• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Walencja  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Buñol (kataloński/walencki: Bunyol) - gmina (hiszp. municipio) oraz miasto we wschodniej Hiszpanii, leżąca w autonomicznej wspólnocie Walencji, w comarce La Hoya de Buñol.
  Demografia[ | edytuj kod]
  Walencja

  Walencja liczy 809 267 mieszkańców wewnątrz centrum administracyjnego (municipio) na powierzchni zaledwie 134,65 km². Strefa miejska Walencji (ang. Urban Zone) ma 1 564 145 mieszkańców według danych Eurostatu. Zespół miejski liczy 1 561 000 mieszkańców na podstawie sprawozdania Demographia: World Urban Areas 2014. Według danych hiszpańskiego Ministerstwa Rozwoju tzw. Wielki Zespół Miejski (hiszp. Gran Área Urbana) ma 1 551 585 mieszkańców na powierzchni 628,81 km², w latach 2001-2011 nastąpił wzrost ludności o 191 842 osoby, co stanowi wzrost o 14,1%. Cała metropolia miejska Walencji (obszar metropolitalny) ma wokół 2 milionów mieszkańców, liczba waha się od 1,5 do 2,5 miliona mieszkańców w zależności od źródeł: według World Gazetteer – 2 513 965; według CityPopulation.de – 1 790 000; według Brookings Institution ma 1 864 600 mieszkańców, według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD – 2 300 000; według Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat) – 2 523 040 mieszkańców.

  Comarca – jednostka podziału terytorialnego w Hiszpanii, Panamie, Nikaragui, Portugalii, Brazylii oraz (historycznie) w części południowej Francji. Nazwa ta początkowo była synonimem słowa marca – granica, prowincja graniczna, marchia. Z czasem uzyskała znaczenie bliskie hrabstwu.Święto Ognia (hiszp. Fallas de Valencia lub Fiesta de Las Fallas) – hiszpańskie święto o charakterze festiwalu odbywające się co roku w marcu w Walencji.

  Według oficjalnych danych z 2020 roku wydanych przez Ayuntamiento de Valencia(hiszp.) (Urząd Miejski Walencji), metropolia liczy 1 582 387 mieszkańców na obszarze 628,9 km², przy gęstości zaludnienia 2516 os./km². Obejmuje centrum administracyjne Walencja (809 267 mieszkańców na powierzchni 134,65 km², przy gęstości zaludnienia 5853 os./km²) i trzy sąsiadujące comarki: Huerta Norte(hiszp.) (231 276 mieszkańców na powierzchni 140,5 km², przy gęstości zaludnienia 1626 os./km²), Huerta Oeste(hiszp.) (359 337 mieszkańców na powierzchni 187,6 km², przy gęstości zaludnienia 1982 os./km²) oraz Huerta Sur(hiszp.) (180 943 mieszkańców na powierzchni 166,2 km², przy gęstości zaludnienia 1025 os./km²) (historycznie pod nazwą Huerta de Valencia(hiszp.)).

  Luis Puig Palace – hala widowiskowa w hiszpańskiej Walencji. W marcu 2008 roku gościła uczestników XII Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce. Na trybunach może pomieścić 6,500 widzów.Valencia Street Circuit – hiszpański tor wyścigowy położony w Walencji. Tor ma długość 5419 m i od sezonu 2008 gości wyścigi Formuły 1. Pierwszy wyścig Formuły 1 na tym torze (Grand Prix Europy) odbył się 24 sierpnia 2008 i liczył 57 okrążeń o łącznej długości 310,080 km. Od sezonu 2013 tor miał naprzemiennie z Circuit de Catalunya organizować Grand Prix Hiszpanii, jednak do tego nie doszło.

  Rozwój populacji Walencji (1787-2012)

  Turystyka[ | edytuj kod]

  W Buñol, na przedmieściach Walencji co roku odbywa się Tomatina, święto znane z obrzucania się pomidorami. W mieście odbywa się również Święto Ognia, podczas którego palone są różnorodne konstrukcje. Wpisane jest na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W mieście znajduje się arena walk byków Plaza de Toros de Valencia.

  Sztuka romańska (styl romański, romanizm, romańszczyzna) – styl w sztukach plastycznych XI-XIII wieku, ukształtowany w Europie zachodniej (na zachód od Renu), na terenach zajmowanych obecnie przez dzisiejsze północne Włochy, Francję i zachodnie Niemcy. Wkrótce zasięgiem nowego stylu objęte zostały kolejne tereny Europy i wraz z prowadzonymi wyprawami krzyżowymi przeniknął na Bliski Wschód. Czas trwania sztuki romańskiej był niejednolity; występowały także różnice w stylu między poszczególnymi regionami. Sztuka ta wyrosła na bazie antyku oraz doświadczeń sztuki karolińskiej i ottońskiej, także bizantyńskiej. Romanizm związany był przede wszystkim z Kościołem i stąd obecny był przede wszystkim w sztuce sakralnej.Veracruz – główny port i jedno z najważniejszych miast stanu Veracruz, położona nad meksykańskim wybrzeżem Zatoki Meksykańskiej, w odległości około 90 km od stolicy stanu Xalapa. Miasto liczy 444 tys. a gmina miejska 512 tys. mieszkańców.

  W regionie Walencji i Katalonii popularne jest tworzenie wież z ludzi, nazywanych Castell. Ta sztuka kulturowa jest na liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Na liście UNESCO jest również wpisany Trybunał Wodny w Walencji, Święto Matki Bożej Dobrego Zdrowia(hiszp.) oraz Tamborada(hiszp.) – rytuał bębnów odbywający się na przedmieściach.

  Costa Blanca (pol. Białe Wybrzeże) – region turystyczny w Hiszpanii, obejmujący fragment wybrzeża Morza Śródziemnego o długości ok. 244 km, zlokalizowany we Wspólnocie Autonomicznej Walencji, w okolicach Alicante z popularnymi kąpieliskami m.in. Benidorm i Calpe.Castell - wieża budowana z ludzi. Jest to zwyczaj wywodzący się z Katalonii, którego początki sięgają XVIII w. Istnieją wieże (castells) o różnej formie i wysokości dochodzącej do 10 pięter, które tworzy czasami nawet ponad sto osób w różnym wieku.

  W regionie Walencji znajduje się największa ilość plaż ze statusem Błękitnej Flagi w Hiszpanii.

  Ważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne:

  Nowoczesna architektura w Walencji autorstwa syna miasta, Santiago Calatravy, fragment kompleksu Ciudad de las Artes y las Ciencias (Miasto Sztuki i Nauki). Na pierwszym planie kino Imax / planetarium / lazerium L’Hemisfèric, w głębi gmach opery / teatralno-koncertowy El Palau de les Arts Reina Sofía
  Paella Valenciana słynna hiszpańska potrawa z Walencji
 • Katedra w Walencji – budowana od 1262 roku, wielokrotnie modernizowana. Zaczęto ją budować w stylu gotyckim, lecz jej różne części są zbudowane również w innych stylach. Jej 3 portale prezentują styl romański, gotycki i barokowy. Główna kaplica – Capilla Mayor – styl baroku, dwie późniejsze kaplice są neoklasycystyczne. Według starej tradycji znajduje się w niej Święty Graal, udostępniony do oglądania wiernym.
 • El Micalet – charakterystyczna ośmioboczna dzwonnica – symbol miasta. Na szczyt tej ponad 50 metrowej wieży prowadzi 207 stopni. Jest częścią katedry.
 • Basilica de la Virge dels Desamparats – barokowy kościół usytuowany na tyłach katedry.
 • Jardí Botánic – ogród botaniczny założony w XVI wieku.
 • Jardins de l’Alameda i Jardins de Monfort – XVIII-wieczne parki.
 • Klasztor Monasterio de San Miguel de los Reyes
 • Convento de Santo Domingo (1300-1640)
 • Pałac Marqués de Dos Aguas
 • Świątynia Iglesia de Santa Catalina (1688-1705)
 • Lonja de la Seda (UNESCO) – giełda jedwabiu została zbudowana pod koniec XV wieku, jest to jedna z najpiękniejszych gotyckich budowli świeckich w Europie. Słynie z Sali kolumnowej, w której sklepienie podpierają spiralne, starannie wykonane kolumny.
 • Mercado Central – hala targowa wybudowana między 1910 a 1926 r. Jest to nieregularna, ośmioboczna konstrukcja z żelaza i szkła, w której znaleźć można liczne stoiska z mięsem, warzywami, rybami czy owocami. Na zewnątrz zaś znajdują się stoiska oferujące różnej wielkości paellę.
 • Mercado de Colón – hala targowa (1914-1916)
 • Real Colegio Seminario del Corpus Christi (1586-1615)
 • Iglesia de los Santos Juanes – gotycki kościół budowany od XIV do XVIII w.
 • Museo Nacional de Cerámica mieszczące się w Palacio del Marqués de dos Aguas, znajdują się tu setki różnorodnych płytek ceramicznych azulejos.
 • La Ciudad de las Artes y las Ciencias – Miasto Sztuki i Nauki – „dzielnica przyszłości”, zaprojektowana przez pochodzącego z Walencji Santiago Calatravę. Na miejsce to składa się: gmach opery-hali widowiskowej, oceanarium, kino IMAX-planetarium, muzeum nauki, restauracje itp.
 • Museo Provincial de Bellas Artes – znajdują się tu obrazy m.in.: El Greca, Goi i Velàzqueza, a także zbiór dzieł walencjańskiej sztuki XV wieku.
 • Las Fallas – 15 marca na ulicach całego miasta wystawia się dziesiątki konstrukcji-rzeźb wykonanych z mieszanki papieru i wosku, które w nocy z 19 na 20 marca są spalane; w międzyczasie na ulicach i w klubach trwa zabawa 24 godziny na dobę (ludzie zasypiają na ulicach i w parkach by odpocząć chwilę przed dalszą zabawą).
 • Serrano i Quart to dwie wieże z czasów, kiedy umocnienia obronne były niezbędne.
 • El Carmen – stara dzielnica w pobliżu bazyliki słynąca z bardzo intensywnego życia nocnego. W piątek i sobotę bary i dyskoteki zapełniają się do granic możliwości, tłumy wypełniają też uliczki dzielnicy, bardzo utrudniając poruszanie się.
 • Gospodarka[ | edytuj kod]

