Warszawscy Stompersi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Warszawscy Stompersipolski zespół jazzu tradycyjnego, wcześniej występujący pod nazwą New Orlean Stompers i Warsaw Stompers.

Agora Spółka Akcyjna – polska, publiczna spółka prawa handlowego, notowana na giełdzie w Warszawie, prowadząca działalność mediową. Nazwa spółki pochodzi od greckiego określenia miejsca spotkań.Jazz Jamboree Festival – jeden z większych i najstarszych festiwali jazzowych w Europie odbywający się w Warszawie. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Jazz Jamboree.

Historia[ | edytuj kod]

Zespół jazzu tradycyjnego utworzony pod nazwą New Orleans Stompers w Warszawie listopadzie 1957 r. przez Mieczysława Wadeckiego. W pierwszym składzie grupy znaleźli się Wiesław Ejssymont, Wojciech Kacperski, Jerzy Kowalski, Bogusław Rudziński. W lutym 1958 r. do grupy dołączyli Bogdan Ignatowski i Eugeniusz Koniarz. Zespół zadebiutował w tym samym miesiącu na Ogólnopolskim Konkursie Amatorskich Zespołów Jazzowych i Tanecznych w Warszawie. Miesiąc później New Orlean Stompers wystąpił na czwartym w historii powojennego jazzu koncercie w Filharmonii Narodowej, a w czerwcu w eksperymentalnym programie Telewizji Warszawskiej. We wrześniu 1958 r. uczestniczył w I Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym Jazz Jamboree w Warszawie. Na festiwalu tym występował później regularnie do 1964 r..

Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

W 1961 r. stał się zespołem profesjonalnym. Na pierwsze zagraniczne koncerty wyjechał w 1962 r. do Szwecji, koncertował także w Finlandii, NRD, RFN, Belgii i ZSRR. Akompaniował na estradzie i w nagraniach m.in. Jeanne Johnstone, Maciejowi Kossowskiemu, Halinie Kunickiej, Danucie Rinn i Markowi Tarnowskiemu.

W połowie 1964 r. Warszawscy Stompersi związali się na stałe z zespołem Filipinki i stali się grupą akompaniującą Filipinkom podczas tras koncertowych i nagrań radiowych oraz płytowych. W 1965 r. wraz z Filipinkami Warszawscy Stopersi w okrojonym składzie (Mieczysław Wadecki, Bogusław Sobiesiak i Władysław Brzezicki) wyruszyli na pierwsze tournée po USA i Kanadzie (Piosenka nie zna granic). Rok później obie grupy wyruszyły na drugie tournée po Ameryce (Siedem uśmiechów) – tym razem Filipinkom akompaniowało czterech Stompersów – Mieczysław Wadecki, Wiesław Ejssymont oraz bracia Kruszyńscy. Zimą 1967 r. Warszawscy Stompersi w pełnym składzie wraz z Filipinkami wyjechali na tournée po ZSRR (Piosenka nie zna granic II) gdzie oba zespoły dały 87 koncertów w 15 miastach, a obejrzało je 300 tys. widzów.

Mateusz Święcicki (ur. 10 września 1933 w Wilnie, zm. 7 sierpnia 1985 w Chodzieży) – polski kompozytor, aranżer, publicysta i dziennikarz radiowy.Danuta Rinn, właściwie Danuta Smykla, także czasowo Danuta Czyżewska (ur. 17 lipca 1936 w Krakowie, zm. 19 grudnia 2006 w Warszawie) – polska piosenkarka i aktorka.

Gdy Filipinki w czerwcu 1967 r. rozstały się ze swoim pierwszym kierownikiem Janem Janikowskim i przeszły pod opiekę Mateusza Święcickiego, zakończyły współpracę z Warszawskimi Stompersami i zespół rozwiązał się.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).
Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.
Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
Marek Tarnowski, właściwie Wojciech Zieliński (ur. 22 kwietnia 1942), (zm. 15 stycznia 2008), polski wokalista rockandrollowy jazzowy.
Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.
Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Reklama