Warner Music Poland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Warner Music Poland Sp. z o.o. (WMP) – polska wytwórnia płytowa, oddział Warner Music Group, założona w 1994 w Warszawie w wyniku przejęcia przez Warner Music Group polskiej wytwórni płytowej Polton.

EMI Music Poland – wytwórnia płytowa, założona przez Piotra Kabaja i Tomasza Kopcia w 1995 roku, część EMI Music.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Wytwórnia została założona na bazie katalogu wytwórni Polton, który na początku lat 90. XX w. koncern Warner Music Group odkupił od Starstream Communications Group.

W 2014 roku wytwórnia Warner Music Poland wchłonęła firmę Parlophone Music Poland Sp. z o.o., w związku ze sprzedażą Parlophone Records, Ltd. koncernowi Warner Music Group przez Universal Music Group.

Katalog Warner Music Poland obejmują także prawa do nagrań wytwórni EMI Music Poland, która w 2013 roku została przekształcona w Parlophone Music Poland.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Universal Music Group (UMG), wcześniej MCA Music Entertainment Group – największa grupa biznesowa oraz rodzina wytwórni płytowych w przemyśle muzycznym. Jest jedną z wielkiej czwórki wytwórni płytowych.

WMP prowadzi w Polsce dystrybucję płyt wydanych przez wytwórnie należące do koncernu Warner Music Group, a także niezależnych firm takich jak m.in.: Nuclear Blast, 4everMUSIC czy Golec Fabryka.

Według danych z 2008 roku Warner Music Poland wraz z Universal Music Polska, Sony BMG Music Entertainment Poland i EMI Music Poland posiadała 75% udział w polskim rynku fonograficznym.

Według danych z 2014 roku wytwórnia, wraz z Universal Music Polska i Sony Music Entertainment Poland posiadała udział w polskim rynku muzycznym na poziomie 73,2%.

Universal Music Group (UMG), wcześniej MCA Music Entertainment Group – największa grupa biznesowa oraz rodzina wytwórni płytowych w przemyśle muzycznym. Jest jedną z wielkiej czwórki wytwórni płytowych.Polton – polskie wydawnictwo płytowe. Firma powstała w 1983 i obok Savitoru i Arstonu była jedną z trzech najbardziej znanych wytwórni polonijnych, tj. firmą z udziałem kapitału zagranicznego pochodzenia polskiego. Jej szefem artystycznym był Jan Chojnacki. W połowie lat 90. została przejęta przez Warner Music Group.

W 2015 roku za kwotę 8,1 mln zł WMP kupiła wytwórnię Polskie Nagrania „Muza”.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Albumy Warner Music Poland.

Przypisy[ | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Oficjalna strona wytwórni
  • Wytwórnia płytowa, wytwórnia fonograficzna, wydawnictwo muzyczne (ang. record label, label) – organizacja przemysłu muzycznego, zajmująca się produkcją, nagrywaniem, dystrybucją i promocją nagrań audio, a czasem wideo (np. z koncertu).Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
    Warto wiedzieć że... beta

    Polskie Nagrania „Muza” – polska wytwórnia płytowa założona 1956 w Warszawie, w 2015 przejęta przez Warner Music Poland.
    Wydawnictwo muzyczne, wytwórnia płytowa, wytwórnia fonograficzna (ang. record label, label) – organizacja przemysłu muzycznego, zajmująca się produkcją, nagrywaniem, dystrybucją i promocją nagrań audio, a czasem wideo (np. z koncertu).

    Reklama