• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Warwickshire  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Mercja – jedno z siedmiu państw heptarchii anglosaskiej. Od połowy VIII wieku do początków IX wieku było państwem-hegemonem heptarchii. Sąsiadowało z pięcioma państwami heptarchii: od południa z Wessex i Sussex, od wschodu od Essex i East Anglią, od północy z Nortumbrią. Od zachodu przylegało do Walii, a od północy dotykało też Strathclyde.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Warwickshirehrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w środkowej Anglii, w regionie West Midlands. Stolicą hrabstwa jest Warwick. Powierzchnia hrabstwa wynosi 1975 km² powierzchni, a liczba ludności – 543 800.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Zamek w Kenilworth

  Według spisu z 2001 roku największymi miastami hrabstwa są: Nuneaton (70 721 mieszkańców), Rugby (61 988), Royal Leamington Spa (61 595) i Bedworth (30 001), Warwick (23 350), Kenilworth (22 218) oraz Stratford-upon-Avon (22 187).

  Solihull – miasto w hrabstwie West Midlands, w Anglii. Zamieszkuje je okolo 95.000 osób. Jest częścią West Midlands conurbation. Jest położone 14,5 kilometra na południe od centrum Birmingham.Stratford-on-Avon – dystrykt w hrabstwie Warwickshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 120 485 mieszkańców.

  Północna część Warwickshire jest gęsto zaludniona, liczne miasta (Nuneaton, Rugby, Bedworth) były (lub są) ośrodkami przemysłu ciężkiego (kopalnie węgla, fabryki cementu), włókiennictwa i budownictwa. Część środkowa hrabstwa obejmuje historyczne, zabytkowe miasta Warwick, Kenilworth i Stratford-upon-Avon. Południowa część hrabstwa jest najmniej zurbanizowana i obejmuje część wzgórz Cotswolds. Zachodnia część historycznego Warwickshire porośnięta była gęstym lasem (Forest of Arden), w znacznej części wyciętym w okresie rewolucji przemysłowej. Z tego względu liczne nazwy miejscowości w północno-zachodnim Warwickshire zawierają wyrażenie przyimkowe "-in-Arden" (np. Hampton-in-Arden).

  Birmingham – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands.Zamek w Warwick (ang. Warwick Castle) – średniowieczny zamek położony w Warwick, w hrabstwie Warwick, w środkowej Anglii. Znajduje się on na brzegu malowniczej rzeki Avon.
  Jednym z najsłynniejszych mieszkańców hrabstwa był William Szekspir, pochodzący z miasta Stratford-upon-Avon

  Historyczne granice Warwickshire obejmowały również Birmingham, Coventry i Solihull. W wyniku reorganizacji podziału terytorialnego Wielkiej Brytanii z 1974 konurbację Birmingham wydzielono do odrębnego hrabstwa West Midlands. W latach 1541-1842 miasto Coventry było stolicą wydzielonej jednostki, tzw. county corporate.

  West Midlands – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w środkowo-zachodniej Anglii, w regionie West Midlands, obejmujące aglomerację miasta Birmingham.Angielska wojna domowa, (rewolucja angielska lub wojna domowa w Anglii – ang. The English Civil War) – seria trzech wojen domowych oraz ciąg politycznych machinacji, które miały miejsce pomiędzy parlamentarzystami i rojalistami od 1642 do 1651. Parlamentarzyści buntowali się przeciwko królowi Karolowi I i Karolowi II. W tym czasie Oliver Cromwell zniósł ustrój monarchiczny.

  Na zachodzie Warwickshire graniczy z hrabstwami Worcestershire i West Midlands, na północy ze Staffordshire, na północnym wschodzie z Leicestershire, na wschodzie z Northamptonshire, na południu z Oxfordshire, a na południowym zachodzie z Gloucestershire.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Wikingowie – skandynawscy wojownicy­­­­­, którzy od VIII wieku podejmowali dalekie wyprawy o charakterze kupieckim, rabunkowym lub osadniczym.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Na potrzeby organizacji samorządów lokalnych w Anglii wyróżnia się nawet cztery poziomy podziału administracyjnego. Na niektórych poziomach różne uwarunkowania prawne doprowadziły do powstania różnych jednostek podziału.
  Nuneaton and Bedworth – dystrykt w hrabstwie Warwickshire w Anglii. Dystrykt został utworzony 1 kwietnia 1974. W 2011 roku dystrykt liczył 125 252 mieszkańców.
  Hampton-in-Arden – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym West Midlands, w dystrykcie (unitary authority) Solihull. Leży 15 km na wschód od miasta Birmingham i 149 km na północny zachód od Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 1787 mieszkańców.
  William Szekspir (ang. William Shakespeare; ur. prawdopodobnie 23 kwietnia 1564, data chrztu: 26 kwietnia 1564, w Stratford-upon-Avon, zm. 23 kwietnia/3 maja 1616, tamże) – angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.