Walerij Kirijenko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Walerij Wiktorowicz Kirijenko (ros. Валерий Викторович Кириенко, ur. 13 lutego 1965 w Murmańsku) – rosyjski biathlonista startujący również w barwach WNP i ZSRR, dwukrotny medalista olimpijski i trzykrotny medalista mistrzostw świata.

Siergiej Borisowicz Tarasow (ros. Сергей Борисович Тарасов, ur. 15 lutego 1965) – były rosyjski biathlonista. Zdobył cztery medale igrzysk olimpijskich, dziewięć medali mistrzostw świata oraz dwa medale mistrzostw Europy.Biathlonista (biatlonista) – sportowiec, osoba uprawiająca biathlon – dyscyplinę sportów zimowych. Narciarz ten wyposażony jest w specjalne narty węższe od popularnych "zjazdówek" i krótsze od "biegówek", które ułatwiają mu bieg (głównie bieg płaski) i zmiany pozycji ciała. Dodatkowym wyposażeniem obok kijków narciarskich jest karabinek strzelecki używany przy strzelaniu do celu.

Kariera[ | edytuj kod]

Pierwszy sukces w karierze osiągnął w 1985 roku zdobywając na mistrzostwach świata juniorów w Egg złoty medal w sprincie. W Pucharze Świata zadebiutował 30 stycznia 1986 roku w Oberhofie, zajmując szóste miejsce w biegu indywidualnym. Tym samym już w debiucie zdobył pierwsze punkty. Na podium zawodów tego cyklu po raz pierwszy stanął 23 stycznia 1992 roku w Anterselvie, wygrywając bieg indywidualny. W zawodach tych wyprzedził swego rodaka Siergieja Czepikowa i Geira Einanga z Norwegii. W kolejnych startach jeszcze trzy razy plasował się w czołowej trójce: 11 grudnia 1993 roku w Bad Gastein był trzeci w sprincie, 16 grudnia 1993 roku w Pokljuce zajął trzecie miejsce w biegu indywidualnym, a 10 marca 1994 roku w Hinton był drugi w tej samej konkurencji. Najlepsze wyniki osiągnął w sezonie 1993/1994, kiedy zajął czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej.

Murmańsk (ros. Мурманск) – miasto w Rosji, założone 4 października 1916 roku. Niezamarzający port nad Zatoką Kolską (Morze Barentsa), w pobliżu granicy z Norwegią i Finlandią. Centrum administracyjne obwodu murmańskiego. Położony 1967 km od Moskwy. 6 maja 1985 otrzymało tytuł Miasto Bohater (Город-герой).Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.

W 1992 roku wspólnie z Walerijem Miedwiedcewem, Aleksandrem Popowem i Siergiejem Czepikowem wywalczył srebrny medal w sztafecie podczas igrzysk olimpijskich w Albertville. Zajął tam także piąte miejsce w sprincie i jedenaste miejsce w biegu indywidualnym. Na rozgrywanych dwa lata później igrzyskach olimpijskich w Lillehammer był szesnasty w sprincie, a razem z Władimirem Draczowem, Siergiejem Tarasowem i Siergiejem Czepikowem wywalczył kolejny srebrny medal w sztafecie. W międzyczasie zdobył dwa medale podczas mistrzostw świata w Borowcu w 1993 roku. Razem z Miedwiedcewem, Tarasowem i Czepikowem był drugi w sztafecie, a razem z Aleksiejem Kobielewem, Siergiejem Łożkinem i Siergiejem Czepikowem zajął też drugie miejsce w biegu drużynowym. Ponadto w 1994 roku reprezentacja Rosji w składzie: Władimir Draczow, Aleksiej Kobielew, Walerij Kirijenko i Siergiej Tarasow wywalczyła srebro w biegu drużynowym na mistrzostwach świata w Canmore.

Aleksandr Władimirowicz Popow (ros. Александр Владимирович Попов; błr. Аляксандр Папоў, ur. 22 lutego 1963 w Tobolsku) – były rosyjski biathlonista startujący w barwach ZSRR, Wspólnoty Niepodległych Państw oraz Białorusi. W 1998 zakończył karierę. Od 1999 jest trenerem białoruskiej kadry narodowej.XVII Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w norweskiej miejscowości Lillehammer w 1994 roku. Startowało 1737 zawodników (520 kobiet) z 67 krajów. Po raz pierwszy igrzyska zimowe odbyły się w nowym terminie, aby uzyskać przemienność igrzysk letnich i zimowych (co dwa lata). Igrzyska otworzył król Norwegii Harald V.

W 1991 roku był mistrzem ZSRR w biegu indywidualnym.

W 1994 roku został odznaczony Orderem Za Zasługi dla Ojczyzny II klasy.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Rasen-Antholz (wł. Rasun Anterselva) – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Bolzano/Bozen. Miasteczko położone jest w Tyrolu Południowym.
Bad Gastein – gmina w Austrii, w kraju związkowym Salzburg, w powiecie Sankt Johann im Pongau, w Wysokich Taurach, na wysokości 1000 metrów. Około 6 tys. mieszkańców. Największe austriackie uzdrowisko z cieplicami radioaktywnymi, znane już od czasów rzymskich, znany ośrodek turystyczno-wypoczynkowy. Ważne centrum kongresowe i ośrodek sportów zimowych.
29. Mistrzostwa świata w biathlonie odbyły się w 1994 w Canmore. Podczas Mistrzostw rozegrano tylko jedną konkurencję - bieg drużynowy, który nie znalazł się w programie igrzysk olimpijskich.
Oberhof - miasto w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, w powiecie Schmalkalden-Meiningen, w 2010 roku mieszkało tu 1 530 osób. Miasto jest ważnym ośrodkiem sportów zimowych w skali landu.
Puchar Świata w biathlonie – cykl zawodów biathlonowych rozgrywany od sezonu zimowego 1977/78 dla mężczyzn i 1982/83 dla kobiet.
Order „Za Zasługi dla Ojczyzny” (ros. Орден «За заслуги перед Отечеством») – ustanowiony 2 marca 1994 przez prezydenta Borysa Jelcyna był do wznowienia Orderu św. Andrzeja w 1998 najwyższym odznaczeniem Federacji Rosyjskiej.
Aleksiej Aleksandrowicz Kobielew (ros. Алексей Александрович Кобелев, ur. 27 lipca 1971 w Iżewsku) – były rosyjski biathlonista, złoty medalista mistrzostw świata oraz mistrzostw europy w 1996 roku w sztafecie. Dwukrotnie wygrywał zawody pucharu świata.

Reklama