Warner Bros. Interactive Entertainment

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Warner Bros. Interactive Entertainment, Inc. (WBIE) – oddział Warner Bros. Home Entertainment zajmujący się produkcją i dystrybucją gier komputerowych oraz innych produktów elektronicznych na wszystkie platformy, w tym komputery osobiste, konsole, handheldy i urządzenia mobilne. Do WBIE należy również studio WB Games, zajmujące się produkcją gier opartych na licencjach, do których prawa posiada Warner Bros. Firma zajmuje się jednak również dystrybucją gier innych podmiotów, jak np. gier z serii Wiedźmin, począwszy od Zabójców królów.

Gry-Online (zapis stylizowany GRY-OnLine) – polska strona internetowa poświęcona grom komputerowym. Strona została założona 1 stycznia 2001 jako serwis informacyjny. Jego redaktorem naczelnym jest Łukasz Malik. Siedziba redakcji znajduje się w Krakowie. Jedną z większych części serwisu jest Encyklopedia Gier. Wielka Encyklopedia Gier co roku (do 2009) była wydawana przez firmy Gry-OnLine S.A. i Axel Springer w wersji płytowej.W branży gier komputerowych mianem producenta określa się studio bądź zespół zajmujący się tworzeniem dzieł elektronicznej rozrywki, rzadziej natomiast określenie to jest stosowane do osoby kierującej produkcją danej gry. Producent gry może działać na zlecenie przedsiębiorstwa ją wydającego lub działać samodzielnie jako niezależne studio. Studia produkujące gry mogą tworzyć swe dzieła na liczne platformy sprzętowe (np. Windows, konsole Xbox 360, PlayStation 3) lub specjalizować się w produkcji gier na jedną platformę.

Wśród gier wyprodukowanych pod egidą Warner Bros. Interactive Entertainment znajdują się m.in. serie Batman: Arkham (począwszy od Batman: Arkham City z 2011 roku) i inne produkcje z Batmanem, LEGO, F.E.A.R. oraz gry Śródziemie: Cień Mordoru oraz inne produkcje z uniwersum Władcy pierścieni oraz gry z bohaterami wydawnictwa DC Comics.

DC Comics, Inc. (założone pierwotnie w 1934 jako National Allied Publications) – jedno z największych amerykańskich wydawnictw komiksowych z siedzibą w Nowym Jorku. Oficjalnie powstało ono w 1937 roku. Obecnie jest częścią koncernu medialnego Time Warner.Wiedźmin (wydany pod nazwą międzynarodową The Witcher, w Czechach jako Zaklínač, w Rosji jako Ведьма́к) – komputerowa fabularna gra akcji osadzona w świecie wiedźmina autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, wyprodukowana przez polskie studio CD Projekt RED i wydana przez Atari. Jej premiera odbyła się 26 października 2007 roku na platformie Microsoft Windows, natomiast w kwietniu 2012 roku ukazała się jej wersja na komputery z systemem OS X.

Studia[ | edytuj kod]

 • Monolith Productions – nabyte w 2004 roku
 • NetherRealm Studios – dawne studio Midway Games, nabyte 27 lipca 2009; w 2010 roku nazwę zmieniono na obecną
 • Rocksteady Studios – nabyte w lutym 2010 roku
 • TT Games i TT Fusion – nabyte 8 listopada 2007 roku
 • Turbine Inc – nabyte w 2010 roku
 • Warner Bros. Games Montréal – założone w 2010 roku
 • Warner Bros. Games San Francisco – założone w 2013 roku
 • Zlikwidowane[ | edytuj kod]

