Warszawa Wschodnia Towarowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Warszawa Wschodnia Towarowastacja rozrządowa w Warszawie. Znajduje się w dzielnicy Targówek przy liniach kolejowych wchodzących w skład ciągu komunikacyjnego E 20.

Warszawa Wschodnia Osobowa (znana jako Dworzec Wschodni) – jeden z ważniejszych warszawskich dworców kolejowych, położony na warszawskiej linii średnicowej.Stacja kolejowa – posterunek ruchu następczy zapowiadawczy, w obrębie którego, oprócz toru głównego zasadniczego, znajduje się co najmniej jeden tor główny dodatkowy, a pociągi mogą rozpoczynać i kończyć swój bieg, krzyżować się i wyprzedzać, jak również zmieniać skład lub kierunek jazdy. Ruchem pociągów, pojazdów pomocniczych, manewrami taboru na stacji kieruje dyżurny ruchu. Duże stacje mogą być podzielone na rejony stanowiące osobne posterunki zapowiadawcze.

W pobliżu stacji znajdują się głównie punkty wyładunkowe i składy materiałów budowlanych oraz węgla kamiennego. Stacja jest uwzględniana w planach strategicznych Grupy PKP jako punkt przeładunkowy, który docelowo ma zostać przekształcony w lokalne centrum logistyczne PKP Cargo.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Warszawa Wschodnia
  • Przypisy[ | edytuj kod]

    1. Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu linii kolejowych, które ze względów gospodarczych, społecznych, obronnych lub ekologicznych mają znaczenie państwowe. Dz. U. z 2000 r., Nr 13, Poz. 156

    Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Warszawa Wschodnia Towarowa w Atlasie Kolejowym Polski, Czech i Słowacji – www.atlaskolejowy.net
  • Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna (PKP S.A.) – powstała w wyniku komercjalizacji istniejącego od 1926 przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Ich jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, który reprezentuje obecnie Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Spółka pełni dominującą rolę w Grupie PKP. Do jej podstawowych zadań należą:Linia kolejowa E 20 (ciąg transportowy: Kunowice-Poznań-Warszawa-Terespol) – część II Paneuropejskiego Korytarza Transportowego Zachód – Wschód łączącego Berlin z Moskwą. Polski odcinek tego ciągu komunikacyjnego, o długości ok. 700 km, przebiega przez obszary Wielkopolski, Mazowsza i Podlasia. Są to głównie linia kolejowa nr 3 (Kunowice – Warszawa Zachodnia) oraz linia kolejowa nr 2 (Warszawa Wschodnia Osobowa – Terespol).
    Reklama