Waldemar Skrzypczak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.zolnierz-lotnictwo td.naglowek{color:black!important;background:#95a7b9!important}.mw-parser-output table.zolnierz-marynarka td.naglowek{color:white!important;background:#6082B6!important}.mw-parser-output table.zolnierz-lądowe td.naglowek{color:white!important;background:#556B2F!important}.mw-parser-output table.zolnierz-paramilitarny td.naglowek{color:black!important;background:#b6b3c7!important}

Waldemar Henryk Skrzypczak (ur. 19 stycznia 1956 w Szczecinie) – polski wojskowy, generał broni SZ RP w rezerwie.

Legionowo – miasto powiatowe w województwie mazowieckim, położone w Kotlinie Warszawskiej, w odległości ok. 22 km na północ od centrum stolicy. Miasto należy do aglomeracji warszawskiej. W latach 1975–1998 należało administracyjnie do województwa stołecznego warszawskiego.Zatoka Gdańska (kasz. Gduńskô Hôwinga, niem. Danziger Bucht, ros. Гданьская бухта) – zatoka w południowo-wschodniej części Morza Bałtyckiego, pomiędzy Polską i Rosją. Średnia głębokość wynosi około 50 m, a maksymalna 118 m. Przezroczystość wody w zależności od pory roku kształtuje się od 8 do 16 m. Zasolenie zatoki wynosi od 7 do 8 promili. W czasie silnych sztormów występują fale o wysokości przekraczającej 9 m. Nad Zatoką Gdańską znajdują się największe polskie porty: Gdańsk i Gdynia. Jeszcze w drugiej połowie XX w. ważnym zajęciem części zamieszkałej nad nią ludności było rybołówstwo przybrzeżne, uprawiane nawet przy plażach Gdańska, Sopotu i Gdyni, które dziś zanikło m.in. z powodu znacznego zanieczyszczenia wód zatoki i zmniejszenia ilości ryb.

Oficer dyplomowany wojsk pancernych. W 1976 rozpoczął służbę wojskową jako podchorąży w Siłach Zbrojnych PRL. Dowodził 32 Pułkiem Zmechanizowanym, 16 Dywizją Zmechanizowaną, 11 Dywizją Kawalerii Pancernej oraz Wielonarodową Dywizją Centrum-Południe. W latach 2006-2009 był dowódcą Wojsk Lądowych. W sierpniu 2009 podał się do dymisji w proteście przeciwko sposobowi zarządzania siłami zbrojnymi przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Od 8 września 2011 pełnił funkcję doradcy ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka, od 2012 do 2013 podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Dywizja - to podstawowy związek taktyczny różnych rodzajów sił zbrojnych (5-15 tys. żołnierzy) składający się zazwyczaj z pułków lub brygad różnych rodzajów wojsk (typowych dla danego rodzaju sił zbrojnych) przeznaczonych do prowadzenia walki oraz oddziałów i samodzielnych pododdziałów przeznaczonych do zabezpieczenia bojowego działań, zapewnienia zaopatrzenia materiałowego i utrzymania w gotowości bojowej sprzętu technicznego jednostek dywizyjnych.Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.

Spis treści

 • 1 Pochodzenie
 • 1.1 Dziadkowie
 • 1.2 Ojciec
 • 2 Młodość
 • 3 Służba wojskowa
 • 3.1 Wyższa Szkoła Wojsk Pancernych w Poznaniu
 • 3.2 16 Pułk Czołgów Średnich w Słupsku
 • 3.3 Akademia Sztabu Generalnego
 • 3.4 Sztab Frontu Polskiego
 • 3.5 68 Pułk Czołgów Średnich w Budowie i 33 Pułk Zmechanizowany w Złocieńcu
 • 3.6 32 Pułk Zmechanizowany w Kołobrzegu
 • 3.7 1 Warszawska Dywizja Zmechanizowana w Legionowie
 • 3.8 Podyplomowe Studium Operacyjno-Strategiczne w Akademii Obrony Narodowej
 • 3.9 Dowództwo Wojsk Lądowych
 • 3.10 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana w Elblągu
 • 3.11 Dowództwo Wojsk Lądowych i Sztab Generalny WP
 • 3.12 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej w Żaganiu
 • 3.13 Dowódca Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w Iraku
 • 3.14 Szkolenie w Stanach Zjednoczonych
 • 3.15 Powrót do 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu
 • 3.16 Dowódca Wojsk Lądowych
 • 4 W rezerwie
 • 5 Wykształcenie
 • 6 Przebieg kariery zawodowej
 • 7 Awanse
 • 8 Ordery i odznaczenia
 • 9 Życie prywatne
 • 10 Uwagi
 • 11 Przypisy
 • 12 Bibliografia
 • 13 Linki zewnętrzne
 • Pochodzenie[ | edytuj kod]

