Wallington (New Jersey)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Budynek władz miejskich w Wallington

Wallington – niewielkie miasto w stanie New Jersey w Stanach Zjednoczonych. Liczy 11,6 tys. mieszkańców (2000), z czego około 45-55% stanowi ludność pochodzenia polskiego.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

W mieście znajduje się polska parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa – parafia jest terytorialna (obejmuje całe miasto Wallington) oraz personalna (należą do niej Polacy mieszkający w Wallington i okolicznych miasteczkach). Jej proboszczem jest od 1998 Ks. kanonik Feliks R. Marciniak a wikariuszami są zwykle księża z Polski.

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Diaspora polska, potocznie Polonia (z łac. Polonia – Polska) – termin określający Polaków mieszkających poza granicami Polski.

W mieście działa wiele polskich instytucji, tutaj jest wydawany popularny dwutygodnik Polonijny, są polskie sklepy, zakłady usługowe. Dzisiaj większość ludności polskiego pochodzenia jest zamerykanizowana, ale przyznaje się do polskich korzeni i kultywuje polskie tradycje. Uczestniczy też w inicjatywach popularyzujących polskość, jak Parada Pułaskiego, lokalne parady, wystawy, imprezy.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Oficjalna strona miasta (ang.)
  • Reklama