Warren Beatty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Warren Beatty, właśc. Henry Warren Beaty (ur. 30 marca 1937 w Richmond) – amerykański aktor, producent, scenarzysta i reżyser filmowy.

Złote Globy dla najlepszego aktora w komedii lub musicalu jest to kategoria Złotych Globów, przyznawana od 1951 roku jako przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Powstała wskutek podziału nagrody za główną rolę męską na dramat oraz komedię/musical.Barbra Joan Streisand (ur. 24 kwietnia 1942 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka i aktorka pochodzenia żydowskiego, reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Richmond, w stanie Wirginia. Pochodzi z purytańskiego domu Iry Owensa Beaty'ego (1903-1987), dyrektora szkoły w Richmond, w stanie Wirginia. Jego matka Kathlyn Corinne Beaty (z domu MacLean; 1903-1993) była nauczycielką dramatu. Wychowywał się wraz ze sławną, starszą o trzy lata siostrą, aktorką, scenarzystką i reżyserką, Shirley MacLaine (ur. 24 kwietnia 1934). Ukończył Washington-Lee High School w Arlington w stanie Wirginia, gdzie odnosił sukcesy jako piłkarz. Po roku rzucił studia uniwersyteckie na Northwestern University, żeby zostać aktorem opłacał kursy gry pod kierunkiem Stelli Adler w Nowym Jorku pracując jako pianista w nocnym lokalu i robotnik budowlany.

BAFTA Fellowship lub Academy Fellowship – nagroda przyznawana od 1971 przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych za całokształt twórczości w uznaniu za wyróżniające się osiągnięcia w dziedzinie sztuki związanej z ruchomym obrazem. Jest to najwyższa nagroda, jaką może wręczyć akademia.William Hal Ashby – (ur. 2 września 1929 w Ogden, zm. 27 grudnia 1988 w Malibu) – amerykański reżyser i montażysta filmowy. Zdobywca Oscara za najlepszy montaż za film W upalną noc (1967) Normana Jewisona.

Kariera[ | edytuj kod]

Trafił na szklany ekran jako nieznośny Milton Armitage w sitcomie MGM Dobie Gillis (The Many Loves of Dobie Gillis, 1959-60). W zespole letniego teatru objazdowego dostrzegł go dramaturg William Inge i ściągnął na Broadway do swej sztuki A Loss of Roses, a za swój debiutancki występ w 1960 był nominowany do Tony Award. Elia Kazan dał mu główną rolę w filmie Wiosenna bujność traw (Splendor in the Grass, 1961) z Natalie Wood. Jego debiut okazał się olśniewający, na ekranie pojawił się wrażliwy i delikatny, romantyczny bohater jakiego dotychczas nie było. Miał w sobie jakąś wewnętrzną czystość, która wyróżniała go wśród wszelkiego rodzaju młodzieżowych buntowników kina. Nie mieścił się w schemacie bohatera bez reszty uwarunkowanego socjologicznie i kulturowo. Młodzieńczy idealizm, jakby niezależny od roli, nadaje szczególny rys jego kreacjom w Całe opadanie na dół (All Fall Down, 1962) i Jeden Mickey (Mickey One, 1965). Nie wystarczyło jednak tego, aby tchnąć życie w te ambitne, w gruncie rzeczy jednak spóźnione filmy, które kontynuowały tylko temat alienacji, odkryty w kinie końca lat 50. Najciekawsze pozostaje z tego okresu dzieło Lilith (1964), opis psychicznej dezintegracji, której ulega młody terapeuta zafascynowany schizofreniczną pacjentką. Film w owym czasie niedoceniony, jest świadectwem niezależności, jaką Beatty już wtedy kierował się w swoich wyborach.

Joni Mitchell, właśc. Roberta Joan Anderson (ur. 7 listopada 1943 w Fort Macleod) – kanadyjska piosenkarka folk rockowa, popowa i jazz rockowa oraz wokalistka jazzowa. Zaczynała swoją karierę muzyczną w małych klubach nocnych w Zachodniej Kanadzie, później grając na ulicach Toronto. W 1965 Mitchell przeprowadziła się do Kalifornii, gdzie nagrała swój pierwszy album w 1968. Przeboje takie jak "Big Yellow Taxi" i "Woodstock" z jej następnego albumu, Ladies of Canyon, uznane były za definiujące dla całego pokolenia. Jej najbardziej osobisty album Blue wydany w 1971 nazwany był jednym z najlepszych albumów w historii. Zawsze poszukująca nowych inspiracji, Mitchell eksperymentowała z różnymi gatunkami – wczęśniejsze albumy wpisywały się w stylistykę folk rock, późniejsze albumy były inspirowane jazzem i muzyką elektroniczną, jej największy komercyjny sukces Court and Spark z 1974 ma popowe brzmienie.Hrabstwo Arlington (ang. Arlington County) – hrabstwo w stanie Wirginia w Stanach Zjednoczonych, należące do aglomeracji Waszyngtonu, położone nad rzeką Potomak. W roku 2000 w hrabstwie mieszkało 189 453 osób.

