Waldemar Smolarek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Waldemar Smolarek

Waldemar Smolarek (ur. 5 września 1937 w Warszawie zm. sierpień 2010 w Vancouver) – polski malarz i grafik.

Kazimierz Malewicz (ur. 11 lutego/23 lutego 1879 w Kijowie, zm. 15 maja 1935 w Leningradzie) – rosyjski malarz i teoretyk sztuki, pochodzenia polskiego, przedstawiciel rosyjskiej awangardy artystycznej, twórca suprematyzmu.Konzentrationslager Mauthausen (od lata 1940 pod nazwą KL Mauthausen-Gusen) – niemiecki obóz koncentracyjny usytuowany w miasteczku Mauthausen, ok. 20 km od Linzu w Austrii. Został założony po wcieleniu (Anschluss) Austrii do Niemiec. Istniał w latach 1938-1945.

Urodził się 5 września 1937 roku w Warszawie. W czasie II wojny światowej, jego ojciec trafił do obozu koncentracyjnego w Mathausen i tam zginął wiosną 1945 roku podczas próby ucieczki. Od tej pory – wraz z bratem Apolinarym - był wychowywany przez matkę. Bardzo szybko się usamodzielnił. Zaczął interesować się metaloplastyką i malarstwem. Razem z bratem uczęszczał na zajęcia do ogniska plastycznego na warszawskiej Pradze. Jego zdolności artystyczne zauważył wybitny polski malarz Aleksander Kobzdej i prof. Zygmunt Tomkiewicz, u którego studiował w prywatnym studium na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a następnie kontynuował naukę w Studium Wincentego Śliwińskiego. W roku 1958 zaczął wystawiać swoje prace. Jego dokonania budziły coraz większe zaciekawienie.

Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Jackson Pollock (ur. 28 stycznia 1912, zm. 11 sierpnia 1956) – malarz amerykański, przedstawiciel ekspresjonizmu abstrakcyjnego.

W latach 1962-1967 był współorganizatorem niezależnych wystaw na murach obronnych starej Warszawy, przede wszystkim na Barbakanie. Lokalizacja była strzałem w dziesiątkę: codziennie tamtędy przechodziły tłumy turystów, w tym bardzo wielu zagranicznych. Prace między innymi: Jana Naliwajki, Zbigniewa Kupczyńskiego, Janusza Wagnera czy braci Smolarków, stały się rozpoznawalne i chętnie kupowane przez przybyłych gości. Waldemar Smolarek był aktywnym uczestnikiem i organizatorem wielu formalnych i nieformalnych wystaw. Jego twórczość nabrałą cechy uniwersalne: od metaloplastyki, którą parał się we wczesnych latach młodzieńczych, poprzez grafikę aż po prace olejne na płótnie i papierze. Jednak przede wszystkim zajmował się sztuką abstrakcyjną. Choć nie był to już wiodący kierunek - epoka Kandinsky’ego, Klee’a, Pollock’a czy Malewicza minęła - to abstrakcjonizm nadal cieszył się dużym zainteresowaniem - a sam Waldemar Smolarek zaczął odnosić sukcesy. Jego prace nie były wtórne, wnosiły oddech świeżości. Kontestował rzeczywistość i tradycję. Tak jak jego wielcy mistrzowie, tak i on odrzucał wszelkie formy realistycznego przedstawienia. Jego obrazy także nie miały odniesienia w świecie realnym. Bezustannie poszukiwał nowych form, ale odrzucał wszelkie figury. Malował, ale nie używał żadnych konkretnych przedmiotów. Jego formą stawał się: pion – poziom, linia, plama.

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie – najstarsza wyższa uczelnia artystyczna w Polsce. Jej główna siedziba znajduje się przy ul. Krakowskie Przedmieście 5 w Warszawie. Od 2012r. jej rektorem jest prof. Adam Myjak.Aleksander Kobzdej (ur. 12 września 1920 w Olesku na Ukrainie, zm. 25 września 1972 w Warszawie) – polski malarz, z wykształcenia architekt.

To malarstwo, którego głównym założeniem było odejście i wyzwolenie się od konkretnego tematu, rzeczywistości oraz zrezygnowanie z naśladowania natury. W 1968 roku wyemigrował z Polski. Początkowo przebywał w Szwecji, a następnie wyjechał do Kanady. Mieszkał w Vancouver. Cały czas tworzył. Spotykał się i współpracował z wieloma uznanymi malarzami, między innymi z Salvadorem Dali, co nie jest bez znaczenia dla jego twórczości artystycznej. Prace Waldemara Smolarka, wystawiane są na całym świecie. Wiele z nich trafiło do światowych galerii i muzeów, a także do prywatnych kolekcjonerów. Był artystą zaangażowanym społecznie. Przekazywał swoje obrazy na cele charytatywne, między innymi wspierające fundacje walki z rakiem. Należał do twórców światowej kultury, co zostało docenione w „Who is who in the World”. Umarł nagle w Vancouver 22 sierpnia 2010 roku.

Wassily Kandinsky (ros. Василий Васильевич Кандинский, Wasilij Wasiljewicz Kandinski; ur. 4 grudnia/16 grudnia 1866 w Moskwie, zm. 13 grudnia 1944 w Neuilly-sur-Seine) – rosyjski malarz, grafik i teoretyk sztuki. Współtwórca i jeden z przedstawicieli abstrakcjonizmu.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Waldemar Smolarek w Artists in Canada
  • Waldemar Smolarek w Art Info
  • Reklama