Walter Hofer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Walter Hofer, właśc. Johann Hofer (ur. 25 lutego 1955 w Seeboden am Millstätter See) – austriacki działacz sportowy, były dyrektor Pucharu Świata w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej.

Torbjørn Yggeseth (ur. 18 czerwca 1934 r. w Asker - zm. 10 stycznia 2010 r. tamże) - norweski skoczek narciarski. W 1964 r. zakończył karierę.Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe, ret. Alps) – najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².

Życiorys[ | edytuj kod]

Johann Hofer urodził się w małej alpejskiej miejscowości – Seeboden am Millstätter See. Został ochrzczony pod imieniem Walter. Studiował nauki sportowe – jest doktorem Uniwersytetu Salzburskiego. Karierę w skokach narciarskich rozpoczął na stanowisku fizjoterapeuty w reprezentacjach Austrii i Niemiec.

Puchar Świata w kombinacji norweskiej lub Puchar Świata w dwuboju klasycznym - rozgrywany corocznie cykl zawodów w kombinacji norweskiej. Za zajęcie odpowiedniego miejsca w pojedynczych zawodach uczestnik otrzymuje daną liczbę punktów. Po zsumowaniu punktów poszczególnych zawodników z każdego konkursu, tworzona jest klasyfikacja. Kombinator będący na jej czele, otrzymuje Puchar Świata - Kryształową Kulę.XXV Zimowe Igrzyska Olimpijskie – międzynarodowe wydarzenie sportowe, którego gospodarzem będą Mediolan oraz Cortina d’Ampezzo.

W 1992 Międzynarodowa Federacja Narciarska powierzyła mu nowo utworzoną funkcję dyrektora Pucharu Świata w skokach narciarskich. Zastąpił wówczas Torbjørna Yggesetha, twórcę Pucharu Świata i przez trzynaście lat szefa konkursów skoków FIS, którego rolą była m.in. koordynacja współpracy federacji z organizatorami zawodów. Asystentem Waltera Hofera był były czeski skoczek Borek Sedlák, który zastąpił na tym stanowisku srebrnego medalistę olimpijskiego w skokach narciarskich z CalgaryMirana Tepeša.

Borek Sedlák (ur. 15 czerwca 1981 w Jabloncu nad Nysą jako Vlastibor Sedlák) – czeski skoczek narciarski, reprezentant klubu Dukla Liberec.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Odkąd Walter Hofer został wybrany dyrektorem zawodów Pucharu Świata, w konkursach tej rangi zaszło dużo zmian, które miały na celu zwiększenie popularności i widowiskowości skoków narciarskich. Do zmian, które nastąpiły za czasu dyrektury Hofera należą: zmiana sposobu przeprowadzania transmisji telewizyjnych, rozwój skoków narciarskich w krajach, w których nie mają one długiej tradycji, a także wprowadzenie systemu kompensacji punktowej za zmienioną platformę startową i warunki wietrzne.

Reprezentacja Austrii w skokach narciarskich – grupa skoczków narciarskich wybrana do reprezentowania Austrii w międzynarodowych zawodach przez Austriacki Związek Narciarski (Österreichischen Skiverbands).Seeboden am Millstätter See – uzdrowiskowa gmina targowa w Austrii, w kraju związkowym Karyntia, w powiecie Spittal an der Drau. Liczy 6325 mieszkańców. Leży nad jeziorem Millstätter See.

W czerwcu 2008, podczas kongresu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej w Kapsztadzie, Walter Hofer został wybrany także dyrektorem Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. W 2018 ogłosił, że sezon 2019/2020 będzie jego ostatnim w roli dyrektora Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Miran Tepeš (ur. 25 kwietnia 1961 w Lublanie) – słoweński skoczek narciarski, działacz sportowy, srebrny medalista olimpijski i zdobywca Pucharu KOP.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Obecnie jest konsultantem przy pracach nad planem organizacji konkursów skoków narciarskich na igrzyskach olimpijskich w Val di Fiemme, które odbędą się w 2026 roku.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Walter Hofer (niem.). munziger.de. [dostęp 2012-02-25].
  2. Skispringen: WALTER HOFER (niem.). badische-zeitung.de. [dostęp 2012-02-25].
  3. Hofer, Johann Walter, Mag. Dr. (niem.). uni-salzburg.at. [dostęp 2012-02-25].
  4. Walter Hofer, dyrektor Pucharu Świata: Adam Małysz rozumie skoki jak mało kto [WYWIAD] (pol.). sport.tvp.pl. [dostęp 2019-01-20].
  5. Adrian Dworakowski: Skoki Narciarskie: Walter Hofer od innej strony (pol.). skijumping.pl, 11 stycznia 2012. [dostęp 2012-02-25].
  6. Skoki narciarskie. Borek Sedlak zastąpił Mirana Tepesa na stanowisku asystenta Waltera Hofera [dostęp 2016-07-21] (pol.).
  7. Miran Tepeš Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-15)].
  8. Rolf Arne Odiin: Walter Hofer „double” FIS director (ang.). 6 czerwca 2008. [dostęp 2012-02-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  9. Dominik Formela: Walter Hofer o tureckim debiucie i planie powrotu do USA. skijumping.pl, 2018-10-01. [dostęp 2019-01-09].
  10. Skoki narciarskie. Clas Brede Braathen miał zastąpić Waltera Hofera, Skijumping.pl [dostęp 2021-08-25] (pol.).
Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1988 – zawody olimpijskie w skokach narciarskich przeprowadzone pomiędzy 14 a 24 lutego 1988 roku w ramach igrzysk zimowych w Calgary.Reprezentacja Niemiec w skokach narciarskich – grupa skoczków narciarskich wybrana do reprezentowania Niemiec w międzynarodowych zawodach przez Niemiecki Związek Narciarski (Deutsche Skiverband).
Warto wiedzieć że... beta

Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Kapsztad (afr. Kaapstad, wym. [ˈkɑːpstat]; xhosa iKapa; ang. Cape Town, wym. [ˈkeɪp taʊn]) – najstarsze i jedno z największych pod względem liczby mieszkańców miasto w Południowej Afryce, legislacyjna stolica tego kraju oraz Prowincji Przylądkowej Zachodniej. Liczy ok. 440 tysięcy mieszkańców, z czego ok. 45% stanowią Koloredzi, 32% stanowi ludność biała, a 16% to czarni Afrykanie.

Reklama