Postawił na instynkt i we własne ręce wziął sprawy produkcji filmu o gangu Barrowa terroryzującym południe Ameryki w latach 30. W ten sposób powstał gangsterski film Bonnie i Clyde (Bonnie and Clyde, 1967), dziś już legenda hollywoodzkiego kina. Dzięki roli Clyde’a Barrowa zdobył pierwszą w karierze nominację do nagrody Oscara i stał się idolem pokolenia. Kolejne nominacje do Oscara zebrał za próbę wykorzystania własnej legendy wiecznego podrywacza w brawurowej komedii romantycznej Hala Ashby’ego Szampon (Shampoo, 1975), w której zagrał modnego i rozrywanego przez kobiety fryzjera hollywoodzkiego. Stał się dobrym przyjacielem Jacka Nicholsona, Dustina Hoffmana i Garry’ego Shandlinga, z którymi współpracował w filmach. W 1978 znalazł się na liście Największych Gwiazd Top 10.

John Joseph "Jack" Nicholson (ur. 22 kwietnia 1937 w Neptune, New Jersey) – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Dwanaście razy nominowany do Oscara, trzykrotnie zdobył statuetkę.Shirley MacLaine, właściwie Shirley MacLean Beaty (ur. 24 kwietnia 1934 w Richmond w Wirginii) – amerykańska aktorka, piosenkarka, tancerka, pisarka i aktywistka społeczna, zdobywczyni Oscara, znana z wielu ról filmowych. Jest siostrą aktora i reżysera Warrena Beatty’ego (który zmienił nazwisko z Beaty na Beatty). W 1954 roku wyszła za mąż za Steve’a Parkera. Rozwiedli się w 1970 roku. Ma jedną córkę Stephanie (Sachi).

Miał zagrać w filmach Butch Cassidy i Sundance Kid (Butch Cassidy and the Sundance Kid, 1969), Ojciec chrzestny (The Godfather, 1972), Tacy byliśmy (The Way We Were, 1973) i Wielki Gatsby (The Great Gatsby, 1974). Potem za debiut reżyserski, scenariusz, zdjęcia i rolę Joego Pendletona, który otrzymuje w zaświatach szansę powrotu do ziemskiego życia w komedii Niebiosa mogą poczekać (Heaven Can Wait, 1978), tytułową rolę gangstera Bugsy (1991) i za najlepszy scenariusz komediowego melodramatu Senator Bulworth (Bulworth, 1998). Epicki obraz i rola Johna ‘Jacka’ Reeda, naocznego świadka rewolucji październikowej w biograficznym filmie Czerwoni (Reds, 1980) przyniósł mu długo oczekiwanego Oscara oraz inne nagrody, m.in. Złoty Glob, nie jako aktorowi, ale reżyserowi w 1981. W 2000 otrzymał nagrodę im. Irvinga G. Thalberga.

Jean Seberg (ur. 13 listopada 1938 w Marshalltown, zm. 8 września 1979 w Paryżu) – amerykańska aktorka i reżyserka filmowa.Liv Johanne Ullmann (ur. 16 grudnia 1938 w Tokio) − norweska aktorka, reżyserka i scenarzystka filmowa. Jedna z muz szwedzkiego reżysera Ingmara Bergmana.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Lillian Florence Hellman (ur. 20 czerwca 1905 w Nowym Orleanie, zm. 30 czerwca 1984 w Tisbury w stanie Massachusetts) - amerykańska dramatopisarka i scenarzystka, łączona przez całe życie z lewicą.
Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
Oscar za najlepszą reżyserię (The Academy Award for Directing) – jedna z nagród przyznawanych reżyserom, pracującym w przemyśle filmowym, przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej; nominacje są przyznawane przez członków Akademii pracujących w branży reżyserskiej. Zwycięzcy są wybierani przez wszystkich członków Akademii.
Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.
Janice Doreen Dickinson (ur. 15 lutego 1955 w Brooklynie) – amerykańska modelka, fotograf, aktorka i założycielka agencji modelek The Janice Dickinson Modeling Agency.
Syndykat zbrodni – amerykański film fabularny z 1974 roku. Został nakręcony w Skagit River, Lake Chelan i Seattle oraz w Los Angeles.
Dorothy Faye Dunaway (ur. 14 stycznia 1941 roku w Bascom, na Florydzie, USA) – amerykańska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna.

Reklama