Walenty Milenuszkin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Walenty Zygmunt Milenuszkin (ur. 22 marca 1921 w Radomiu, zm. 12 listopada 1989) – polski kapitan żeglugi wielkiej, pisarz, poseł na Sejm PRL IX kadencji, działacz Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego.

Chipolbrok (Chińsko-Polskie Towarzystwo Okrętowe S.A. w Szanghaju, Chinese-Polish Joint Stock Shipping Company) − powołane w 1951 w Tiencinie i Gdyni jako "Chińsko-Polskie Przedsiębiorstwo Maklerów Okrętowych" na podstawie umowy między Polską i Chinami w celu ustanowienia połączenia drogą morską między portami chińskimi i polskimi. Rolę udziałowców pełnią rządy Polski i Chin, reprezentowane przez ministrów transportu obu państw. Pierwszym dyrektorem Chipolbroku ze strony polskiej został Marian Gronowicz. Chipolbrok jest najstarszym chińskim armatorem dalekomorskim i pierwszym przedsiębiorstwem z udziałem kapitału zagranicznego w Chińskiej Republice Ludowej. Założenie zatem pierwszej spółki joint-venture wprowadziło izolowane podówczas Chiny na światowy rynek handlu i usług.12 listopada jest 316. (w latach przestępnych 317.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 49 dni.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wychowanek Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni (w 1937 rozpoczął studia na jej Wydziale Nawigacyjnym), Szkoły Morskiej w Southampton i Szkoły Podchorążych Rezerwy Marynarki Wojennej w Bickleigh. Posiadał wykształcenie wyższe niepełne. Od 1940 służył na statkach Polskiej Marynarki Wojennej. Uczestniczył w Bitwie o Atlantyk, w inwazji w Afryce Północnej, a także w walkach na Morzu Śródziemnym. 5 stycznia 1945 został mianowany na stopień podporucznika marynarki rezerwy ze starszeństwem z 4 stycznia 1945 i 3. lokatą w korpusie morskim.

Marynarka Wojenna II RP – jeden z dwóch, obok wojska, jak ówcześnie nazywano wojska lądowe, rodzajów Sił Zbrojnych II RP.Patriotyczny Ruch Odrodzenia Narodowego (PRON) – organizacja polityczna (początkowo pod nazwą Obywatelskie Komitety Ocalenia Narodowego) utworzona w okresie stanu wojennego przez PZPR i podporządkowane jej stronnictwa polityczne oraz zależne od władz organizacje katolickie w celu propagandowego wykazania poparcia społeczeństwa dla polityki partii, a w szczególności wprowadzenia stanu wojennego. PRON miał nawiązywać do tradycji działalności Frontu Jedności Narodu, jednoczącego patriotycznie nastawionych Polaków różnych orientacji politycznych i światopoglądowych (stąd istotny był udział organizacji katolickich).

W 1946 został zdemobilizowany i jako oficer wrócił na „Darze Pomorza”. Był wykładowcą w PSM. Od 1950 do 1956 na statkach Polskich Linii Oceanicznych pływał jako kapitan. Od 1956 do 1969 pełnił służbę kapitana-pilota na Kanale Sueskim. Nakładem Wydawnictwa Morskiego w 1964 wydał książkę Wybierać kotwicę, a w 1969 książkę Kapitanowie na piasku osadzoną w realiach konfliktu w rejonie Kanału Sueskiego w 1956. Był autorem także kilku innych książek. Później w Polskim Rejestrze Statków był rzeczoznawczą technicznym. Pracował też w Chipolbroku, a w latach 70. został delegatem ministra handlu zagranicznego i gospodarki morskiej przy Odwoławczej Izbie Morskiej. Od 1978 był głównym nawigatorem w Polskiej Żeglugi Bałtyckiej w Kołobrzegu.

Radom – miasto na prawach powiatu w centralno-wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, położone nad rzeką Mleczną.Posłowie IX kadencji (od 13 października 1985 do 3 czerwca 1989) – posłowie na Sejm PRL, wybrani 13 października 1985. Złożyli ślubowanie poselskie 6 listopada 1985.

W grudniu 1982 był wśród inicjatorów powołania Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego, zasiadając w prezydium Tymczasowej Rady Krajowej tej organizacji. Był także przewodniczącym Rady Wojewódzkiej PRON w Gdańsku, a w 1983 członkiem Rady Krajowej PRON. W 1985 uzyskał mandat posła na Sejm PRL IX kadencji z okręgu Gdańsk, był posłem bezpartyjnym. Zasiadał w Komisji Skarg i Wniosków, Komisji Współpracy Gospodarczej z Zagranicą oraz w Komisji Transportu, Żeglugi i Łączności.