  Dziadkowie[ | edytuj kod]

  Waldemar Skrzypczak pochodzi z rodziny, która od kilku pokoleń związana była z wojskiem. Jego pradziadek walczył w Armii Imperium Rosyjskiego. Zmarł na tyfus podczas rewolucji październikowej.

  Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) (SSS) – Siły Zbrojne w Kraju podczas II wojny światowej, w okresie od 13 listopada 1939 do 14 lutego 1942, a następnie przemianowane na Armię Krajową.Dowódca (ang. commander) - stanowisko etatowe w wojsku, żołnierz stojący na czele rodzaju sił zbrojnych, związku taktycznego, oddziału lub pododdziału. Posiada określone prawa (wydawanie rozkazów oraz nadzór nad ich wykonawstwem). Jest organizatorem działań bojowych podległych wojsk (żołnierzy) oraz dowodzi nimi w czasie ich trwania.

  Dziadek W. Skrzypczaka był przedwojennym oficerem 72 Pułku Piechoty w Radomiu, w którym walczył we wrześniu 1939. 12 września pod Iłżą dostał się do niewoli niemieckiej, z której wypuszczono go jeszcze tego samego dnia. Dziadek W. Skrzypczaka włączył się w konspirację i wstąpił do Związku Walki Zbrojnej. 7 lipca 1940 został aresztowany przez gestapo za sabotaż na kolei, a następnie został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie, gdzie spędził 5 lat. W niewoli poznał przyszłego generała Ludowego Wojska PolskiegoJanusza Zarzyckiego.

  Desant – operacja taktyczna przeniesienia wojsk na teren przeciwnika, w celu wykonania określonego zadania, najczęściej opanowania terenu przeciwnika lub uchwycenia punktów o istotnym znaczeniu. W zależności od wykorzystanego do tego celu środka transportu wyróżnia się desant morski, lądowy lub powietrzny (szybowcowy, spadochronowy lub śmigłowcowy).Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej (ZOMO) – (czasem można spotkać się z mylną nazwą Zmechanizowane Oddziały Milicji Obywatelskiej lub Zorganizowane Oddziały Milicji Obywatelskiej) oddziały Milicji Obywatelskiej powołane w drugiej połowie 1956 (po Poznańskim Czerwcu) do zaprowadzania porządku w sytuacjach wyjątkowych (dsł.: "likwidacji zbiorowych naruszeń porządku publicznego"), a także do udzielania pomocy ludności w czasie klęsk żywiołowych i ochrony imprez masowych.

  Po wyzwoleniu Buchenwaldu polscy więźniowie Niemiec trafili pod opiekę emigracyjnego tzw. rządu RP w Londynie. Dziadek Waldemara wraz z grupą żołnierzy został zawieziony do 2 Korpusu Polskiego, do Włoch. Tam, po latach spędzonych w obozie, został objęty opieką medyczną. W 1947 wrócił do Polski i niemal od razu został aresztowany za to, że na dworcu we Wrocławiu, będąc pod wpływem alkoholu, obraził Józefa Stalina. Za karę dostał dwa lata przymusowej pracy w kopalni jako żołnierz-górnik. Po niespełna dwóch latach trafił do Zakładu Karnego w Rawiczu, ponieważ odkryto, że był przedwojennym oficerem. Z więzienia wyszedł po dwóch latach, w 1951 r. W 1953 nawiązał ponowny kontakt z Januszem Zarzyckim, wówczas już generałem i znaczącą postacią w Siłach Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Mimo jego namów, nie chciał wrócić do wojska. Skrzypczak senior zginął tragicznie – w 1973 na przejściu dla pieszych uderzył w niego autobus.

  Komunizm (od łac. communis – wspólny, powszechny) – system społeczno-ekonomiczny, w którym nie istnieje własność prywatna środków produkcji, a całość wytworzonych dóbr jest w posiadaniu wspólnoty, której członkowie są równi.Kuwejt, Państwo Kuwejt (Daulat al Kuwajt دولة الكويت) – państwo położone w południowo-zachodniej Azji, na północno-zachodnim wybrzeżu Zatoki Perskiej. Graniczy z Irakiem (242 km) i Arabią Saudyjską (222 km) – łączna długość granic lądowych wynosi 464 km, ponadto 499 km wybrzeża morskiego.

  Z kolei drugi dziadek Waldemara Skrzypczaka, ojciec jego matki, Piotr został zmobilizowany w sierpniu 1939 i walczył w kampanii wrześniowej w Wołyńskiej Brygadzie Kawalerii. Zginął 8 lub 9 września, podczas bombardowania Twierdzy Modlin, zostawiając żonę z dwiema córkami, które cudem uniknęły ludobójstwa na Wołyniu.

  Wołyń (ukr. Волинь) – kraina historyczna w dorzeczu górnego Bugu oraz dopływów Dniepru: Prypeci, Styru, Horynia i Słuczy, obecnie część Ukrainy – obwody wołyński i rówieński, zachodnia część żytomierskiego oraz północne części tarnopolskiego i chmielnickiego.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Ojciec[ | edytuj kod]

  Ojciec Skrzypczaka, Zdzisław, jako chłopiec, był kurierem Armii Krajowej. W okolicach Kielc przenosił zaszyte w pasku dolary, które płynęły do okupowanej Polski z Zachodu. W 1948 roku, gdy jego ojciec siedział w więzieniu, przeniósł się z Kielc do Elbląga. Jako 18-latek wstąpił do szkoły oficerskiej wojsk piechoty. W 1950 skończył szkołę wojskową i jako zawodowy żołnierz został skierowany do Szczecina, gdzie w 1954 urodził się brat Skrzypczaka, a w 1956 sam Waldemar Skrzypczak. Kilka lat później ojciec Skrzypczaka przeniósł się do Kołobrzegu. Na ciekawostkę zasługuje fakt, iż Skrzypczak senior znał się z Ryszardem Kuklińskim, z którym służył w jednym garnizonie.

  Wazacha (dari وازه خواه, trl. Wāzahkhwāh (czyt. łazahła)  ; zapisywane również w transkrypcji angielskiej jako Wazakhwa, Waza-Khwa lub Wazi-Khwa) - miasto w Afganistanie, stolica dystryktu o tej samej nazwie w prowincji Paktika.Czołg – gąsienicowy wóz bojowy, przeznaczony do walki z siłami przeciwnika na krótkich i średnich dystansach za pomocą prowadzenia ognia na wprost. Ciężki pancerz i duża mobilność zapewniają czołgom przetrwanie na polu bitwy, a napęd gąsienicowy pozwala na przemieszczanie się z dużą prędkością w trudnym terenie. Czołg jest zasadniczym środkiem prowadzenia walki lądowej, zwłaszcza natarcia.

  W grudniu 1970, Zdzisław Skrzypczak dostał rozkaz wyjazdu do Trójmiasta, gdzie rozpoczęły się robotnicze strajki. Kołobrzeski 32 Pułk Zmechanizowany, w którym służył, wziął udział w najczarniejszym epizodzie tych wydarzeń, który rozegrał się 17 grudnia rano, w pobliżu stacji Gdynia-Stocznia. Doszło wówczas do ostrzelania pracowników stoczni przez wojsko. Zginęło dziesięć osób, dwadzieścia trzy zostały ranne. Samego Zdzisława Skrzypczaka nie było w miejscu najkrwawszych wydarzeń – był na stanowisku dowodzenia pułku.

