Wang Xizhi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wang Xizhi (ur. 303 w Linyi, prow. Shandong, zm. 361; podawane są też daty 307-ok.365) – chiński kaligraf, uznawany za największego mistrza tej sztuki w historii Chin, zwany Mędrcem Kaligrafii (書聖). Jego syn, Wang Xianzhi, był również wybitnym kaligrafem.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Wywodził się z zamożnej rodziny; kaligrafii zaczął się uczyć pod okiem ojca (gubernatora prowincji) mając siedem lat, ale początkowo nie zdradzał wielkich zdolności. Miał jednak wybitną nauczycielkę damę Wei i był niezmiernie wytrwały - jedna z anegdot głosi, że stawek, w którym płukał pędzle po nieustannych ćwiczeniach przybrał w końcu barwę czarną. Stał się najwybitniejszym znawcą stylu xingshu oraz wielkim mistrzem kaishu.

Gęsi, gęsiowate (Anserinae) – podrodzina ptaków z rodziny kaczkowatych (Anatidae). Obejmuje gatunki wodne, zamieszkujące cały świat. Te duże ptaki (najmniejsze mają 50 cm długości i 1 kg masy) charakteryzują się brakiem różnic w ubarwieniu między samcem i samicą.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Najsławniejsze dzieło Wang Xizhi to Przedmowa do rękopisu z Altany Orchidei (Lantingji Xu), zbioru 37 wierszy, zaimprowizowanych podczas zawodów poetyckich podczas przyjęcia w tytułowym pawilonie, w 353 r. Przedmowa (także improwizowana) opisuje okoliczności ich powstania.

Przedmowa uznana została za najwybitniejsze dzieło chińskiej kaligrafii; napisana jest w stylu xingshu (piśmie bieżącym), ceniona ze względu na różnorodność znaków i płynność, z jaką się ze sobą łączą; posiada także wysokie walory literackie. Wangowi nigdy nie udało się odtworzyć płynności oryginału, na którą mógł mieć wpływ fakt, że twórca podczas pisania był nie całkiem trzeźwy. Podobnie jak inne dzieła Wang Xizhi, przetrwała jedynie w kopiach i odbitkach ze stel z rytym tekstem.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Do popularności stylu Wanga przyczynił się fakt, że niezwykle wysoko jego pisma cenił cesarz Tang Taizong, który nie tylko je kolekcjonował (łącznie ok. 2000 dzieł), ale też nakazał swym urzędnikom naśladować styl pisania mistrza. Z Przedmową, której oryginał nakazał odnaleźć, kazał się pogrzebać

Pismo wzorcowe (jap. kaisho) - to licząca ok. 1700 lat, nadal używana kaligraficzna odmiana pisma chińskiego. Pod względem popularności w publikacjach drukowanych kaishu ustępuje obecnie jedynie Songti, wywodzącej się z niego czcionce drukarskiej.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

Wang Xizhi był również znany ze swego hobby, jakim była hodowla gęsi.

Rękopis z Altany Orchidei – kopia sporządzona przez Feng Chengsu (617-672) znajdująca się w Muzeum Pałacowym w Pekinie

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Li Wendan: Chinese writing and calligraphy. Honolulu: University of Hawaiʻi Press, 2009, s. 131-132; 145. ISBN 978-0-8248-3364-0. (ang.)
 2. Adina Zemanek: Estetyka chińska. Antologia. Kraków: TAiWPN Universitas, 2008, s. 369. ISBN 97883-242-0808-1.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • galeria dzieł Wang Xizhi w China Online Museum, w jęz. ang.
 • wybór dzieł Wang Xizhi, w jęz. ang.
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Pismo bieżące (chiń. xingshu, jap. gyōsho, kor. haengseo) - odmiana chińskiego pisma, wywodząca się z pisma kancelaryjnego, charakteryzująca się uproszczeniem formy i łączeniem osobnych kresek w całości wykonywane jednym pociągnięciem pędzla (obecnie pióra lub długopisu). Używane jest do sporządzania notatek i jako podstawowe pismo odręczne, a także jako styl kaligraficzny. Pismo bieżące, ze względu na przyspieszenie pisania i upraszczanie znaków, można uznać za krok w kierunku stworzenia stenografii chińskiej. Podobną funkcję pełniło również pismo trawiaste, które było jeszcze bardziej uproszczone.
  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
  Biblioteka Narodowa Łotwy (łot. Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB)) – łotewska biblioteka narodowa z siedzibą w Rydze, narodowa instytucja kultury podlegająca Ministerstwu Kultury, założona jako Państwowa Biblioteka Łotwy w 1919 roku, po włączeniu Łotwy w skład ZSRR, działała jako Biblioteka Łotewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej a po odzyskaniu niepodległości, od 1992 roku, funkcjonuje jako Biblioteka Narodowa Łotwy.
  LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Wei Shuo (chiń. upr.: 卫铄; chiń. trad.: 衛鑠; pinyin: Wèi Shuò, ur. 272, zm. 349), znana też jako Dama Wei – mistrzyni kaligrafii chińskiej z czasów dynastii Jin.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama