Waldemar Kazanecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Waldemar Kazanecki (ur. 29 kwietnia 1926 lub 23 kwietnia 1929 w Warszawie, zm. 20 lub 21 grudnia 1991 tamże) – polski pianista, dyrygent i kompozytor.

Halina Kunicka (właśc. Halina Kydryńska) (ur. 18 lutego 1938 we Lwowie) – polska piosenkarka. Autorka kilkunastu płyt, z których trzy doczekały się statusu złotych. Odznaczona nagrodami branżowymi i odznaczeniami państwowymi.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Życiorys[ | edytuj kod]

Muzyki uczył się jeszcze w czasie II wojny – prywatnych lekcji udzielał mu Aleksander Wielhorski. Po wojnie, w latach 1945–1949, uczył się w Średniej Szkole Muzycznej (i w tym samym czasie w Liceum Przyrodniczym) w Łodzi. Wyjazd do Katowic i etatowa praca w katowickim radiu pozwoliła mu na prywatne kontynuowanie nauki muzyki pod kierownictwem wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w KatowicachJana Gawlasa, u którego studiował teorię muzyki i kompozycję. Naukę kompozycji kontynuował później po powrocie do Warszawy, gdzie w latach 1961–1964 uczył go – również prywatnie – Stefan Kisielewski.

Zaczarowany ołówek – animowany serial rysunkowy zrealizowany w Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w latach 1964-1977 o przygodach chłopca imieniem Piotrek i pieska, którym w rozwiązywaniu najróżniejszych problemów pomaga zaczarowany ołówek. Wszystko, co nim narysują, materializuje się.Zbigniew Kurtycz (ur. 16 maja 1919 we Lwowie, zm. 30 stycznia 2015 w Warszawie) – polski piosenkarz, gitarzysta i kompozytor.

Podczas pobytu w Łodzi był kierownikiem muzycznym Teatru Powszechnego, grał też na fortepianie w orkiestrze Braci Łopatowskich. W 1950 otrzymał pracę w Rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach. Został tam członkiem Redakcji Muzyki Rozrywkowej; nieco później był też pianistą w orkiestrze Jerzego Haralda. Wreszcie został szefem własnego zespołu instrumentalnego (ale jako redaktor muzyczny pracował w radiu do 1959).

Noce i dnie – polski film dwuczęściowy w reż. Jerzego Antczaka z 1975, adaptacja powieści Noce i dnie Marii Dąbrowskiej. Saga dwóch pokoleń rodziny Niechciców na tle Polski pod zaborami na przeł. XIX i XX w. Oprócz wersji kinowej powstał także serial telewizyjny o takim samym tytule, zrealizowany w 1977 (premiera 26 lutego 1978). Sceny pożaru miasta nakręcono w Kazimierzu, a filmowy dwór Niechciców został specjalnie wybudowany.Baśnie i waśnie – 13-odcinkowy telewizyjny serial animowany dla dzieci, powstały w 1964 r. w Studiu Miniatur Filmowych w Warszawie.

Orkiestra Waldemara Kazaneckiego[ | edytuj kod]

Na początku lat 50. XX w. przy Wojewódzkim Domu Kultury w Katowicach zatrudniono grupę zawodowych muzyków. Byli to, zaproponowani przez Kazaneckiego, członkowie orkiestry Gong, grającej wcześniej w jednym ze śląskich lokali gastronomicznych. Kazanecki został liderem zespołu, pisał i aranżował wykonywaną przez nich muzykę, grając przy tym na fortepianie. Kiedy jako soliści zaangażowani zostali kolejno Jan Danek, Natasza Zylska i Janusz Gniatkowski, zespół Kazaneckiego stał się konkurencją dla orkiestry Haralda, coraz częściej występując przed radiowymi mikrofonami lub na koncertowych trasach dla mieszkańców Śląska. W 1956 orkiestra Kazaneckiego składała się z kilkunastu dobrych instrumentalistów i zdobywających coraz większą popularność solistów – piosenkarzy. W zespole grali:

