Wapienica (szczyt)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wapienica (531 m) – szczyt w północnej części Beskidu Małego, w Paśmie Bliźniaków ciągnącym się od doliny Wieprzówki w Andrychowie po dolinę Skawy na wschodzie. Znajduje się w tym paśmie między Przełęczą Biadasowską oddzielającą go od Czub (Kobylicy), a Przełęczą Wapienicką oddzielającą go od Przykraźni. Wznosi się nad miejscowościami Inwałd (po północnej stronie) i Zagórnik (po południowej stronie).

Zagórnik – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, w gminie Andrychów, na wschód od Andrychowa. Osada leży w kotlinie otoczonej górami: Pańską Górą, Wapienicą, Przykraźnią i Kobylą Głową.Czuby lub Kobylica (491 m) – dwuwierzchołkowy szczyt w północnej części Beskidu Małego, w Paśmie Bliźniaków ciągnącym się od doliny Wieprzówki w Andrychowie po dolinę Skawy na wschodzie. Znajduje się w tym paśmie między Przełęczą Pańską oddzielającą go od Pańskiej Góry a Przełęczą Biadasowską

Wapienica porośnięta jest lasem, ale na jej północnych stokach znajduje się wychodnia skał wapiennych, zaliczana do tak zwanych Skałek Andrychowskich, stanowiących osobliwość przyrody nieożywionej w Beskidzie Małym. Piesze szlaki turystyczne szlak turystyczny zielony AndrychówPańska Góra – Czuby – Przełęcz Biadasowska – Wapienica – Przełęcz Wapienicka – Przykraźń – PanienkaSusfatowa GóraPrzełęcz KaczyńskaNarożnikprzełęcz SosinaCzubaGancarzCzołoPrzełęcz pod GancarzemGroń Jana Pawła II

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Radosław Truś: Beskid Mały. Przewodnik. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2008. ISBN 978-83-89188-77-9.
  2. Aleksy Siemionow, "Ziemia Wadowicka", 1983
  3. Beskid Mały. Mapa 1:50 000. Kraków: Compass. ISBN 978-83-7605-329-5.
Widok z Choczni na pasmo Ostry Wierch – Pańska Góra
Widok z Choczni na pasmo Ostry Wierch – Pańska Góra


Pańska Góra (432 m n.p.m.) - najbardziej wysunięty na północ zalesiony szczyt w Beskidzie Andrychowskim (wschodnia część Beskidu Małego).Wieprzówka – rzeka rozpoczynająca swój bieg w miejscu połączenia rzek: Rzyczanki z Targaniczanką w Andrychowie. Długość około 28 km. Niektóre źródła traktują również Potok Rzycki jako Wieprzówkę.
Przełęcz pod Gancarzem (735 m) – przełęcz w północno-zachodnim grzbiecie Gronia Jana Pawła II w Beskidzie Małym. Znajduje się pomiędzy Czołem (768 m) a Groniem Jana Pawła II (885 m) (na odcinku między Groniem Jana Pawła II a Przełęczą pod Gancarzem znajduje się jeszcze wierzchołek 763 m). W południowo-zachodnim kierunku stoki Przełęczy pod Gancarzem opadają do dolinki jednego ze źródłowych cieków potoku Rzyczanka w Rzykach, w północno-wschodnich do dolinki jednego z cieków potoku Ponikiewka w Ponikwi.Chocznia – wieś w Polsce administracyjnie należąca do województwa małopolskiego, powiatu wadowickiego i gminy Wadowice.
Warto wiedzieć że... beta

Skałki Andrychowskie - seria skalna w rejonie Andrychowa, występująca pomiędzy dwiema płaszczowinami: na płaszczowinie podśląskiej, pod płaszczowiną godulską. Zbudowana ze skał różniących się pod względem pochodzenia i genezy od skał budujących Beskid Mały. Skały te są porwakami tektonicznymi (lub olistolitami) gnejsów i granitognejsów, pochodzących sprzed dewonu, wapieni górnej kredy i paleogenu oraz margli i zlepieńców.
Panienka (521 m) – płytka przełęcz w Beskidzie Małym, w Paśmie Bliźniaków ciągnącym się od doliny Wieprzówki w Andrychowie po dolinę Skawy na wschodzie. Panienka to szerokie wypłaszczenie między trzema szczytami: Przykraźń (553 m), Ostry Wierch (562 m) i Susfatowa Góra (542 m).
Beskid Mały (513.47) – pasmo górskie w Polsce, stanowiące część Beskidów Zachodnich, mające charakter wyspy górskiej o długości ok. 35 km i szerokości ok. 10-15 km.
Przykraźń (553 m) – szczyt w północnej części Beskidu Małego, w Paśmie Bliźniaków ciągnącym się od doliny Wieprzówki w Andrychowie po dolinę Skawy na wschodzie. Znajduje się w tym paśmie między Wapienicą, oddzielony od niej Przełęczą Wapienicką, oraz przełęczą Panienka oddzielającą go od Ostrego Wierchu i Susfatowej Góry
Przełęcz Kaczyńska (U Panienki) – przełęcz położona w Beskidzie Małym na wysokości 475 m n.p.m. pomiędzy szczytami Narożnika (554 m n.p.m.) oraz Susfatowej Góry (534 m n.p.m.).
Przełęcz Sosina – przełęcz położona w Beskidzie Małym na wysokości 495 m n.p.m. pomiędzy szczytami Kobylej Głowy (545 m) oraz Narożnika (554 m).
Susfatowa Góra – zalesiony szczyt w północnej części Beskidu Andrychowskiego (Beskid Mały) o wysokości 534 m n.p.m. Jego stoki opadają: zachodnie - w stronę Rzyk i doliny Rzyczanki, południowo-wschodnie - ku Przełęczy Kaczyńskiej, wschodnie - ku dolinie Wadowskiego Potoku (Zbójecka Dolina), zaś zachodnie - w kierunki wsi Zagórnik.

Reklama