Warrego (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Warrego – rzeka przepływająca przez południowo-zachodnie obszary Queensland i północno-zachodnią Nową Południową Walię w Australii. Dopływ rzeki Darling.

Royal Australian Navy (RAN) − australijska marynarka wojenna, część sił zbrojnych Związku Australijskiego (Australian Defence Force). Pod obecną nazwą powstała w 1911 roku, po przemianowaniu istniejących od 1901 roku Commonwealth Naval Forces. Pierwszym dowódcą obydwu formacji był komandor (od 1911 roku kontradmirał) William Rooke Creswell.Park Narodowy Carnarvon, Carnarvon National Park - park narodowy położony w Australii, w stanie Queensland. Obejmuje 32 – kilometrowy wąwóz – przełom rzeki Carnarvon na wschodnich stokach Wielkich Gór Wododziałowych z pionowymi skałami piaskowca osiągającymi wysokości 180 metrów i wiele mniejszych odgałęzień wąwozu. Występują tu liczne jaskinie, m.in. ze sztuką aborygeńską. W roślinności dominują widne lasy eukaliptusowe, z palmami, drzewiastymi paprociami, a w miejscach zacienionych storczykami. Wśród zwierząt żyją tu m.in.: dziobaki, kuzu, koala, niełazy i liczne gatunki kangurów.

Od źródeł na terenie Carnarvon National Park rzeka na krótkim odcinku płynie na zachód ku miejscowości Tambo, stamtąd jednak przyjmuje ogólnie kierunek południowy i płynie tak aż do połączenia z Darling w pobliżu miejscowości Bourke. Dopływami Warrego są rzeki Nive i Langlo.

Nad jej brzegami leżą miejscowości Augathella, Charleville, Wyandra i Cunnamulla. Jedynie Cunnamulla posiada wały przeciwpowodziowe.

Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.

Warrego w języku Aborygenów to „rzeka piasku”. Dwa okręty Royal Australian Navy zostały nazwane HMAS „Warrego”.

Wielkość przepływu[ | edytuj kod]

Basen rzeki Warrego jest w większości zbyt suchy, by mógł być wykorzystany pod uprawy; opady bardzo nieregularne wielkości 350-500 mm rocznie. Na naturalną wegetację składają się trawy i inne rośliny stepowe tam, gdzie występują żyźniejsze gleby ilaste, względnie roślinność pustynna na jałowych glebach czerwonych. Większość ziemi wykorzystywana jest do mało intensywnych wypasów owiec i bydła, bowiem rzeka płynie tak nieregularnie, że nie pozwala na nawadnianie. Warrego jest rzeką okresową: bywa że przez wiele lat jest wyschnięta, a znaczniejsze ilości wody zasilają Darling tylko w latach wilgotnych, co niemal zawsze zbiega się ze wzrostem aktywności zjawiska La Niña na południowym Pacyfiku.

Darling (ang. Darling River) – rzeka w południowo-wschodniej Australii o długości 2739 km. Jest najdłuższym (prawym) dopływem Murray. Powierzchnia jej dorzecza wynosi 650 tys. km². Źródła Darling znajdują się w paśmie New England w Wielkich Górach Wododziałowych (Nowa Południowa Walia); wpada do rzeki Murray w Wentworth w Nowej Południowej Walii. Średni przepływ wynosi 42 m³/s. W porze bezdeszczowej miejscami wysycha, jest więc rzeką okresową podobnie jak większość jej dopływów. W środkowym i dolnym biegu płynie kilkoma korytami (rzeka anastamozująca).Skalnikowate (Percichthyidae) – rodzina słodkowodnych ryb okoniokształtnych, blisko spokrewnionych z moronowatymi. Spotykane w wodach słonawych.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Zatoka niskiego ciśnienia – jeden z układów barycznych, peryferyjna część układu niżowego, którą na mapie pogody reprezentują izobary w kształcie litery "V".
Aborygeni (z łac. ab origine - "od początku", czyli "ci, którzy byli tu od początku") - rdzenni mieszkańcy Australii.
Queensland (QLD) – jeden z sześciu stanów Związku Australijskiego, położony w północno-wschodniej części kraju.
La Niña – sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. La Niña jest związana ze zjawiskiem El Niño – oba zjawiska są fazami Oscylacji Południowej (ang. Southern Oscillation, El Niño Southern Oscillation lub El Niño/La Niña Southern Oscillation, ENSO). Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.
Nowa Południowa Walia (ang. New South Wales, NSW) – najstarszy i najbardziej zaludniony stan Australii. Leży w południowo-wschodniej części kraju. Na północy graniczy ze stanem Queensland, od zachodu z Australią Południową, a od południa ze stanem Wiktoria. Ponadto sąsiaduje z Australijskim Terytorium Stołecznym, który jest enklawą wewnątrz Nowej Południowej Walii, oraz z Terytorium Jervis Bay, będącym półenklawą. Stolicą stanu i jego największym miastem jest Sydney.

Reklama