Wałentyn Mankin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Walentyn Mankin)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

Wałentyn Mankin (ur. 19 sierpnia 1938 w Białokurowiczach, zm. 1 czerwca 2014) – ukraiński żeglarz sportowy, reprezentant Związku Radzieckiego. Czterokrotny medalista olimpijski.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. XXII Letnie Igrzyska Olimpijskie rozgrywane były w Moskwie w dniach 19 lipca–3 sierpnia 1980. W zawodach olimpijskich udział brało 5217 sportowców, z czego ponad 1/5 stanowiły kobiety. Igrzyska zostały zbojkotowane przez większość krajów zachodnich.

W 1968 został mistrzem olimpijskim w Finnie, kolejne medale zdobywał już w łódkach załogowych. W 1972 i 1976 pływał w klasie Tempest, za pierwszym razem sięgając po złoto, za drugim zdobywając srebro. W 1980, w wieku 41 lat, zwyciężył w Starze. W 1988 wyemigrował do Włoch.

Sport – forma aktywności człowieka, mająca na celu doskonalenie jego sił psychofizycznych, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych.Star – dwuosobowy slup balastowy oraz monotypowa klasa olimpijska jachtów regatowych (od 1932 roku, z wyjątkiem igrzysk w roku 1976). Konstrukcja F. Sweisguth (USA, 1911 rok) z późniejszymi, znacznymi, modyfikacjami.

Starty olimpijskie (medale) | edytuj kod]

Meksyk 1968
 • Finn - Gold medal with cup.svg złoto
 • Monachium 1972
 • Tempest - Gold medal with cup.svg złoto
 • Montreal 1976
 • Tempest - Silver medal with cup.svg srebro
 • Moskwa 1980
 • Star - Gold medal with cup.svg złoto
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Valentyn Mankin Bio, Stats, and Results | Olympics at Sports-Reference.com, www.sports-reference.com [dostęp 2017-11-27] [zarchiwizowane z adresu 2011-08-13] (ang.).
  2. Valentin Mankin | Sailing World, www.sailingworld.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).
  Warto wiedzieć że... beta

  Finn – jednoosobowa klasa łodzi żaglowej. Zaprojektowana w roku 1949, celem udziału w konkursie na łódź olimpijską zorganizowanym przez Fiński Związek Żeglarski przed Olimpiadą w Helsinkach w 1952 roku. Od swojego debiutu jest łódką obecną na każdych letnich igrzyskach olimpijskich stając się najdłużej obecną konstrukcją w całej historii regat olimpijskich. Twierdzi się, że Fin to najbardziej fizyczna i taktyczna jednoosobowa żaglówka na świecie.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.

  Reklama