 • Snowblind Studios – nabyte w 2009 roku, w 2012 połączone z Monolith Productions
 • Surreal Software – nabyte 27 lipca 2009 roku, w 2010 połączone z Monolith Productions
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The Witcher 2: Assassins of Kings (Enhanced Edition) - Xbox 360 (ang.). IGN. [dostęp 2016-01-10].
  2. Mike Suszek: The Witcher 3 delayed to May 2015 (ang.). Joystiq, 2014-12-08. [dostęp 2016-01-10].
  3. Samit Sarkar: The Witcher 3: Wild Hunt being distributed in NA by Warner Bros. (ang.). Polygon, 2013-07-25. [dostęp 2016-01-10].
  4. Światowi wydawcy gier - Warner Bros Interactive Entertainment (pol.). GRY-Online.pl. [dostęp 2016-01-10].
  5. Warner Bros. Buys Monolith (ang.). TechSpot.
  6. Kris Pigna: Warner Bros. Emerges as Sole Bidder for Midway (ang.). 1up. [dostęp 2016-01-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-20)].
  7. Ludwig Kietzmann: Warner Bros. acquires Batman dev Rocksteady Studios (ang.). Joystiq.
  8. Ludwig Kietzmann: Report: TT Games sold to Warner Bros. for approx. $210 million (ang.). Joystiq.
  9. Warner Bros. Home Entertainment Group Acquires Turbine, Inc., North America’s Largest Privately-Held Online Gaming Studio (ang.). businesswire.com, 2010-04-20. [dostęp 2012-05-19].
  10. Warner Interactive Opening Montreal Studio (ang.). GameFocus.
  11. Marc Graser: Warner Bros. Opens San Francisco Game Studio (ang.). W: Variety [on-line]. 2013-03-22. [dostęp 2016-01-10].
  12. Randy Nelson: Warner Bros Interactive acquires Snowblind Studios (ang.). Joystiq.
  TT Fusion (Wcześniej znane jako Embryonic Studios, przed nabyciem przez TT Games) jest firmą software house. Jej siedziby znajdują się w Wilmslow oraz Cheshire. Firma została utworzona przez kluczowe osoby Gizmondo/Warthog i została przejęta przez Traveller’s Tales (część grupy TT Games) w 2007 roku. F.E.A.R. – seria gier komputerowych z gatunku FPS wyprodukowanych przez Monolith Productions i Day 1 Studios. Zostały wydane przez firmy Vivendi i WB Games.
  Warto wiedzieć że... beta

  Urządzenie mobilne – (przenośne) urządzenie elektroniczne pozwalające na przetwarzanie, odbieranie oraz wysyłanie danych bez konieczności utrzymywania przewodowego połączenia z siecią. Urządzenie mobilne może być przenoszone przez użytkownika bez konieczności angażowania dodatkowych środków (definicja zaproponowana przez M. Macutkiewicza w pracy Wykorzystanie rozwiązań mobilnych w systemach klasy e-commerce).
  Gra komputerowa (gra wideo, ang. video game) – rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i wymagającego od użytkownika (gracza) rozwiązywania zadań logicznych lub zręcznościowych. Gry komputerowe mogą być uruchamiane na komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telewizorach, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach, nazywanych łącznie platformami sprzętowymi. Zadania stawiane przed graczem w grach komputerowych różnią się w zależności od gatunku i mogą polegać na przykład na rozwiązaniu zadania logicznego, eliminacji wirtualnych przeciwników czy też rywalizacji ze sztuczną inteligencją bądź innymi graczami (gra wieloosobowa); interaktywna rozrywka w celach zawodowych nosi nazwę sportu elektronicznego.
  Midway Games – firma produkująca gry komputerowe z siedzibą główną w Chicago. Firma wyprodukowała i wydała wiele tytułów, m.in. Ms. Pac-Man, Terminator 2: Judgment Day, Tron, NBA Jam i serię Mortal Kombat. W połowie lutego 2009 roku, firma ogłosiła bankructwo. W 2010 roku firma została wykupiona przez Warner Bross Entertainment zmieniając nazwę na Netherrealm Studios(nazwa własna nawiązująca do serii Mortal Kombat). Ich pierwszą wydaną grą pod opieką nowego wydawcy był reboot serii, Mortal Kombat 2011.
  Monolith Productions – firma specjalizująca się w tworzeniu gier wideo, założona w październiku 1994 roku w Kirkland, USA. Na początku działalności firma stworzyła demo, bazujące na prototypie systemu Windows, pokazując jego możliwości w grach, dzięki czemu nawiązała współpracę z Microsoftem. Firma wydała silnik 3D LithTech. W 2004 roku Monolith został kupiony przez Time Warner.
  Turbine, Inc. (dawniej Turbine Entertainment Software, Second Nature, a początkowo CyberSpace, Inc.) – firma z Westwood, Massachusetts, która jest producentem gier komputerowych oraz pionierem w grach MMORPG. Turbine została założona przez Johna Monsarrata, Jeremiego Gaffneya, Kevina Langevina i Timothiego Millera. Najnowszym produktem firmy jest wydany w kwietniu 2007 MMORPG The Lord of the Rings Online, który został wydany we współpracy z Midway Games w USA i Codemasters w Europie. Turbine jest prywatną spółką popartą przez Highland Capital Partners, Polaris Venture Partners, i własnych inwestorów.
  IGN (Imagine Games Network) – amerykański internetowy serwis informacyjny, skupiający się głównie na grach komputerowych i wideo, założony w 1998 roku. Strona podzielona jest na "kanały": PC, Wii, Nintendo DS, Xbox 360, Xbox One, PlayStation 3, PlayStation 4, Vita, Wireless i Retro. Każdy kanał zawiera własne wiadomości, recenzje i zapowiedzi.
  Joystiq – blog o grach komputerowych stworzony w czerwcu 2004 jako część blogów firmy Weblogs, Inc. Strona zajmuje się pisaniem nowości i recenzowaniem gier komputerowych.

  Reklama