Warszawa Aleje Jerozolimskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Warszawa Aleje Jerozolimskieprzystanek osobowy PKP PLK, przystanek osobowy WKD i posterunek odgałęźny położony na terenie warszawskiej Ochoty, przy Al. Jerozolimskich, na tzw. linii radomskiej.

Transport kolejowy w Warszawie – linie, dworce, przystanki kolejowe oraz instytucje i organizacje związane z kolejnictwem w Warszawie. Posterunek odgałęźny – na kolei jest to posterunek ruchu zapowiadawczy biorący udział w prowadzeniu ruchu wszystkich pociągów kursujących na przyległych szlakach (odstępach).

Opis[ | edytuj kod]

Przystanek wybudowany pod koniec lipca i oddany do użytku na początku września 2008 r.

Z przystanku można dojechać pociągami Kolei Mazowieckich do Piaseczna, Góry Kalwarii, Czachówka, Radomia i Skarżyska. Od roku 2012 zatrzymują się tu pociągi SKM na trasie Lotnisko Chopina w Warszawie – Sulejówek Miłosna, Lotnisko Chopina w Warszawie – Legionowo Piaski i pociągi Kolei Mazowieckich na trasie Lotnisko Chopina w Warszawie ÷ Lotnisko Warszawa/Modlin.

Grodzisk Mazowiecki Radońska – stacja Warszawskiej Kolei Dojazdowej położona przy ul. Radońskiej w Grodzisku Mazowieckim.Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin (kod IATA: WMI, kod ICAO: EPMO) — międzynarodowy port lotniczy w Nowym Dworze Mazowieckim, drugi dla aglomeracji warszawskiej, zlokalizowany około 40 km na północny zachód od śródmieścia Warszawy. Lotnisko obsługuje loty rejsowe krótkiego i średniego zasięgu tanich linii lotniczych do miast europejskich, loty krajowe i rejsy czarterowe. Lotnisko posiada pierwszą kategorię systemu nawigacji ILS. Planowane połączenie kolejowe ze stacją pasażerską w podziemiach terminala nie zostało zrealizowane. Maksymalna przepustowość lotniska jest oceniana na 2–2,3 mln osób rocznie. Przez 5 pierwszych miesięcy działalności, zostało odprawionych ok. 900 tys. pasażerów.

W roku 2018 przystanek obsługiwał ok. 4100 pasażerów na dobę.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Peron jest to element przystanku, dworca kolejowego lub autobusowego służący do bezpiecznego wsiadania i wysiadania podróżnych oraz ładowania bagażu.
Koleje Mazowieckie, KM (identyfikator literowy – KMKOL) – spółka pasażerskich przewozów kolejowych utworzona wspólnie przez samorząd województwa mazowieckiego oraz Przewozy Regionalne Sp. z o.o. (obecnie bez udziałów), na bazie dotychczasowego Mazowieckiego Zakładu Przewozów Regionalnych tejże spółki. Jest to jedna z niewielu spółek kolejowych przynoszących zysk w Polsce - np. 10,28 mln PLN zysku w I półroczu 2013 roku.
Radom – miasto na prawach powiatu w centralno-wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, położone nad rzeką Mleczną.
Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, ZTM – organ samorządu Warszawy, powołany w celu organizowania, zarządzania i nadzorowania lokalnego transportu zbiorowego na terenie aglomeracji warszawskiej.
Góra Kalwaria (jid. גער Ger) – miasto w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, nad Wisłą, 34 km od centrum Warszawy.
Milanówek Grudów - przystanek Warszawskiej Kolei Dojazdowej położona przy ul. Królewskiej i Grudowskiej w Milanówku.
Warszawa Śródmieście WKD – stacja Warszawskiej Kolei Dojazdowej położona na terenie warszawskiego Śródmieścia po północno-zachodniej stronie skrzyżowania al. Jerozolimskich z ul. Chałubińskiego i al. Jana Pawła II.

Reklama