Walter Breuning

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Walter Breuning (ur. 21 września 1896, zm. 14 kwietnia 2011) – Amerykanin, znany z długowieczności. Był ostatnim żyjącym mężczyzną urodzonym w 1896, a także ostatnim Amerykaninem urodzonym przed rokiem 1900. Należy do niego niekwestionowany rekord długości życia Amerykanina. Nie był jednak najstarszym mężczyzną jaki kiedykolwiek zmarł w Stanach Zjednoczonych. Dłużej żył Christian Mortensen – 115 lat i 252 dni. Był jednak imigrantem z Danii. Po śmierci Brytyjczyka Henry'ego Allinghama Breuning 18 lipca 2009 został najstarszym żyjącym mężczyzną na świecie. Jest czwartym najdłużej żyjącym mężczyzną w historii. Piątym, gdyby liczyć kwestionowany przypadek Mathew Bearda.

Thomas Peter Thorvald Christian Ferdinand Mortensen, znany jako Christian Mortensen (ur. 16 sierpnia 1882 w Skårup, zm. 25 kwietnia 1998 w San Rafael, Kalifornia) - Duńczyk, osiadły w USA, znany z długowieczności.Amerykanie – pluralistyczna wspólnota narodowo-państwowa pochodzenia imigracyjnego, kształtująca się w Stanach Zjednoczonych, licząca około 300 mln osób. W związku ze specyficzną, migracyjną historią swojego powstania, posiada pochodzenie mieszane, przede wszystkim europejskie i afrykańskie. Mniejszość stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego oraz rdzenni Amerykanie – Indianie Ameryki Północnej. Skutkiem tradycyjnej wielonarodowości Stanów Zjednoczonych jest fakt, że wielu Amerykanów identyfikuje się zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i – raczej sentymentalnie – z krajem pochodzenia swoich przodków (np. Amerykanie włoskiego czy irlandzkiego pochodzenia – Italian Americans, Irish Americans).

Życiorys[ | edytuj kod]

Walter Breuning w górnym rzędzie, drugi od lewej, 12 października 1907

Walter Breuning urodził się jako syn Johna Breuninga i Cory Morehouse Breuning w Melrose, w stanie Minnesota. Miał dwóch braci i dwie siostry. Pochodził z długowiecznej rodziny. Dziadkowie zarówno ze strony matki jak i ojca żyli ponad 90 lat. Matka żyła 101 lat, ojciec 87, siostry 91 i 100 lat.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W 1901 Breuning przeprowadził się ze swoją rodziną do De Smet w Dakocie Południowej, gdzie chodził do szkoły przez dziewięć lat.

W 1910, w wieku 14 lat, zaczął pracę w piekarni. Zarabiał 2,50 dolara tygodniowo.

W 1918 wyruszył do Montany, gdzie podjął pracę jako urzędnik kolejowy, którym był przez 50 lat. Tam poznał swoją przyszłą żonę Agnes Twokey, telegrafistkę z Butte. Pobrali się w 1922 i byli małżeństwem do jej śmierci w 1957. Breuning w wywiadach utrzymywał, że nigdy później się nie ożenił, jednak po jego śmierci odkryto akt małżeństwa, z którego wynikało, że w 1958 poślubił Margaret Vanest. Margaret zmarła 15 stycznia 1975. Z żadną z żon Breuning nie miał dzieci. Miał jedynie pasierba z drugiego małżeństwa.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.

Gdy miał 64 lata, wykryto u niego raka jelita grubego. Szybko jednak wrócił do zdrowia. W wieku 108 lat upadł i złamał biodro. Spędził 21 dni w szpitalu i całkowicie doszedł do zdrowia. Oprócz tego nie miał nigdy żadnych problemów zdrowotnych.

W 1979, mając 83 lata, zamieszkał w domu opieki w Great Falls.

Przez całe życie palił cygara. Rzucił palenie dopiero w 1995, gdy miał 99 lat, stwierdzając, że cygara stały się zbyt drogie. Jednakże po ukończeniu 108 lat znów zaczął sporadycznie palić. Mimo nałogu Walter Breuning niemal do śmierci cieszył się dobrym zdrowiem. Potrafił chodzić przy pomocy chodzika.

