• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Warren Ellis - muzyk

  Przeczytaj także...
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Ballarat – miasto w Australii w stanie Wiktoria zamieszkane przez ponad 97 tys. osób (2011). Ballarat położone jest 100 km na północny zachód od Melbourne i jest największym śródlądowym miastem stanu Wiktoria.
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Warren Ellis (ur. 14 lutego 1965 w Ballarat w Australii) – australijski skrzypek, multiinstrumentalista i kompozytor, związany z formacją The Bad Seeds. Od 1995 najbliższy współpracownik Nicka Cave’a. Wspólnie komponują muzykę filmową oraz dowodzą grupą Grinderman.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  We wczesnych latach osiemdziesiątych przeniósł się z Ballarat do Melbourne, gdzie ukończył studia uzyskując Diploma of Education z muzyki i języka angielskiego. Przez kilka lat uczył w szkole drugiego stopnia, po czym zaczął pisać muzykę dla jednego z teatrów. Grał również z lokalnymi artystami i zespołami takimi jak: Charlie Marshall, The Blackeyed Susans, Dave McComb z The Triffids. W 1992 stworzył własne trio Dirty Three, z którym gra instrumentalnego, eksperymentalnego rocka. Formacja nagrała dziewięć płyt.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W 1994, kiedy Nick Cave nagrywał album Let Love In, trafił do zespołu Nick Cave and the Bad Seeds, jako skrzypek wynajęty na sesje. W 1995 zaczął okazjonalnie grać na koncertach wraz z Nick Cave and the Bad Seeds, a dwa lata później formalnie dołączył do grupy uczestnicząc w nagraniach płyty The Boatman’s Call. W 2002 roku nagrał solowy minialbum zatytułowany Three Pieces for Violin, zaś w 2006 wraz z Nickiem Cave'em i innymi muzykami The Bad Seeds utworzył poboczny projekt Grinderman.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Melbourne (wym. [ˈmelbən] lub [ˈmɛlbərn]) – w latach 1901–1927 stolica Australii, największe miasto stanu Wiktoria oraz drugie pod względem wielkości w Australii (po Sydney), z liczbą ludności wynoszącą 4,8 mln mieszkańców. Uznane przez czasopismo „The Economist” za „Najlepsze miasto do życia na świecie” w latach 2011–2017. W Melbourne – obok Sydney – znajduje się największe skupisko polonijne Australii. Siedziba konsula honorowego Polski.

  Z Nickiem Cave'em skomponował ścieżki dźwiękowe do filmów: Propozycja, Zabójstwo Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda, Droga.

  21 września 2009 została wydana dwupłytowa składanka zatytułowana White Lunar, na której znalazły się fragmenty ścieżek dźwiękowych z wyżej wymienionych filmów jak również z The Girls of Phnom Penh oraz The English Surgeon.

  23 lutego 2021 ukazał się album Carnage w postaci cyfrowej, który powstał w wyniku współpracy z Nickiem Cave'em. Na 28 maja 2021 muzycy zapowiedzieli wersję na nośnikach fizycznych.

  Multiinstrumentalista – muzyk, który w stopniu bardzo dobrym opanował grę na więcej niż jednym instrumencie muzycznym.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

  Mieszka w Paryżu z żoną Delphine Ciampi Ellis i dziećmi - Roscoe i Jacksonem.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Warren Ellis w Discogs.com (ang.)
  2. Warren Ellis w bazie IMDb (ang.)
  3. One real cool hour with Warren Ellis (ang.). Zoé Balthus, 27 czerwca 2015. [dostęp 2021-03-14].
  4. Timothy Monger: Warren Ellis Biography (ang.). AllMusic. [dostęp 2021-03-14].
  5. Robert Ziębiński („Newsweek Polska”), Robert Sankowski: Warren, może zagrasz z nami? (pol.). „Gazeta Wyborcza”, 27 lipca 2011. [dostęp 2021-03-14].
  6. Nick Cave and The Bad Seeds Concerts: 1990s (ang.). claranet.nl. [dostęp 2021-03-14].
  7. Warren Ellis (ang.). Listal. [dostęp 2021-03-14].
  8. Warren Ellis Credits (ang.). AllMusic. [dostęp 2021-03-14].
  9. Warren Ellis Discography (ang.). AllMusic. [dostęp 2021-03-14].
  10. Kitty Empire: Nick Cave and Warren Ellis: Carnage review – the firebrand returns (ang.). „The Guardian”, 27 lutego 2021. [dostęp 2021-03-14].
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Grinderman – grupa rockowa założona przez członków grupy Nick Cave and the Bad Seeds - Nicka Cave’a, Warrena Ellisa, Martyna Caseya oraz Jima Sclavunosa.
  Warto wiedzieć że... beta

  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Gazeta Wyborcza” (oficjalny skrót GW) – wysokonakładowy, ogólnopolski dziennik społeczno-polityczny wydawany w Warszawie od 8 maja 1989 przez koncern mediowy Agora S.A.. „Gazeta Wyborcza” powstała na podstawie uzgodnień Okrągłego Stołu, początkowo jako organ prasowy NSZZ „Solidarność”, a po zerwaniu współpracy ze związkiem – jako niezależna gazeta. Redaktorem naczelnym pisma jest Adam Michnik.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Kompozytor (w jęz. łac. compositor) – twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.
  Nick Cave a właściwie Nicholas Edward Cave (ur. 22 września 1957 w Warracknabeal w Australii) – muzyk, poeta, pisarz i aktor.
  The Guardian – dziennik brytyjski o poglądach liberalno-lewicowych, przez wiele lat zbliżony do Partii Pracy, wydawany przez Guardian News & Media (część Guardian Media Group plc).
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.741 sek.