Wanesa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wanesa, Wanessa – żeńskie imię pochodzenia literackiego, stworzone przez irlandzkiego pisarza Jonathana Swifta od pierwszych sylab imienia i nazwiska jego przyjaciółki Esther Vanhomrigh. Nie ma męskiego odpowiednika. W Polsce imię zostało nadane po raz pierwszy w latach 60. XX wieku.

Rusałka admirał (Vanessa atalanta) – gatunek motyla z rodziny rusałkowatych (Nymphalidae), obejmujący zasięgiem występowania Palearktykę oraz Amerykę Północną. Jeden z najpiękniejszych motyli polskich.Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.

Wanesa imieniny obchodzi 22 kwietnia i 28 sierpnia

Znane osoby noszące imię Wanesa:

 • Vanessa-Mae – kompozytorka, skrzypaczka i narciarka alpejska
 • Vanessa Williams – piosenkarka
 • Vanessa Paradis – francuska piosenkarka
 • Vanessa Redgrave – angielska aktorka
 • Vanessa Hudgens – amerykańska aktorka i piosenkarka
 • Vanessa Carlton – amerykańska piosenkarka i pianistka
 • Vanessa Villela – meksykańska aktorka i modelka
 • Vanessa Hinz – niemiecka biathlonistka
 • Vanessa Machnicka – polska judoczka
 • Vanessa da Mata – brazylijska piosenkarka
 • Zapoznaj się również z: Rusałka admirał (Vanessa atalanta), Radio Vanessa

  Vanessa Hinz (ur. 24 marca 1992 w Monachium) – niemiecka biathlonistka, mistrzyni świata w sztafecie, mistrzyni świata juniorów w sztafecie, mistrzyni Europy w sztafecie, zwyciężczyni zawodów o Puchar IBU. 9 marca 2013 zadebiutowała w zawodach Pucharu Świata zajmując 43. miejsce w sprincie, dwukrotnie pudłując w pozycji stojącej i tracąc do zwyciężczyni 2 min 33.2 s.Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Vanessa Anne Hudgens (ur. 14 grudnia 1988 w Salinas) – amerykańska aktorka, piosenkarka, modelka, tancerka i producentka. Znana z roli Gabrielli Montez w serii filmów High School Musical. Radio Vanessa – polska lokalna stacja radiowa, związana głównie z Raciborzem (gdzie znajduje się siedziba stacji) i okolicami. Powstała 5 czerwca 1994 r.
  Warto wiedzieć że... beta

  Vanessa Redgrave CBE (ur. 30 stycznia 1937 w Londynie) – brytyjska aktorka, laureatka Oscara dla najlepszej aktorki w drugoplanowej roli za rolę w filmie Julia, a także laureatka nagrody Emmy i Złotego Globu, ambasador dobrej woli UNICEF.
  22 kwietnia jest 112. (w latach przestępnych 113.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 253 dni.
  Vanessa-Mae (chiń.: 陈美; pinyin: Chén Měi), właściwie Vanessa-Mae Vanakorn Nicholson (ur. 27 października 1978 w Singapurze) – brytyjska kompozytorka i skrzypaczka, wykonawczyni zarówno muzyki poważnej jak i pop. Połączyła te style tworząc muzykę zwaną "violin techno-acoustic fusion".
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Vanessa Lynn Williams (ur. 18 marca 1963 w Bronx) – amerykańska aktorka, piosenkarka i autorka tekstów piosenek. Od 2007 posiada gwiazdę na Hollywoodzkiej Alei Gwiazd.
  Vanessa Villela, właściwie Vanessa Quiñones Romo (ur. 28 stycznia 1978 w Meksyku) – aktorka meksykańska. Jest mężatką.

  Reklama