Wojna secesyjna – wojna, która miała miejsce w latach 1861-1865 w Stanach Zjednoczonych Ameryki, pomiędzy stanami wchodzącymi w skład Stanów Zjednoczonych (tzw. Unią lub „Północą”) i Skonfederowanymi Stanami Ameryki (tzw. Konfederacją lub „Południem”), które wystąpiły z Unii.Henry William Allingham (ur. 6 czerwca 1896 w Clapton, wschodni Londyn, zm. 18 lipca 2009 w Ovingdean koło Brighton) – brytyjski weteran I wojny światowej, znany również z długowieczności.

Miał bardzo dobrą pamięć. Wspominał często, że gdy miał 3 lata, jego dziadek opowiadał o swoich przeżyciach z czasów wojny secesyjnej.

Breuning codziennie zażywał jedną aspirynę i zjadał dwa posiłki dziennie. Słuchał radia, często spacerował i rozmawiał z innymi mieszkańcami domu opieki. Zawsze nosił garnitur i krawat. Jego recepta na długie życie była prosta: „Bądź aktywny, nie jedz dużo i bądź dobry dla innych” – powiedział w wywiadzie dla lokalnego dziennika Great Falls Tribune.

21 września jest 264. (w latach przestępnych 265.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 101 dni.Mathew Beard (ur. prawd. 9 lipca 1870, zm. 16 lutego 1985) - afroamerykanin, uznawany za najstarszego żyjącego człowieka w latach 1983-1985. Przez wiele lat badacze podważali jego wiek. W 2013 Gerontology Research Group ostatecznie go potwierdziła ale bez podania wiarygodnego źródła. Wg tych danych wiek, którego dożył Beard - 114 lat i 222 dni - byłby rekordem długości życia mężczyzny rasy czarnej oraz mężczyzny w USA. Byłby też pierwszym mężczyzną w historii, który dożył 113 i 114 lat i przez pewien czas najstarszym mężczyzną w historii. Jego wiek pokonał o ponad rok zmarły w 1998 Duńczyk osiadły w USA, Christian Mortensen. Wiek tego drugiego z kolei pobił Japończyk, Jirōemon Kimura (1897-2013).

Często powtarzał, że nie boi się śmierci – „Wszyscy urodziliśmy się po to, by umrzeć”.

Breuning został hospitalizowany pod koniec marca 2011. Zmarł z przyczyn naturalnych w szpitalu w Great Falls 14 kwietnia. Po jego śmierci tytuł najstarszego mężczyzny przejął Japończyk Jirōemon Kimura.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Lista najstarszych ludzi w Stanach Zjednoczonych
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. „Zdmuchnął świeczki 114 raz”'. tvn24.pl, 2010-09-22.
  2. Zmarł najstarszy mężczyzna świata, www.tvp.info [dostęp 2020-04-17] (pol.).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Kwas acetylosalicylowy (łac. Acidum acetylsalicylicum; aspiryna, polopiryna) – organiczny związek chemiczny, acetylowa pochodna kwasu salicylowego. Popularny środek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Przy stosowaniu długotrwałym wykazuje działanie przeciwzakrzepowe. Składnik wielu leków złożonych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Najstarszą osobą w historii Stanów Zjednoczonych była Sarah Knauss (1880-1999), która przeżyła 119 lat i 97 dni. Najstarszym mężczyzną był Afroamerykanin Mathew Beard (1870?-1985), 114 lat i 222 dni. Jego wiek jest jednak podważany. Najstarszym niekwestionowanym mężczyzną w Stanach Zjednoczonych był Walter Breuning (1896-2011), który żył 114 lat i 205 dni. Jednak najstarszym mężczyzną w historii, który zmarł w USA był duński imigrant Christian Mortensen (1882-1998), 115 lat i 252 dni.
  14 kwietnia jest 104. (w latach przestępnych 105.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 261 dni.

  Reklama