Walden Two

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Walden Two – amerykańska powieść fantastyczna opublikowana po raz pierwszy w 1948 roku, której autorem był profesor psychologii behawioralnej B.F. Skinner. Książka opisuje wizje idealnego społeczeństwa uzyskanego dzięki zastosowaniu osiągnięć psychologii behawioralnej w celu sterowania zachowaniami i potrzebami ludzi. Odrzucona zostaje idea wolnej woli oraz transcendentnej względem przyrody duszy.

Dusza (hebr. נֶפֶש /nefesz/, łac. anima, gr. ψυχή /psyche/) – w filozofii pierwiastek życia, decydujący o tym, że osoba ludzka, zwierzę i roślina są bytami żywymi. W antropologii filozoficznej najczęściej przyjmuje się, że dusza rozumna jest, obok materialnego ciała, jednym z dwóch konstytutywnych elementów struktury bytu człowieka (dualizm ontologiczny).Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Społeczeństwo przedstawione w książce Skinnera opiera się na znaturalizowanej wizji natury ludzkiej, którą można swobodnie modyfikować. Tzw. "modyfikacja behawioralna" wykorzystywana jest w szpitalach psychiatrycznych, fabrykach, więzieniach i szkołach w celu sztucznego uszczęśliwiania ludzi i przekształcania ich potrzeb tak, aby stawały się bardziej akceptowalne dla innych. Jest to metoda całkowicie analogiczna do tej stosowanej w przypadku psów (patrz: warunkowanie instrumentalne) gdzie pożądane zachowanie jest wzmacniane, natomiast niepożądane jest karane lub ignorowane .

Henry David Thoreau (ur. 12 lipca 1817 w Concord, zm. 6 maja 1862 tamże) – amerykański pisarz, poeta i filozof transcendentalista.Burrhus Frederic Skinner (ur. 20 marca 1904 w Susquehanna w stanie Pensylwania, zm. 18 sierpnia 1990) – amerykański psycholog, jeden z twórców i najważniejszych przedstawicieli behawioryzmu, rozwijał teorię warunkowania instrumentalnego.

Skinner napisał co najmniej dwie inne książki z silnymi odniesieniami do koncepcji przedstawionej w Walden Two, są to Beyond Freedom and Dignity i Science and Human Behavior. Obie książki w dużej mierze dotyczą inżynierii kulturowej .

Tytuł nawiązuje do zbioru filozoficznych esejów Walden, czyli życie w lesie (1854), których autorem był amerykański pisarz i filozof Henry David Thoreau.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Schultz 2011 ↓, s. 250.
 2. Schultz 2011 ↓, s. 243.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Duane P. Schultz: A History of Modern Psychology. Wadsworth Publishing, 2011. ISBN 978-1-111-34497-9.
 • Wolna wola (łac. voluntas wola, velle chcieć) – hipotetyczna cecha świadomości, z powodu której miałoby się wybór przy podejmowaniu działania. Zagadnienie wolnej woli jest jednym z odwiecznych pytań, będących m.in. częścią etyki oraz teorii bytu. Pogląd, że wolna wola nie istnieje, nazywamy determinizmem, a pogląd, że istnieje to indeterminizm (inaczej woluntaryzm). Według pozytywizmu logicznego istnienie wolnej woli jest względne. Większość neurobiologów jest zdania, że wolna wola nie istnieje.SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama