Wanda Zwinogrodzka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wanda Zwinogrodzka (ur. 27 kwietnia 1960) – polska krytyk teatralna i literacka, kierownik artystyczny Teatru Telewizji (2006−2012). W latach 2015–2021 podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, następnie od 2021 w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – urząd administracji rządowej w Polsce, obsługujący Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obecnie właściwego do spraw jednego działu administracji rządowej - kultura i dziedzictwo narodowe. Ministerstwo utworzone zostało w dniu 26 października 1999 roku, z mocą od dnia 10 listopada 1999 roku. W okresie od dnia 23 października 2001 roku do dnia 31 października 2005 roku funkcjonowało pod nazwą Ministerstwo Kultury.Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.

Życiorys[ | edytuj kod]

Ukończyła studia na Wydziale Wiedzy o Teatrze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, gdzie zakładała uczelnianą „Solidarność”. W latach osiemdziesiątych publikowała teksty z zakresu historii i krytyki kultury, między innymi na łamach Dialogu pod kierownictwem Konstantego Puzyny, Pamiętnika Teatralnego pod kierownictwem Zbigniewa Raszewskiego oraz londyńskiego Pulsu. W latach 1989–1994 pisała o teatrze dla Gazety Wyborczej.

Krytyka teatralna – dziedzina dziennikarstwa, zajmująca się oceną twórczości teatralnej. Obejmuje różne aspekty przedstawień: od reżyserii, przez scenografię, po oprawę muzyczną i choreografię.Konstanty Puzyna (ur. 13 kwietnia 1929 w Warszawie, zm. 28 sierpnia 1989 w Augustowie) – polski teatrolog, edytor, eseista, publicysta, poeta.

W latach 1994–2012 związana z programem TVP1, gdzie pełniła funkcję zastępcy kierownika Redakcji Repertuaru Filmowego i Teatralnego. Od lutego 2006 do maja 2012 pełniła obowiązki kierownika artystycznego Teatru Telewizji, gdzie była pomysłodawczynią Sceny Faktu, cyklu przedstawień będących rekonstrukcją wydarzeń z najnowszej historii Polski, uhonorowanego m.in. Nagrodą Mediów NIPTEL (2008) oraz Prix Italia (2011). Przy realizacji Sceny Faktu ściśle współpracowała z prezesem Instytutu Pamięci Narodowej Januszem Kurtyką. Od 2012 współpracowała z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Gazetą Polską Codziennie oraz innymi tytułami prasowymi.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Sekretarz stanu – w Polsce to najwyższy rangą urzędnik w ministerstwie (zwyczajowo nazywany wiceministrem). Sekretarze stanu mianowani są również w Kancelarii Prezydenta RP.

23 listopada 2015 została powołana na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie nadzoruje pracę departamentów odpowiedzialnych za szkolnictwo i uczelnie artystyczne, edukację kulturalną oraz narodowe instytucje kultury, m.in. teatry, filharmonie i opery. Od marca 2021, po przekształceniach w strukturze rządu, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2016-10-04].
 2. Piotr Rudzki: Historia Teatru Polskiego nie zakończy się na Morawskim, www.e-teatr.pl [dostęp 2018-06-16].
 3. Teatr według konserwatystów, www.dziennikteatralny.pl [dostęp 2016-10-04].
 4. Wanda Zwinogrodzka [dostęp 2016-10-04].
 5. Rp.pl, Tak biednie jeszcze nigdy nie było – Archiwum Rzeczpospolitej, archiwum.rp.pl [dostęp 2016-10-04].
 6. Afera w TVP. Szefową Teatru Telewizji wyrzucili przez politykę? [dostęp 2016-10-04].
 7. Prix Italia 2011 – Programme entries, 26 września 2011 [dostęp 2016-10-04] [zarchiwizowane z adresu 2011-09-26].
 8. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Wanda Zwinogrodzka.
 9. Wanda Zwinogrodzka: kultura zyskuje na bogactwie [dostęp 2016-10-04].
 10. Powołanie wiceministrów w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. gov.pl/web/kulturaisport, 2 marca 2021. [dostęp 2021-03-03].
 1. ROM Teraz Weksler, Gazeta Wyborcza 1999-01-14.
Scena Faktu − cykl przedstawień telewizyjnych realizowanych przez Teatr Telewizji (Telewizja Polska) od 2006, których tematyka dotyczy historii Polski.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Warto wiedzieć że... beta

Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (do 1996 jako Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna) – publiczna szkoła wyższa z siedzibą w Warszawie.
Dialog – czasopismo literacko-artystyczne, którego tematyką jest dramaturgia współczesna (teatralna, radiowa i telewizyjna). Miesięcznik powstał w 1956 roku, wydawany jest w Warszawie. Od 1 kwietnia 2010 wydawcą jest Instytut Książki. W każdym numerze drukowany jest dramat lub scenariusz, najczęściej jeszcze przed premierą teatralną lub telewizyjną. Pismo drukuje też eseje i felietony dotyczące sztuki dramatycznej oraz umieszcza przekłady dramatów obcych.
Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (IPN) – instytucja naukowa o uprawnieniach śledczych.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
27 kwietnia jest 117. (w latach przestępnych 118.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 248 dni.
Dyrektor artystyczny (art director) - określenie stanowiska pracy, głównie w branży reklamowej, ale też telewizyjnej, internetowej i w działach marketingowych dużych korporacji.
Zbigniew Raszewski (ur. 5 kwietnia 1925 w Poznaniu, zm. 7 sierpnia 1992 w Warszawie) – polski historyk teatru, pisarz.

Reklama