Warszawskie Towarzystwo Fizyczno-Chemiczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Warszawskie Towarzystwo Fizyczno-Chemiczne – polskie towarzystwo naukowe działające w latach 1767–1769 w Warszawie.

Konfederacja barska (1768-1772) – zbrojny związek szlachty polskiej utworzony w Barze na Podolu 29 lutego 1768 roku, z zaprzysiężeniem aktu założycielskiego w obronie wiary katolickiej i niepodległości Rzeczypospolitej, skierowany przeciwko: kurateli Imperium Rosyjskiego, królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu i popierającym go wojskom rosyjskim. Celem konfederacji było zniesienie ustaw narzuconych przez Rosję, a zwłaszcza dających równouprawnienie innowiercom.

Historia[ | edytuj kod]

Utworzone zostało jesienią 1767 roku w Warszawie. Przyjmowało na członków zarówno cudzoziemców, jak i krajowców. Jako swoje cele deklarowało „badanie zjawisk fizycznych, rekomendowanie obywatelom skutecznych lekarstw, a przede wszystkiem udzielania wskazówek praktycznych ku podniesieniu w kraju przemysłu rolnego i fabryk. Podejmowało się na własny koszt analizy nadesłanych minerałów i ciał płynnych; przyrzekało nie ujawniać rezultatów badania, dopóki doświadczenie zastosowania ich praktycznego nie stwierdzi”.

Przedmioty i listy w języku łacińskim, niemieckim i francuskim odbierało przez Grela; na wszelkie zapytania zobowiązywało się odpowiadać w przeciągu miesiąca.

Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama