów amerykańskich niezależnie od dyscypliny sportowej, i jest porównywalne jedynie z wartością angielskiego klubu piłkarskiego Manchester United.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych.

Zespół powstał w Bostonie w roku 1932 i przeniósł się do stolicy Stanów Zjednoczonych pięć sezonów później. Drużyna trzykrotnie wygrała Super Bowl w latach 1982–1991, za każdym razem pod wodzą Joe Gibbsa, który został ponownie głównym trenerem zespołu w roku 2004.

W sezonie 2005, cztery mecze dla Redskins zagrał Aki Jones. Jones w sezonie 2010 grał dla The Crew Wrocław w Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego.

Polska Liga Futbolu Amerykańskiego w sezonie 2010 – piąta edycja rozgrywek ligowych futbolu amerykańskiego w Polsce (najwyższa w hierarchii klasa rozgrywek ligowych w tej dyscyplinie sportu). Jej triumfator otrzyma tytuł Mistrza Polski. Do rywalizacji przystąpiło 9 drużyn, lecz w trakcie sezonu z rozgrywek wycofała się Zachodniopomorska Husaria a rozegrane przez nich mecze zostały anulowane. W związku z tym, w regulaminie nastąpiły pewne zmiany: rozgrywki były dalej toczone w systemie "wiosna-jesień", pierwsze cztery zespoły awansowały do fazy playoff, ale tylko jedna drużyna walczyła z barażach o utrzymanie w lidze (ostatnia). Dodatkowo, od sezonu 2011, liga ma liczyć 10 zespołów. Organizatorem i zarządcą rozgrywek PLFA jest Polski Związek Futbolu Amerykańskiego. Inauguracja ligi odbyła się 27 marca, kiedy to zmierzyły się ze sobą drużyny Tigers i Miners. Ogromny sukces odniosła drużyna Devils Wrocław, która jako pierwsza w historii PLFA wygrała wszystkie mecze w sezonie.Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.

Zawodnicy polskiego pochodzenia w Redskins: Ed Kawal (1937), Ted Lapka (1943–1944, 1946), John Koniszewski (1945-1946,1948), Joe Soboleski (1949), John Badaczewski (1949-1952), Dick Modzelewski (1953-1954), Vic Janowicz (1954-1955), Gene Cichowski (1958-1959), Johnny Olszewski (1958-1960), Joe Krakoski (1961), Jim Ninowski (1967-1968), Bill Malinchak (1970-1976), Pete Wysocki (1975-1980), Mark Rypien (1986-1993), Brian Kozlowski (2004-2007). Jako trenerzy: Ted Marchibroda (koordynator ofensywy 1972-1974).

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Przypisy[ | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona zespołu
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Manchester United Football Club (bryt. wym. [ˌmæntʃɛstə juˈnaɪtɪd]) – angielski klub piłkarski z siedzibą w Stretford, w hrabstwie Greater Manchester. Występuje w Premier League, której był jednym z założycieli w 1992 roku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Eugene W. Cichowski (ur. 20 maja, 1934 w Chicago, Illinois) był amerykańskim futbolistą. Po ukończeniu Indiana University w latach 1957-1959 grał na pozycji cornerbacka w National Football League dla drużyn Pittsburgh Steelers, gdzie rozegrał 14 na 15 spotkań w sezonie oraz Washington Redskins.
  {{Czasopismo infobox}} Nieznane pola: "odpowiednik". Forbes – amerykański dwutygodnik o tematyce biznesowej, założony w 1917 przez Bertiego Forbesa.
  Polska Liga Futbolu Amerykańskiego (skrót PLFA) – rozgrywki ligowe futbolu amerykańskiego w Polsce, składająca się z czterech klas rozgrywkowych oraz rozgrywek juniorskich. Zarządzana oraz założona w 2006 z inicjatywy Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego (PZFA).
  Dallas Cowboys – zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Irving w stanie Teksas. Pięciokrotny mistrz całej ligi NFL w latach: 1971, 1977, 1992, 1993, 1995. Swoje domowe mecze rozgrywają na Cowboys Stadium w Arlington w Teksasie. Cowboys są drużyną NFL od 1960. W artykule z wrześniowego Forbesa uznani są za najdroższą (1,7 mld $) drużynę sportową na świecie wyprzedzając Washington Redskins (1,6 mld $).
  National Football Conference (skrót: NFC, Krajowa Konferencja Futbolowa) - jedna z dwóch konferencji w zawodowej lidze futbolu amerykańskiego, National Football League (NFL).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  National Football League (skrót: NFL, Narodowa Liga Futbolowa) – największa zawodowa liga futbolu amerykańskiego, złożona z 32 zespołów. Liga powstała w roku 1920, jako American Professional Football Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Futbolu Zawodowego) i zmieniła nazwę na obecną dwa lata później.

  Reklama