Southampton – miasto portowe, położone na południu Anglii w hrabstwie ceremonialnym Hampshire, w dystrykcie (unitary authority) Southampton. W 2001 roku miasto liczyła 234 224 mieszkańców.Cmentarz komunalny w Sopocie – nekropolia miejska położona w Sopocie przy ul. Jacka Malczewskiego. Powstał w 1878 i pierwotnie był cmentarzem ewangelickim. W jego sąsiedztwie znajduje się cmentarz katolicki i cmentarz żydowski.

Pochowany na cmentarzu komunalnym w Sopocie (kwatera P5-3-4).

Grób Walentego Milenuszkina na cmentarzu komunalnym w Sopocie

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Książki Walentego Milenuszkina na portalu nukat.edu.pl.
 2. Dziennik Polski”, r. XXXVIII, nr 223 (11 807), 20 grudnia 1982, s. 2.
 3. Trybuna Śląska”, nr 109 (12 961), 10 maja 1983, s. 6.
 4. Informacje w serwisie Grobonet.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie Biblioteki Sejmowej
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Polski Rejestr Statków (PRS) – polskie towarzystwo klasyfikacyjne założone w 1936 roku jako Polski Rejestr Żeglugi Śródlądowej, z siedzibą w Warszawie. W 1946 roku nazwa została zmieniona na obecną, a siedziba przeniesiona do Gdańska. W 2001 roku PRS został przekształcony z przedsiębiorstwa państwowego w spółkę akcyjną. PRS ma charakter instytucji użyteczności publicznej; wypracowany zysk jest w całości przeznaczany na rozwój standardów bezpieczeństwa.
  Polska Żegluga Bałtycka (oficjalny skrót PŻB, inna nazwa Polferries) – przedsiębiorstwo armatorskie z siedzibą w Kołobrzegu, początkowo przedsiębiorstwo państwowe, następnie przekształcone w jednoosobową spółkę skarbu państwa. Obsługuje połączenia promowe pomiędzy Polską, a Szwecją oraz Danią. Pion lądowy firmy reprezentuje tzw. spółka matka, na którą składają się centrala w Kołobrzegu, sześć biur podróży (w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Świnoujściu i Gdyni), biuro promowe w Świnoujściu oraz biuro sprzedaży w Gdańsku. Zasadniczy trzon przedsiębiorstwa tworzą cztery spółki - córki, trzy z nich są właścicielami promów, czwarta prowadzi działalność na terenie Skandynawii jako Polferries AB. Przedsiębiorstwo to oprócz żeglugi promowej zajmuje się również organizacją wyjazdów turystycznych. Realizuje wycieczki do Danii, Szwecji, Norwegii i Finlandii, organizuje pobyty wypoczynkowe, w tym również dla amatorów turystyki kwalifikowanej np.: wędkarzy, rowerzystów czy amatorów połowów raków.
  Wydawnictwo Morskie – polskie wydawnictwo książkowe istniejące z przerwami w latach 1951–1992. Początkowo miało siedzibę w Gdyni, a od 1961 w Gdańsku. Koncentrowało się na produkcji książek o tematyce marynistycznej.
  Sejm Rzeczypospolitej Polskiej (Sejm RP), Sejm – izba niższa dwuizbowego parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej; Izba Poselska wyłoniła się z Sejmu walnego w 1493; od uchwalenia konstytucji Nihil novi (1505) Sejm jest najwyższym organem władzy ustawodawczej w Polsce.
  Wydział Nawigacyjny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – jednostka naukowo-dydaktyczna, będąca jednym z czterech wydziałów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Kształci studentów na dwóch kierunkach (Nawigacja oraz Transport) w sześciu specjalnościach, przygotowując do pracy w transporcie morskim w charakterze oficerów na statkach oraz osoby do pracy w portach i przedsiębiorstwach związanych z logistyką.
  SV Dar Pomorza (Biała Fregata) – trzymasztowy żaglowiec szkolny (fregata) zakupiony przez społeczeństwo Pomorza w 1929 dla Szkoły Morskiej w Gdyni. Obecnie jest to statek-muzeum, oddział Centralnego Muzeum Morskiego.

  Reklama