Waldo Salt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Waldo Salt (ur. 18 października 1914 w Chicago; zm. 7 marca 1987 w Los Angeles) – amerykański scenarzysta filmowy i telewizyjny. Dwukrotny zdobywca Oscara za najlepszy scenariusz.

Sundance Film Festival (Festiwal Filmowy w Sundance) – jest największym corocznym festiwalem filmów niezależnych w USA, odbywa się w Park City, Salt Lake City, Ogden oraz w ośrodku narciarskim Sundance w stanie Utah od 1978 roku.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się w Chicago jako syn Winifred Porter i Williama Haslema Salta. Absolwent Uniwersytetu Stanforda z 1934. Tworzył scenariusze filmowe od 1937 - łącznie w ciągu całej kariery napisał lub współtworzył scenariusze do 19 filmów fabularnych i kilku seriali telewizyjnych. W latach 30. przyjaźnił się z popularnymi pisarzami Nathanielem Westem i Francisem Scottem Fitzgeraldem.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

W 1938 wstąpił w szeregi Amerykańskiej Partii Komunistycznej. Jego kariera w Hollywood została po wojnie brutalnie przerwana, gdy trafił na czarną listę po tym, jak odmówił składania zeznań przed Komisją ds. Badania Działalności Antyamerykańskiej w 1951. Przez 15 kolejnych lat pisał scenariusze jedynie do reklam i seriali telewizyjnych, m.in. do kilku odcinków brytyjskiego serialu Przygody Robin Hooda (1955). Tworzył także w tym czasie scenariusze filmowe, ale pod pseudonimem i trzymając się na uboczu branży filmowej.

Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Po zakończeniu prześladowań i udanym powrocie do pracy w Hollywood, został dwukrotnym laureatem Oscara: za scenariusz adaptowany do filmu Nocny kowboj (1969) Johna Schlesingera i za scenariusz oryginalny do filmu Powrót do domu (1978) Hala Ashby'ego. Był również nominowany do Oscara za scenariusz do filmu Serpico (1973) Sidneya Lumeta. Za scenariusz do Nocnego kowboja Salt zdobył także nagrodę BAFTA.

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (ang. British Academy of Film and Television Arts, BAFTA) − organizacja, przyznająca corocznie od 1948 roku nagrody w dziedzinie filmu, telewizji i mediów interaktywnych (gier komputerowych). Założona w 1947 r. jako The British Film Academy (Brytyjska Akademia Filmowa) przez Alexandra Kordę, Charlesa Laughtona, Davida Leana, Rogera Manvella, Carola Reeda i innych, połączona została w 1958 r. z The Guild of Television Producers and Directors, co pozwoliło stworzyć The Society of Film and Television, które w 1976 stało się British Academy of Film and Television Arts − BAFTA.

Już po swojej śmierci scenarzysta stał się bohaterem nominowanego do Oscara filmu dokumentalnego Waldo Salt: A Screenwriter's Journey (1990). Film składał się z wywiadów ze współpracownikami i przyjaciółmi Salta - wystąpili w nim m.in. Dustin Hoffman, Robert Redford, Jon Voight i John Schlesinger.

Od 1992 jury konkursu filmów fabularnych na Sundance Film Festival przyznaje wybranemu filmowi nagrodę za najlepszy scenariusz jego imienia (Waldo Salt Screenwriting Award).

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. 18 października jest 291. (w latach przestępnych 292.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 74 dni.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Powrót do domu (tytuł oryg. Coming Home) – amerykański film fabularny (dramat wojenny) z 1978 roku, wyreżyserowany przez Hala Ashby’ego.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Taras Bulba - film produkcji amerykańsko - jugosłowiańskiej z 1962, na podstawie powieści M.Gogola pod tym samym tytułem.
Sidney Lumet (ur. 25 czerwca 1924 w Filadelfii, zm. 9 kwietnia 2011 w Nowym Jorku) – amerykański reżyser, scenarzysta, aktor i producent filmowy.
Czarna lista Hollywood to umowna nazwa listy opublikowanej w latach 40. XX wieku w Stanach Zjednoczonych zawierającej nazwiska scenarzystów, reżyserów, aktorów, producentów i innych ludzi związanych z show-biznesem, którym odmówiono pracy w zawodzie z powodu poglądów politycznych, zdeklarowanych bądź będących jedynie podejrzeniem. Głównie chodziło o sympatyków i członków Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych. Lista wykorzystywana była w rozgrywkach wewnątrz branżowych, często mając niewiele wspólnego z faktycznymi poglądami politycznymi osób na niej zapisanych. Na liście znaleźli się m.in. reżyser i aktor Charles Chaplin oraz reżyser Elia Kazan.
Oscar za najlepszy scenariusz oryginalny jest przyznawany przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej od 1940 roku.

Reklama