  W rankingu Globalization and World Cities Research Network(ang.) 2020 zostało oznaczone jako metropolia światowa trzeciej kategorii – gamma. W rankingu InterNations Expat Insider 2020, Walencja została określona najlepszym miastem dla przyjezdnych na świecie. Miasto jest też wysoko notowane w rankingach dotyczących najzdrowszych miast do życia, zajmując odpowiednio 1 miejsce oraz 15 miejsce na świecie. Miasto zostało wybrane na Światową Stolicę Designu(ang.) 2022 (World Design Capital).

  La Tomatina – święto obchodzone w hiszpańskiej miejscowości Buñol położonej w prowincji Walencja, podczas którego uczestnicy obrzucają się nawzajem pomidorami. Bitwa na pomidory odbywa się w ostatnią środę sierpnia, stanowiąc główny punkt trwającej cały tydzień fiesty, która co roku przyciąga tysiące turystów z całego świata.Santiago Calatrava Valls (ur. 28 lipca 1951 w Walencji) – hiszpański architekt i inżynier budownictwa, który stworzył wiele charakterystycznych budowli na całym świecie.

  W mieście działa Giełda Papierów Wartościowych Bolsa de Valencia(hiszp.).

  Bezrobocie w Walencji w grudniu 2020 roku wynosiło 16,9%, natomiast bezrobocie w regionie Walencja w czwartym kwartale 2019 roku wynosiło 14,1%.

   Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  AVE, Alta Velocidad Española (hiszp. "Hiszpańska wysoka prędkość") – hiszpańska kolej dużych prędkości osiągająca prędkość do 320 km/h (na trasie z Madrytu do Barcelony).
  Rugby (ang. rugby football) – popularne określenie grupy sportów drużynowych o wspólnym pochodzeniu. Istnieją trzy główne rodzaje rozgrywek:
  Museo de las Ciencias Príncipe Felipe ((pol.)Muzeum Nauki Księcia Filipa), to hiszpańskie muzeum poświęcone nowym technologiom, nauce i środowisku naturalnemu. Muzeum Nauki mieści się w kompleksie znanym jako Ciudad de las Artes y las Ciencias (pol. Miasteczko Sztuki i Nauki) w Walencji, Hiszpania.
  Valencia – miasto w stanie Carabobo północnej Wenezueli, w Górach Karaibskich. Około 1,9 mln mieszkańców w aglomeracji.
  Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.27 sek.