  Władysław Augustyn Stasiak (ur. 15 marca 1966 we Wrocławiu, zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku) – polski urzędnik państwowy i samorządowy, minister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, w latach 2009–2010 szef Kancelarii Prezydenta RP.Construcciones Aeronáuticas SA (CASA) - hiszpańska wytwórnia lotnicza, od 1999 jako EADS CASA - hiszpański oddział międzynarodowego koncernu EADS, od 2009 wchodzi w skład działu Airbus Military.

  Grudzień 1970 był tak naprawdę końcem kariery wojskowej Skrzypczaka seniora. Jego koledzy z pułku kołobrzeskiego zostali rozlokowani po różnych jednostkach w kraju. On sam poszedł pracować do wojskowej komendy uzupełnień. Odszedł z wojska w 1980, po 32 latach służby. W ostatnich latach życia cierpiał na chorobę Alzheimera. Zdzisław Skrzypczak zmarł po ciężkiej chorobie na początku lat 90.

  Kaliningrad (ros. Калининград, do 4 czerwca 1946 Królewiec (do XVI w. także Królówgród), ros. Кёнигсберг, niem. Königsberg, łac. Regiomontium, prus. Kunnegsgarbs, lit. Karaliaučius) – stolica obwodu kaliningradzkiego – eksklawy Federacji Rosyjskiej, u ujścia Pregoły do Bałtyku, w historycznej krainie Sambii. Liczba ludności Kaliningradu w 2006 wynosiła 434,9 tys.Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni (ang. Multinational Corps Northeast – MNC NE) – międzynarodowy wyższy związek taktyczny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, składający się z formacji stacjonujących na terenie Danii, Niemiec i Polski.

  Młodość[ | edytuj kod]

  Waldemar Skrzypczak urodził się 19 stycznia 1956 w Szczecinie, ale dorastał w Kołobrzegu, gdzie jego ojciec służył w 32 Pułku Zmechanizowanym.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Warto wiedzieć że... beta

  RGP-40 (Ręczny Granatnik Powtarzalny) – polski granatnik rewolwerowy kalibru 40 mm skonstruowany wspólnie przez pracowników WAT i OBR SM Tarnów.
  Armia Mahdiego (جيش المهدي, Dżajsz al-Mahdi) – znana też jako Milicja Mahdiego, działająca w Iraku, szyicka, radykalna, formacja paramilitarna stworzona w czerwcu 2003 i kierowana przez popularnego szyickiego duchownego i przywódcę religijnego Muktadę as-Sadra. Według źródeł amerykańskich w 2007 roku liczyła około 60.000 bojowników.
  Order Zasługi (port. Ordem do Mérito) – portugalskie odznaczenie państwowe ustanowione w 1976, nadawane osobom oraz instytucjom za wybitne dokonania lub zasługi w zakresie działalności publicznej lub prywatnej.
  Elbląg (łac. Elbinga, Elbingus, niem. Elbing, prus. Elbings, rus. Эльблонг) – miasto na prawach powiatu w województwie warmińsko-mazurskim, siedziba władz powiatu elbląskiego i gminy wiejskiej Elbląg, ale miasto nie wchodzi w ich skład, stanowiąc odrębną jednostkę samorządu terytorialnego. Od 1992 stolica diecezji elbląskiej. Najstarsze miasto w województwie, jedno z najstarszych w Polsce (rok założenia 1237, prawa miejskie 1246). Miasto posiadało prawo do czynnego uczestnictwie w akcie wyboru króla. Także najniżej położone miasto w Polsce. Leży u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. Według danych z 30 czerwca 2012 r. ma 123 977 mieszkańców.
  Samolot transportowy – samolot dostosowany do przewozu towarów i przesyłek pocztowych, także duży samolot, służący do przewozu sprzętu wojskowego, oddziałów desantowych, grup rannych itp.
  Iran (pers. ايران – Irān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslāmi-je Irān) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Reklama