Waldemar Kraska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Waldemar Jerzy Kraska (ur. 4 września 1963 w Sokołowie Podlaskim) – polski polityk, lekarz chirurg, senator VI, VII, VIII, IX i X kadencji, od 2019 wiceminister zdrowia w randze sekretarza stanu.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Komisja Obrony Narodowej (wcześniej Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego) wchodzi w skład stałych komisji senackich. Przedmiotem działania komisji są:

Życiorys[ | edytuj kod]

W 1989 ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Białymstoku, uzyskał następnie specjalizację drugiego stopnia w zakresie chirurgii. W 2004 objął funkcję zastępcy ordynatora Oddziału Chirurgicznego szpitala w Sokołowie Podlaskim. Od 1998 do 2005 był radnym powiatu sokołowskiego (w 1998 wybrany z listy Akcji Wyborczej Solidarność, w 2002 z ramienia komitetu wyborczego Rodzina i Prawo). Od 1990 należy do NSZZ „Solidarność”.

Wybory parlamentarne w Polsce, odbyły się 25 września 2005 roku na terenie Polski oraz w 166 obwodowych komisjach ulokowanych poza Polską. Wbrew wcześniejszym spekulacjom, nie zostały one przeprowadzone razem z wyborami prezydenckimi i referendum 2005 w sprawie traktatu konstytucyjnego UE.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

W wyborach parlamentarnych w 2005 został wybrany na senatora VI kadencji z ramienia Ligi Polskich Rodzin w okręgu siedleckim. W trakcie kadencji przeszedł do klubu parlamentarnego Ruch Ludowo-Narodowy, później zasiadał w Senatorskim Klubie Narodowym. W 2007 wstąpił do partii Ruch Ludowo-Narodowy. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskał mandat senatorski, kandydując jako przedstawiciel RLN z ramienia komitetu Prawa i Sprawiedliwości i otrzymując 115 949 głosów. Zasiadł w Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Zdrowia.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Akcja Wyborcza Solidarność (AWS) – koalicyjne ugrupowanie polityczne o charakterze centroprawicowym, powstałe 8 czerwca 1996, sprawujące władzę w Polsce w latach 1997–2001, którego założycielem był Marian Krzaklewski. Skupiało wiele ugrupowań o różnym charakterze i poglądach, głównie chrześcijańsko-demokratycznych i centroprawicowych. W okresie od 10 listopada 1997 do 6 czerwca 2000 tworzyła koalicję rządową z Unią Wolności, a następnie, po wystąpieniu UW z koalicji, do 19 października 2001 – rząd mniejszościowy. Przewodniczącym AWS (a później także Klubu Parlamentarnego AWS) był Marian Krzaklewski. Premierem z ramienia koalicji był Jerzy Buzek (jego rząd otrzymał wotum zaufania 11 listopada 1997).

W styczniu 2011 został członkiem PiS. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku został ponownie wybrany do Senatu. W 2015 ponownie z powodzeniem ubiegał się o senacką reelekcję.

1 sierpnia 2019 powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, został także pełnomocnikiem rządu ds. Państwowego Ratownictwa Medycznego. Powierzono mu nadzór nad Departamentem Ratownictwa Medycznego i Obronności oraz Departamentem Współpracy Międzynarodowej. W wyborach w tym samym roku został wybrany do Senatu X kadencji, otrzymując 72 101 głosów.

Okręg wyborczy nr 17 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmował w latach 2001–2011 obszar miast na prawach powiatu Ostrołęki i Siedlec oraz powiatów: garwolińskiego, łosickiego, makowskiego, mińskiego, ostrołęckiego, ostrowskiego, pułtuskiego, siedleckiego, sokołowskiego, węgrowskiego i wyszkowskiego (województwo mazowieckie). Wybierano w nim 3 senatorów na zasadzie większości względnej.Wybory parlamentarne w Polsce w 2015 – wybory do Sejmu i Senatu. Na mocy postanowienia prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z dnia 17 lipca 2015, zmienionego postanowieniem z dnia 3 sierpnia 2015 odbyły się 25 października 2015.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Senatorowie VIII kadencji Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zostali wyłonieni podczas wyborów parlamentarnych 9 października 2011 i w wyborach uzupełniających. Kadencja senatorów rozpoczęła się z dniem rozpoczęcia 1. posiedzenia Sejmu VII kadencji i Senatu VIII kadencji – 8 listopada 2011, kiedy to senatorowie elekci złożyli ślubowanie.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Senatorowie IX kadencji Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zostali wyłonieni podczas wyborów parlamentarnych 25 października 2015. Kadencja senatorów rozpoczęła się z dniem rozpoczęcia 1. posiedzenia Sejmu VIII kadencji i Senatu IX kadencji – 12 listopada 2015, kiedy to senatorowie elekci złożyli ślubowanie.
Sokołów Podlaski – miasto i gmina we wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, siedziba powiatu sokołowskiego i siedziba władz gminy wiejskiej Sokołów Podlaski. Leży nad rzeką Cetynią.
Liga Narodowa (LN) – polska prawicowa partia polityczna, zarejestrowana 11 stycznia 2007 jako Ruch Ludowo-Narodowy (pod tą nazwą działała do 27 kwietnia 2013). Założona została głównie przez byłych działaczy Ligi Polskich Rodzin i Samoobrony RP. Jako RLN miała charakter narodowo-ludowy, natomiast jako LN odwołuje się jedynie do narodowej demokracji.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Senatorowie VI kadencji zostali wybrani 25 września 2005 oraz w wyniku wyborów ponowionych 22 stycznia 2006 i wyborów uzupełniających 28 stycznia 2007. Kadencja senatorów rozpoczęła się wraz ze złożeniem ślubowania na pierwszym posiedzeniu Senatu VI kadencji wyznaczonym na 20 października 2005, a upłynęła w przeddzień pierwszego posiedzenia następnego Sejmu, tj. 4 listopada 2007.

Reklama