Waldemar Malak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}
Grób Waldemara Malaka na Cmentarzu Łostowickim

Waldemar Malak (ur. 17 lipca 1970 w Gdańsku, zm. 13 listopada 1992 w Charwatyni pod Wejherowem) – polski sztangista, olimpijczyk.

Oficjalnie Polacy uczestniczą w letnich igrzyskach olimpijskich od roku 1924, choć już wcześniej pojawiali się w ekipach państw zaborczych. W tym okresie Polskę reprezentowało w 25 dyscyplinach olimpijskich 1914 sportowców, z czego 1534 mężczyzn i 375 kobiet.Donaueschingen – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Schwarzwald-Baar-Heuberg, w powiecie Schwarzwald-Baar, siedziba związku gmin Donaueschingen. Liczy 21 128 mieszkańców (stan na 31 grudnia 2010). Znajduje się tu źródło Dunaju (od niemieckiej nazwy tej rzeki – Donau, wywodzi się nazwa miejscowości).

Życiorys[ | edytuj kod]

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie 1992 zdobył brązowy medal w wadze ciężkiej (do 100 kg) z wynikiem 400 kg (rwanie 185 kg, podrzut 215 kg). Wcześniej w tym samym roku był mistrzem Polski (397,5 kg) i srebrnym medalistą Mistrzostw Europy w Szekszárd (395 kg). W 1991 r. czwarty podczas Mistrzostw Świata w Donaueschingen. Wicemistrz świata i Europy juniorów z 1990. Zawodnik Lechii Gdańsk.

XXV Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Barcelonie w 1992 roku. Były to pierwsze igrzyska olimpijskie odbywające się w Hiszpanii.Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.

Zginął w wypadku samochodowym. Pochowany na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku.

W Gdańsku rozgrywany jest co roku turniej ciężarowy – Memoriał Waldemara Malaka.

Reklama