Janusz Kidawa (ur. 9 marca 1931 w Strumieniu koło Cieszyna, zm. 4 września 2010 w Katowicach) – polski reżyser filmowy.Ballada o Januszku – polski serial dramatyczny w reżyserii Henryka Bielskiego, na podstawie książki Sławomira Łubińskiego pod tym samym tytułem.
 • Alfred Abrahamczyk – trąbka
 • Tadeusz Babiec – trąbka
 • Eryk Glombek – saksofon
 • Jerzy Marchwica – saksofon
 • Józef Widera – saksofon
 • Romuald Zając – saksofon
 • Mikołaj Przybyła – puzon
 • Jan Groborz – fortepian
 • Edward Urbańczyk – gitara
 • Robert Gabor – kontrabas
 • Ali Brach – perkusja
 • Na przełomie 1958/1959 za mocno eksploatowany (prawie czterysta pięćdziesiąt audycji radiowych, do tego występy w czasie objazdowych tras koncertowych) zespół Kazaneckiego rozpadł się. W miejsce dotychczasowych solistów z orkiestrą zaczęli śpiewać: Edward Kluczka, Zbigniew Kurtycz i Marcel Novek oraz Lidia Czarska i Halina Kaspurowa. W 1961 na miejscu Czarskiej pojawiła się Katarzyna Bovery. Po śmierci Jerzego Haralda, w 1965, Kazanecki objął kierownictwo Orkiestry Tanecznej Polskiego Radia w Katowicach. Niedługo potem definitywnie wyprowadził się ze Śląska.

  Gorzka miłość - polski melodramat z 1989, w reżyserii Czesława Petelskiego. Pierwowzorem scenariusza do filmu było opowiadanie autorstwa Jerzego Putramenta „Odyniec”.Natasza Zylska (właściwie Natasza Zygelman, ur. 13 grudnia 1933 w Wilnie, zm. 29 marca 1995 w Tel Awiwie) — polska piosenkarka żydowskiego pochodzenia.

  Zamieszkał w Warszawie, przez pewien czas pracował jako dyrektor muzyczny Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych, był też wiceprezesem ZG ZAKR. Komponował muzykę poważną, współpracował ze Studiem Eksperymentalnym PR, w Darmstadt uczestniczył w Kursach Nowej Muzyki. Jego utwory były wykonywane na festiwalach muzyki współczesnej w Jugosławii (Zagrzeb – Biennale Muzyki), Stanach Zjednoczonych (Cleveland), Austrii (Graz – Festiwal „Styryjska Jesień” 1982), Francji, Hiszpanii i in. oraz w Polsce (Wrocław – Festiwal Muzyki Polskiej 1972, Poznań, Warszawa – Warszawska Jesień 1971). Został pochowany na cmentarzu Powązkowskim (kw. 123, rząd 3, miejsce 31).

  Przygody Bolka i Lolka – polski serial animowany wyprodukowany w latach 1972-1980 w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Jest to piąty cykl o przygodach Bolka i Lolka. Film, w porównaniu do pozostałych, posiada największą liczbę odcinków i oprócz tego po raz pierwszy wystąpiła w nim nowa, żeńska postać głównych bohaterów - Tola, która swój udział rozpoczęła w odc. 4 (pt. Tola). Każdy z odcinków przedstawia obu bohaterów (czasami także Tolę), mających do czynienia z nowymi przygodami, zwykle rozgrywanymi w czasie wakacji oraz ferii zimowych.Od nocy do nocy – polska piosenka skomponowana w 1974 do słów Agnieszki Osieckiej z muzyką Waldemara Kazaneckiego; motyw przewodni muzyki do filmu Noce i dnie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Alibabki (Ali-Babki) – polski żeński zespół wokalny założony zimą 1963 roku przez Zbigniewa Ciechana i Jana Rysińskiego, wykreowany na przełomie lat 1963/1964.
  Hanna Banaszak (ur. 24 kwietnia 1957 w Poznaniu) – polska piosenkarka jazzowa i estradowa. Wykonuje standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej lat 20. i 30. oraz nowe piosenki, nierzadko pisane specjalnie dla niej. Jest również poetką.
  Jonasz Kofta właśc. Janusz Kafta (ur. 28 listopada 1942 w Mizoczu na Wołyniu, zm. 19 kwietnia 1988 w Warszawie) – polski poeta, dramaturg, satyryk, piosenkarz i malarz.
  Bolek i Lolek – polski serial animowany produkowany w latach 1963-1964 przez studio filmowe w Bielsku-Białej. Jest to pierwszy serial o przygodach Bolka i Lolka. Każde odcinki serialu przedstawiają obu bohaterów zwykle zainspirowanych lekturą lub filmem, na podstawie których wykonują oni różne zabawy. W niektórych epizodach rolę odgrywał także biały, niewielki pies towarzyszący głównym bohaterom.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Proszę słonia – nakręcony w Studiu Miniatur Filmowych w Warszawie serial animowany (w roku 1968) i pełnometrażowy film animowany dla dzieci (w roku 1978, premiera - kwiecień 1979) w reżyserii Witolda Giersza na podstawie książki Ludwika Jerzego Kerna o tym samym tytule.
  Airport – polski film animowany (rysunkowy), horror z roku 1981 w reżyserii Bogdana Nowickiego, także z jego scenariuszem i scenografią. Muzykę skomponował Waldemar Kazanecki, a animacji dokonali: Andrzej Lejman, Andrzej Piotr Morawski i Rafał Sikora.

  Reklama