Wallsend

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Napis na peronie po angielsku i po łacinie na stacji Wallsend w pobliżu Muru Hadriana w metrze w Tyne and Wear

Wallsendmiasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Tyne and Wear, w dystrykcie North Tyneside. Leży w pobliżu Morza Północnego. Nazwa wywodzi się od przechodzącego w pobliżu Muru Hadriana. Miasto liczy ok. 43 - 44 tys. mieszkańców. Leży ok. 5,6 km od centrum metropolii Newcastle.

Fraser Forster (ur. 17 marca 1988 w Hexham) – angielski piłkarz grający na pozycji bramkarza w Southampton, oraz reprezentacji Anglii. Wychowanek akademii piłkarskiej Newcastle United. Od 2013 roku, kiedy to po raz pierwszy zadebiutował w reprezentacji Anglii jest regularnie powoływany do drużyny narodowej. Uczestniczył w Mistrzostwach Świata 2014, oraz Mistrzostwach Europy 2016. Kevin David McDonald (ur. 4 listopada 1988 w Carnoustie) – szkocki piłkarz występujący na pozycji prawego pomocnika w Wolverhampton.

Historyczne rzymskie pochodzenie miasta (dawne Segedunum) upamiętnione jest w wielu miejscach publicznych w postaci napisów łacińskich. Na budynku stacji metra Wallsend wiszą tablice informacyjne w języku angielskim i łacińskim. W muzeum "Fort Rzymski Segedunum" odbywają się pokazy historii Rzymu. Można też zobaczyć rekonstrukcje łaźni i fragmentu muru rzymskiego, który kiedyś stał w miejscu.

Tyne and Wear – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północno-wschodniej Anglii, w regionie North East England, położone nad ujściami rzek Tyne i Wear do Morza Północnego. Hrabstwo, obejmujące aglomerację miasta Newcastle upon Tyne, utworzone zostało w 1974 roku na pograniczu historycznych hrabstw Northumberland i Durham.Hrabstwo metropolitalne (metropolitan county) – jeden z dwóch rodzajów hrabstwa administracyjnego, angielskiej jednostki podziału administracyjnego. Obecnie w Anglii istnieje sześć hrabstw tego rodzaju i obejmują one największe aglomeracje. Warto pamiętać, że Wielki Londyn, będący pierwowzorem tej instytucji, formalnie nie jest hrabstwem metropolitalnym, jednak w praktyce funkcjonuje na podobnych zasadach.

W Wallsend działa od 1904 roku klub piłkarski Wallsend Boys Club, który wypuścił wielu dobrych piłkarzy, takich, jak Peter Beardsley, Steve Bruce, Adam Campbell, Michael Carrick, Lee Clark, Fraser Forster, Brian Laws, Kevin McDonald, Alan Shearer, Steven Taylor czy Alan Thompson.

'Mauretania' zbudowana w 1906 w stoczni Swan Hunter i Wigham Richardson w Wallsend

Wallsed znane było do niedawna ze stoczni okrętowej Wigham Richardson (później Swan, Hunter & Wigham Richardson), w której budowano duże okręty - luksusowe transatlantyki, takie jak RMS Mauretania, RMS Carpathia (ratująca rozbitków z Titanica), czy największy lodołamacz na świecie Swiatogor (później Krasin) zbudowany na zamówienie Rosji. Stocznia została zamknięta w 2007 roku.

Alan Shearer (ur. 13 sierpnia 1970 w Newcastle), były angielski piłkarz, grający na pozycji napastnika. W reprezentacji Anglii zaliczył 63 występy, zdobywając 30 bramek. Po sezonie 2005/06 zakończył karierę sportową. W czasie kariery reprezentował barwy następujących klubów: Southampton FC, Blackburn Rovers, Newcastle United. Trzykrotnie został królem strzelców Premier League – w sezonach: 1994/95, 1995/96 oraz 1996/97, ogólnie zdobył 283 bramki w 559 występach. Rekordzista pod względem strzelonych bramek w Premier League − 260.Sting, właśc. Gordon Matthew Sumner (ur. 2 października 1951 w Wallsend) – brytyjski muzyk, kompozytor i wokalista, odznaczony tytułem komandora Orderu Imperium Brytyjskiego. Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku lider, główny kompozytor i gitarzysta basowy grupy muzycznej The Police.

Opowieść o historii lokalnej społeczności oraz upadku przemysłu stoczniowego w Wallsend wraz z zamknięciem miejskiej stoczni stała się częścią musicalu i piosenki The Last Ship autorstwa Stinga, który urodził się i spędził tu dzieciństwo. Musical opowiada o Gideonie Fletcherze, który rezygnuje z życia w przemyśle stoczniowym, aby podróżować po świecie.

Adam Campbell (ur. 1 stycznia 1995 w North Shields) – angielski piłkarz występujący na pozycji napastnika w Newcastle United.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Sting musical The Last Ship finds Broadway home (ang.). BBC, 2014-02-13. [dostęp 2019-03-10].
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Michael Carrick (ur. 28 lipca 1981 w Wallsend), angielski piłkarz, grający na pozycji środkowego pomocnika, obecnie występuje w Manchesterze United.
Warto wiedzieć że... beta

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Tyne and Wear Metro - system kolei miejskiej w aglomeracji Tyne and Wear w Anglii. Kolej została oddana do użytku w 1980 a jej długość wynosi 77,7 km. Jest jednym z trzech systemów metra w Wielkiej Brytanii - pozostałe istnieją w Londynie i Glasgow. System jest kombinacją klasycznego metra, kolei podmiejskiej i kolei dalekobieżnej. Jest pierwszym w pełni nowoczesnym systemem lekkiej kolei miejskiej w Anglii
Steve Bruce, właśc. Stephen Roger Bruce (ur. 31 grudnia 1960 w Corbridge) – angielski trener piłkarski, wcześniej piłkarz, obecnie prowadzi Hull City.
Termy – w starożytnym Rzymie łaźnie publiczne, kompleks obiektów ulokowanych na rozległym terenie, dostępnych dla wszystkich o określonych godzinach. Wejście do nich było bezpłatne.
Steven Vincent Taylor (ur. 23 stycznia 1986 w Londynie) - angielski piłkarz grający w drużynie Newcastle United. Gra na pozycji środkowego obrońcy.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
North Tyneside jest dystryktem położonym w hrabstwie metropolitarnym Tyne and Wear w Anglii, którego ludność wynosi 197,3 tys. mieszkańców (VI 2008). Siedzibą dystryktu pozostaje miasto Wallsend. Ważniejszymi miejscowościami są Cullercoats, North Shields, Tynemouth i Whitley Bay. Dystrykt powołany został w 1974 roku w ramach reorganizacji granic administracyjnych i zadań samorządów. W 1986 roku dystrykt przejął niektóre kompetencje władz centralnych hrabstwa Tyne and Wear. Obecnie do zadań zarządu North Tyneside należy utrzymywanie m.in. straży pożarnej i transportu publicznego.

Reklama