Walter J. Hollenweger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Walter Jacob Hollenweger (ur. 1 czerwca 1927 w Antwerpii, zm. 10 sierpnia 2016 w Krattingen w Szwajcarii) – szwajcarski teolog protestancki, duchowny szwajcarskiego Kościoła Reformowanego, profesor uniwersytetu w Birmingham, jeden z czołowych znawców pentekostalizmu.

Pentekostalizm (ruch zielonoświątkowy) – odłam chrześcijaństwa wyrosły i zakorzeniony w ewangelikalnym protestantyzmie.Uniwersytet Zuryski, Uniwersytet w Zurychu (niem. Universität Zürich) – największy szwajcarski uniwersytet, z siedzibą w Zurychu, założony w 1833 roku.

Życiorys[ | edytuj kod]

Początkowo był świeckim kaznodzieją zielonoświątkowym. Podjął studia teologiczne na uniwersytetach w Zurychu i Bazylei. Przyjął ordynację w Kościele reformowanym w Szwajcarii. W latach 1965–1971 był pracownikiem Światowej Rady Kościołów w Genewie, gdzie pełnił funkcję pierwszego w historii sekretarza do spraw ewangelizacji. W 1966 uzyskał stopień doktora teologii na Uniwersytecie Zurychskim. W latach 1971–1989 był profesorem misjologii na Uniwersytecie w Birmingham. Prowadzone przez niego pionierskie badania nad pentekostalizmem zyskały mu miano „ojca założyciela studiów nad pentekostalizmem” („ founding father of Pentecostal Studies”). Jego najważniejszymi publikacjami są książki: The Pentecostals (1972) i Pentecostalism: Origins and Developments Worldwide (1997).

Vrije Universiteit, skrót VU, pol. Wolny Uniwersytet w Amsterdamie, razem z Christelijke Hogeschool Windesheim tworzy związek Vereniging VU-Windesheim, który powstał w 1880.Duchowieństwo, także kler (łac. clerus z gr. kléros) – część społeczeństwa danego państwa będąca kapłanami określonego kościoła.

Upamiętnienie[ | edytuj kod]

W 2002 w Wolnym Uniwersytecie w Amsterdamie utworzono Centrum Interdyscyplinarnych Studiów nad Pentekostalizmem i Ruchami Charyzmatycznymi im. Hollenwegera (Hollenweger Centre for Interdisciplinary Studies of Pentecostalism and Charismatic Movements), które nazwano jego imieniem.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Protestantyzm – jedna z głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok katolicyzmu i prawosławia, na którą składają się wyznania religijne powstałe na skutek ruchów reformacyjnych wewnątrz Kościoła rzymskokatolickiego rozpoczętych wystąpieniem Marcina Lutra w XVI wieku oraz ruchów przebudzeniowych w łonie macierzystych wyznań protestanckich w kolejnych stuleciach.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Hollenweger Centre. godgeleerdheid.vu.nl. [dostęp 2016-10-19].
  2. WCC remembers Pentecostal ecumenist Walter J. Hollenweger. oikoumene.org, 6 września 2016. [dostęp 2016-10-19].
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Warto wiedzieć że... beta

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Antwerpia (nider.: Antwerpen, wym. [ˈɑntˌʋɛrpə(n)]; fr.: Anvers, wym. [ɑ̃vɛʁs]) – miasto w północnej Belgii, w Regionie Flamandzkim, w dystrykcie Antwerpia, położone nad Skaldą.
Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
Światowa Rada Kościołów (ang. World Council of Churches) – ekumeniczna organizacja chrześcijańska, założona w 1948 w Amsterdamie.
SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
Genewa (niem. Genf, fr. Genève, wł. Ginevra, romansz Genevra) – miasto w Szwajcarii, drugie pod względem liczby mieszkańców.

Reklama