Waleria

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Waleriaimię żeńskie pochodzenia łacińskiego 'Valeria', utworzone od nazwy rodu Waleriuszy; jest żeńskim odpowiednikiem imion Walery i Waleriusz.

Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.Waleria z Mediolanu - męczennica chrześcijańska, święta Kościoła katolickiego, według tradycji żona Witalisa z Mediolanu oraz matka męczenników Gerwazego i Protazego.

Waleria imieniny obchodzi:

 • 28 kwietnia, jako wspomnienie Walerii z Mediolanu,
 • 5 czerwca, jako wspomnienie św. Walerii z Cezarei Palestyńskiej
 • 8 października, jako wspomnienie św. Walerii z Honnecourt,
 • 9 grudnia, jako wspomnienie św. Walerii z Limoges
 • Znane osoby noszące imię Waleria:

 • Valerie Perrine — amerykańska aktorka i modelka
 • Waleria Szalay-Groele — polska powieściopisarka, pedagog, reportażystka
 • Valeria Golino — włoska modelka i aktorka
 • Valerie Poxleitner — kanadyjska piosenkarka i autorka tekstów
 • Zapoznaj się również z:

  8 października jest 281. (w latach przestępnych 282.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 84 dni.Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
 • święta Waleria
 • Valeria (Iowa)
 • Valerie Ritchie Perrine (ur. 3 września 1943 roku w Galveston, w stanie Teksas) – amerykańska aktorka i modelka, znana z roli Eve Teschmacher w filmie sci-fi Superman (1978), za rolę w dramacie biograficznym Boba Fosse Lenny (1974) u boku Dustina Hoffmana otrzymała nominację do Złotego Globu i Oscara.Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Warto wiedzieć że... beta

  Lights Bokan (ur. jako Valerie Anne Poxleitner, 11 kwietnia 1987 w Timmins w prowincji Ontario) – kanadyjska piosenkarka gatunków synth pop, nowej fali i muzyki pop, kompozytorka piosenek i autorka tekstów, znana dzięki utworom "February Air", "White", "Drive My Soul" i "The Last Thing On Your Mind" (wszystkie użyte jako podkład muzyczny wideo międzynarodowych reklam sieci sklepów odzieżowych Old Navy w 2008).
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama