Walter V z Brienny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Walter z Brienne – władca Księstwa Aten w latach 1308–1311. Brat Jana I de la Roche.

Kompania Katalońska – armia zaciężna utworzona przez Rogera de Flor po zakończeniu wojny nieszporowej o Sycylię w 1302 r., od 1303 roku na służbie cesarza bizantyńskiego Andronika II Paleologa. Po zdradzieckim zamordowaniu wodza przez Alanów i Turkopulów na dworze młodszego basileusa Michała IX dokonała odwetowego spustoszenia Tracji, Macedonii i Tesalii (tzw. wendetta katalońska, 1305-1309). Wynajęta przez księcia Aten Waltera z Brienne, przejęła kontrolę nad księstwem w wyniku bitwy pod Almirem i położyła fundamenty pod katalońskie państewko w Grecji centralnej, obejmujące także Neopatrię z Tebami (1311–1388).Nauplion (nowogr.: Ναύπλιο, trb. Nafplio) - miasto w Grecji, na Peloponezie, stolica nomosu Argolida, około 14,5 tys. mieszkańców (stan z roku 2001).

Syn Hugona z Brienne, baliwa księstwa Aten w latach 1291–1294, i Izabeli de la Roche, dziedziczki Teb. Owdowiawszy jego ojciec ożenił się ponownie z Heleną Angeliną, wdową po Wilhelmie I de la Roche, która sprawowała regencję w imieniu małoletniego Gwidona II de la Roche.

W 1306 roku Walter poślubił Joannę de Chatillon. Objął władzę na Księstwem Aten po bezpotomnej śmierci Gwidona II. Snując ambitne plany opanowania pogrążającej się w coraz większym chaosie Tesalii zawarł porozumienie z Kompanią Katalońską i w 1310 roku najechał Tesalię. Został odparty przez połączone siły tesalskie i bizantyńskie. W następnym roku doszło do konfliktu między Walterem a najemnikami katalońskimi. 15 marca 1311 nad rzeką Kefisos w Beocji doszło do bitwy. Zebrane przez Waltera ze wszystkich państewek łacińskich wojsko, w sile 700 rycerzy, mimo przewagi liczebnej doznało klęski w starciu z Katalończykami. Bitwa skończyła się pogromem armii księcia Aten i śmiercią Waltera z Brienne. Katalończycy zajęli Teby i zaatakowali Ateny, których próbowała bronić wdowa po Walterze Joanna. Ostatecznie wraz z synem opuściła Grecję. Peloponeskie posiadłości Waltera wokół Argos i Nauplii pozostały w ręku Joanny i jej syna.

Argos (gr. Άργος Argos) – miasto w Grecji, na Peloponezie, w Argolidzie, nieopodal Nauplionu, w administracji zdecentralizowanej Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie, w regionie Peloponez, w jednostce regionalnej Argolida. Siedziba gminy Argos-Mykeny. W 2011 roku liczyło 22 209 mieszkańców.Jacek Bonarek – polski historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych, specjalista z zakresu historii bizantyńskiej.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • J. Bonarek, Grecja po IV krucjacie..., w: J. Bonarek (red.) Historia Grecji, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2005, s. 346, 355, 374. ​ISBN 83-08-03819-0​.
  • G. Ostrogorski, Dzieje Bizancjum, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1967, s. 390.
  • K.M. Setton (red.), A History of the Crusades: Volume II — The Later Crusades, 1189 – 1311. Robert Lee Wolff and Harry W. Hazard, editors. University of Wisconsin Press, Miliwaukee 1969.
  • Beocja (gr. Βοιωτία,Boiotia, łac. Beotia) – kraina historyczna w środkowej starożytnej Grecji między Zatoką Koryncką a Zatoką Eubejską Północną i Południową oraz Cieśniną Ewripos. Obecnie Beocja (Viotia) jest prefekturą w Republice Greckiej w regionie administracyjnym Grecja Środkowa, ze stolicą w Liwadii. Graniczy z nomarchiami Attyka Zachodnia i Attyka Wschodnia (region Attyka) oraz prefekturami Fokida i Ftiotyda (Grecja Centralna). Powierzchnia prefektury Beocja wynosi 2952 km², zamieszkuje ją około 130,7 tys. ludzi (stan z 2005 roku).Baliw (ang. Bailiff, z łacińskiego baiulus - goniec, wychowawca, nauczyciel) – w średniowiecznej Anglii i Francji urzędnik, zajmujący się utrzymaniem porządku w toku postępowania sądowego oraz egzekucją wyroków sądowych. Współcześnie termin używany w krajach anglosaskich dla określenia pomocnika szeryfa lub urzędnika sądowego zajmującego się utrzymaniem porządku na sali sądowej.
    Warto wiedzieć że... beta

    Tesalia Angelosów – państwo w środkowo-wschodniej Grecji istniejące w latach 1271-1318, rządzone przez dynastię Angelosów wywodzącą się z Angelosów władających Epirem.

    Reklama