Waltham Cross

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Waltham Cross - miasto w Wielkiej, w Anglii, w regionie East of England, w hrabstwie Hertfordshire. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 10 000 osób.

Hertfordshire (popularnie Herts) – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone na północ od Londynu, będące jednym z tzw. Home Counties.East of England – jeden z dziewięciu regionów, na które podzielona została Anglia w wyniku reformy administracyjnej, która weszła w życie w 1999. Obejmuje głównie niziny we wschodniej części kraju. Ośrodkiem administracyjnym jest Cambridge.

W Waltham Cross znajduje się jeden z trzech zachowanych krzyży Eleonory z końca XIII w., upamiętniających miejsca postoju orszaku z ciałem królowej Anglii Eleonory kastylijskiej.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Eleonora kastylijska (ur. ok. 1240, zm. 28 listopada 1290 w Harby) – królowa angielska, żona króla Edwarda I Długonogiego.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Eleanor Cross, Waltham Cross. W: The Heritage List [on-line]. Historic England. [dostęp 2016-12-30].
Królowe Anglii – jest to chronologiczny spis żon władców angielskich; wszystkich koronowanych lub też jedynie używających tytułu królewskiego. W nawiasach podane są ich daty życia i śmierci, obok podane jest również imię ich królewskiego małżonka.Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
Reklama