Walter Andrae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Walter Andrae (ur. 18 lutego 1875 w Anger koło Lipska, zm. 28 lipca 1956 w Berlinie) – niemiecki archeolog, architekt, wykładowca i muzeolog. Badacz starożytnego Bliskiego Wschodu; prowadził prace wykopaliskowe na terenie Mezopotamii, m.in. na takich stanowiskach, jak Babilon i Aszur.

Uniwersytet Techniczny w Berlinie (niem. Technische Universität Berlin, TU Berlin) – niemiecka politechnika, jeden z czterech uniwersytetów w Berlinie.Asyria (akad. māt Aššur) – starożytne państwo semickie w północnej Mezopotamii istniejące od drugiej połowy III tysiąclecia p.n.e. do pierwszej połowy I tysiąclecia p.n.e.

Życiorys[ | edytuj kod]

Walter Andae urodził się w Anger koło Lipska w Niemczech. Po ukończeniu czteroletnich studiów architektonicznych na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie, w 1898 roku, w wieku 23 lat, udał się na Bliski Wschód jako członek wyprawy archeologicznej zorganizowanej przez Niemieckie Towarzystwo Orientalne (Deutsche Orient-Gesellschaft). Celem wyprawy było starożytne miasto Babilon. Tam, pod okiem kierownika ekspedycji Roberta Koldeweya Andae nauczył się zasad i technik prowadzenia wykopalisk. Wiedzę tę wykorzystał później, gdy w 1903 roku rozpoczął (również z ramienia Niemieckiego Towarzystwa Orientalnego) kierowane przez siebie wykopaliska w Aszur – religijnej stolicy Asyrii. PracowaŁ na tym stanowisku aż do 1914 roku. W międzyczasie prowadził również prace wykopaliskowe na takich stanowiskach, jak Szuruppak (obecne Fara), Kisurra (obecne Abu Hatab) i Hatra.

II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Bliski Wschód (arab. الشرق الأوسط; hebr. המזרח התיכון; per. خاورمیانه, Xâvar-e Miyâne; przestarzałe Lewant) – region geograficzny leżący na styku Azji, Europy i Afryki.

W czasie I wojny światowej służył jako oficer w armii niemieckiej na Bliskim Wschodzie. Po wojnie znalazł zatrudnienie w Muzeum Berlińskim, gdzie zastąpił Koldeweya na stanowisku kuratora zbiorów bliskowschodnich. W 1928 roku został dyrektorem działu bliskowschodniego Muzeum Berlińskiego (obecnie w Muzeum Pergamońskim). Pozycję tę zajmował do 1952 roku. Do jego zadań należał m.in. nadzor nad rekonstrukcją słynnej Bramy Isztar z Babilonu (obecnie w Muzeum Pergamońskim). Po II drugiej wojnie światowej Andrae został profesorem historii architektury na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie. Pod koniec życia w wypadku stracił niemal całkowicie wzrok. Zmarł w Berlinie 28 lipca 1956 roku.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
zrekonstruowana Brama Isztar w Muzeum Pergamońskim w Berlinie

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • hasło Andrae, Walter, w: Eric M. Meyers (wyd.), The Oxford Encyclopedia of Archaeology in the Near East, vol. I, Oxford University Press, New York – Oxford 1997, s. 140.
 • plan miasta Aszur na podstawie prac wykopaliskowych Waltera Andrae

  Dorobek literacki (wybór)[ | edytuj kod]

 • Hatra. Nach Aufnahmen der Assur-Expedition der Deutschen Orient-Gesellschaft, Leipzig 1908/12
 • Der Anu-Adad-Tempel in Assur, Leipzig 1909
 • Die Festungswerke von Assur, Leipzig 1913
 • Die Stelenreihen in Assur, Leipzig 1913
 • Die archaischen Ischtar-Tempel in Assur, Leipzig 1922
 • Hethitische Inschriften auf Bleistreifen aus Assur, Leipzig 1924
 • Die Kunst des Alten Orients (z Heinrichem Schäferem), Berlin 1925
 • Kultrelief an dem Brunnen des Assurtempels zu Assur, Leipzig 1931
 • Die Partherstadt Assur (z Heinzem Lenzenem), Leipzig 1933
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Robert Johann Koldewey (ur. 10 sierpnia 1855, zm. 4 lutego 1925), niemiecki architekt i archeolog, sławę przyniosły mu prowadzone przez niego wykopaliska w Babilonie (w latach 1889-1917), których celem było przebadanie całości miasta.
  Warto wiedzieć że... beta

  Brama Isztar – monumentalna brama w starożytnym Babilonie, wzniesiona za panowania Nabuchodonozora II, który panował w l. 605-562 p.n.e. i poświęcona była bogini Isztar. Była ona północną bramą miasta, otwierającą tzw. drogę procesyjną, która ciągnęła się aż do świątyni Marduka – E-sagila.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Babilon (sum. ká.dingir.ra /"brama boga"/; akad. Bāb-ilim /"brama boga"/ lub Bāb-ilāni /"brama bogów"/; gr. Βαβυλών Babylōn; bibl. בָּבֶל Bābel; arab. بابل Bābil) – starożytne miasto położone w Mezopotamii, nad Eufratem, dawna stolica Babilonii; obecnie stanowisko archeologiczne Atlal Babil w Iraku.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Muzeum Pergamońskie (niem. Pergamonmuseum) – muzeum znajdujące się w Berlinie, w którym zrekonstruowano Wielki Ołtarz Zeusa (pergameński ołtarz). Współtworzy berlińską tzw. Wyspę Muzeów (niem. Museumsinsel). Muzeum jest słynne także ze zbiorów starożytnej architektury oraz hellenistycznej rzeźby. Znajduje się tu m.in.brama Isztar.
  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama