Wanda Rudnicka-Jezierska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wanda Rudnicka-Jezierska (ur. 1924, zm. 1999) – polski mykolog. Urodziła się w Piotrowicach w powiecie łowickim, województwie łódzkim. Podczas II wojny światowej została ciężko ranna i przez kilka lat leczyła się w szpitalu. Po wyjściu ze szpitala rozpoczęła naukę w ramach tajnego nauczania, równocześnie pracując zarobkowo. Po wojnie ukończyła gimnazjum i liceum dla pracujących. W 1957 r. rozpoczęła studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi na Uniwersytecie Warszawskim. Po ich ukończeniu rozpoczęła na tym uniwersytecie pracę w Zakładzie Systematyki i Geografii Roślin. W 1966 r. obroniła pracę doktorską pt. Studium nad grzybami psammofilnymi Puszczy Kampinoskiej. Na Uniwersytecie Warszawskim pracowała aż do emerytury jako nauczyciel akademicki, ponadto wykonywała analizy zatruć dla stacji epidemiologicznych. Angażowała się również społecznie, m.in. była członkiem ZNP i szefem Koła Przyjaciół KUL.

Zielnik, herbarium (łac. herba – zioło) – zbiór, drukowana lub ręcznie wykonana kolekcja opisanych rycin lub zasuszonych roślin, utrzymana zwykle w formie zeszytowej.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Jest autorką 14 prac naukowych i kilkunastu publicystycznych. Dla Uniwersytetu Warszawskiego sporządziła zielnik grzybów psammofilnych, głównie z grupy Gasteromycetes.

Niektóre prace naukowe:

 • Grzyby (Mycota). Tom XXIII. Podstawczaki (Basidiomycetes): purchawkowe (Lycoperdales), tęgoskórowe (Sclerodematales), pałeczkowe (Tulostomatales), gniazdnicowe (Nidulariales), sromotnikowe (Phallales), osiakowe (Podaxales)
 • Workowce (Ascomycetes) – Pierwogrzybowe (Protomycetales) / oprac. Bogusław Sałata. Czuprynkowe (Chaetomiales) / oprac. Wanda Rudnicka-Jezierska ; Polska Akademia Nauk. Instytut Botaniki.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. T. Majewski Dr Wanda Rudnicka-Jezierska [1924-1999]. Wiadomości Botaniczne, 2001, tom 45, nr 1-2, s.55-57
  2. Zielnik Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zbieracze – biogramy. [dostęp 2017-12-25].
  3. Wanda Rudnicka-Jezierska: Grzyby (Mycota). Tom XXIII. Podstawczaki (Basidiomycetes): purchawkowe (Lycoperdales), tęgoskórowe (Sclerodematales), pałeczkowe (Tulostomatales), gniazdnicowe (Nidulariales), sromotnikowe (Phallales), osiakowe (Podaxales). Kraków: Instytut Botaniki PAN, 1991. ISBN 83-85444-01-7.
  Wnętrzniaki (klasa Gasteromycetes lub rząd Gastrales) – w dawnych systemach klasyfikacyjnych (I połowa XX w.) nazwą tą określano grupę grzybów o zamkniętych owocnikach. Wówczas grzyby zaliczano jeszcze do roślin. Była to klasyfikacja sztuczna, oparta na podobieństwie budowy. W obecnych systemach klasyfikacyjnych, opartych na pokrewieństwie, takiej grupy grzybów nie wyróżnia się.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Tajne komplety – używane w Polsce określenie nauczania prowadzonego nielegalnie poza szkołą lub uczelnią w okresie zaborów lub wojny.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama