Warwickshire

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Warwickshirehrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w środkowej Anglii, w regionie West Midlands. Stolicą hrabstwa jest Warwick. Powierzchnia hrabstwa wynosi 1975 km² powierzchni, a liczba ludności – 543 800.

Solihull – miasto w hrabstwie West Midlands, w Anglii. Zamieszkuje je okolo 95.000 osób. Jest częścią West Midlands conurbation. Jest położone 14,5 kilometra na południe od centrum Birmingham.Stratford-on-Avon – dystrykt w hrabstwie Warwickshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 120 485 mieszkańców.

Geografia[ | edytuj kod]

Zamek w Kenilworth

Według spisu z 2001 roku największymi miastami hrabstwa są: Nuneaton (70 721 mieszkańców), Rugby (61 988), Royal Leamington Spa (61 595) i Bedworth (30 001), Warwick (23 350), Kenilworth (22 218) oraz Stratford-upon-Avon (22 187).

{{Jednostka administracyjna infobox}} Brakujące pola: alt zdjęcia. Staffordshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w środkowo-zachodniej Anglii, w regionie West Midlands. Birmingham – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands.

Północna część Warwickshire jest gęsto zaludniona, liczne miasta (Nuneaton, Rugby, Bedworth) były (lub są) ośrodkami przemysłu ciężkiego (kopalnie węgla, fabryki cementu), włókiennictwa i budownictwa. Część środkowa hrabstwa obejmuje historyczne, zabytkowe miasta Warwick, Kenilworth i Stratford-upon-Avon. Południowa część hrabstwa jest najmniej zurbanizowana i obejmuje część wzgórz Cotswolds. Zachodnia część historycznego Warwickshire porośnięta była gęstym lasem (Forest of Arden), w znacznej części wyciętym w okresie rewolucji przemysłowej. Z tego względu liczne nazwy miejscowości w północno-zachodnim Warwickshire zawierają wyrażenie przyimkowe "-in-Arden" (np. Hampton-in-Arden).

Zamek w Warwick (ang. Warwick Castle) – średniowieczny zamek położony w Warwick, w hrabstwie Warwick, w środkowej Anglii. Znajduje się on na brzegu malowniczej rzeki Avon.West Midlands – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w środkowo-zachodniej Anglii, w regionie West Midlands, obejmujące aglomerację miasta Birmingham.
Jednym z najsłynniejszych mieszkańców hrabstwa był William Szekspir, pochodzący z miasta Stratford-upon-Avon

Historyczne granice Warwickshire obejmowały również Birmingham, Coventry i Solihull. W wyniku reorganizacji podziału terytorialnego Wielkiej Brytanii z 1974 konurbację Birmingham wydzielono do odrębnego hrabstwa West Midlands. W latach 1541-1842 miasto Coventry było stolicą wydzielonej jednostki, tzw. county corporate.

Angielska wojna domowa, (rewolucja angielska lub wojna domowa w Anglii – ang. The English Civil War) – seria trzech wojen domowych oraz ciąg politycznych machinacji, które miały miejsce pomiędzy parlamentarzystami i rojalistami od 1642 do 1651. Parlamentarzyści buntowali się przeciwko królowi Karolowi I i Karolowi II. W tym czasie Oliver Cromwell zniósł ustrój monarchiczny.Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Na zachodzie Warwickshire graniczy z hrabstwami Worcestershire i West Midlands, na północy ze Staffordshire, na północnym wschodzie z Leicestershire, na wschodzie z Northamptonshire, na południu z Oxfordshire, a na południowym zachodzie z Gloucestershire.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Wikingowie – skandynawscy wojownicy­­­­­, którzy od VIII wieku podejmowali dalekie wyprawy o charakterze kupieckim, rabunkowym lub osadniczym.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Na potrzeby organizacji samorządów lokalnych w Anglii wyróżnia się nawet cztery poziomy podziału administracyjnego. Na niektórych poziomach różne uwarunkowania prawne doprowadziły do powstania różnych jednostek podziału.
Nuneaton and Bedworth – dystrykt w hrabstwie Warwickshire w Anglii. Dystrykt został utworzony 1 kwietnia 1974. W 2011 roku dystrykt liczył 125 252 mieszkańców.
Hampton-in-Arden – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym West Midlands, w dystrykcie (unitary authority) Solihull. Leży 15 km na wschód od miasta Birmingham i 149 km na północny zachód od Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 1787 mieszkańców.
William Szekspir (ang. William Shakespeare; ur. prawdopodobnie 23 kwietnia 1564, data chrztu: 26 kwietnia 1564, w Stratford-upon-Avon, zm. 23 kwietnia/3 maja 1616, tamże) – angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru.

Reklama