Waldemar Janiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Waldemar Janiec (ur. 20 kwietnia 1935 w Ratnie, zm. 26 lipca 2019) – polski farmaceuta, prof. dr hab. n. med.

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Życiorys[ | edytuj kod]

Był absolwentem IV Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie. W 1961 ukończył studia lekarskie w Sląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Już od 1959 pracował w macierzystej uczelni, początkowo jako asystent techniczny, od 1961 jako asystent. W 1964 uzyskał I stopień specjalizacji z chorób wewnętrznych. W tym samym roku obronił pracę doktorską Zmiany hematologiczne krwi obwodowej i szpiku kostnego szczurów w czasie stosowania różnych bogatotłuszczowych diet używanych do wywołania miażdżycy doświadczalnej napisaną pod kierunkiem Tadeusza Chruściela. W 1968 został zatrudniony jako adiunkt. W 1973 otrzymał stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy Badania nad rolą adenylocyklazy i cyklicznego 3’, 5’-adenozynomonofosforanu w metabolizmie lipidów i czynności układu krążenia u szczurów karmionych różnymi dietami bogatotłuszczowymi i został zatrudniony jako docent.

Tadeusz Lesław Chruściel ur. 26 stycznia 1926 we Lwowie, zm. 11 lutego 2010) – polski lekarz, specjalista farmakologii klinicznej i doświadczalnej, działacz społeczny, znawca farmakoekonomiki.Farmaceuta - osoba udzielająca usług farmaceutycznych, która ukończyła studia w szkole wyższej na kierunku farmacja.

W latach 1972-1980 był prodziekanem Wydziału Farmaceutycznego. Od 1973 był p.o dyrektora, od 1975 dyrektorem Instytutu Farmakodynamiki i Analityki Medycznej, następnie Instytutu Leku, od 1984 kierownikiem Katedry i Zakładu Farmakologii na Wydziale Farmaceutycznym ŚAM. W latach 1982-1989 prorektorem ŚAM ds. rozwoju uczelni. W 1984 otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. W 2005 przeszedł na emeryturę, w 2016 otrzymał tytuł profesora honorowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach (skrót nazwy aktualnej: SUM, d. Śląska Akademia Medyczna im. Ludwika Waryńskiego w Katowicach) – publiczna szkoła wyższa o profilu medycznym, kształcąca lekarzy różnych specjalności oraz szeroko pojętego personelu medycznego (farmaceutów, pielęgniarki, położne, fizjoterapeutów, menedżerów ochrony zdrowia i in.), prowadząca działalność dydaktyczną, naukową i kliniczną.

Piastował stanowisko wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, był członkiem Komitetu Narodowego do spraw Współpracy z Międzynarodową Unią Farmakologii (IUPHAR), a także Komitetu Terapii i Nauk o Leku VI Wydziału Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk, International Bone and Mineral Society, Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Polskiego Towarzystwa Osteoartrologii, Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego i Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego.

IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie, gwarowo zwane również jako Sienkiewicz i Sieniu – najstarsza szkoła średnia w Częstochowie, mieszcząca się przy Alei Najświętszej Maryi Panny 56.Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).

Zmarł 26 lipca 2019.

Odznaczenia[ | edytuj kod]

 • 2010: Medal im. Aptekarza Edmunda Baranowskiego
 • 2007: Laur Śląskiej Izby Aptekarskiej
 • Order Honorowy „Laur 50-lecia ŚAM”
 • Medal Komisji Edukacji Narodowej
 • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2001)
 • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
 • Laureat Nagrody Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej za działalność w Komisji Leków
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Polska Akademia Nauk (PAN) – państwowa instytucja naukowa będąca z jednej strony placówką skupiającą najwybitniejszych polskich uczonych, na wzór Francuskiej Akademii Nauk, a z drugiej - siecią wspólnie zarządzanych państwowych instytutów naukowych, których celem jest prowadzenie badań naukowych o możliwie najwyższym poziomie naukowym.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) - jednostka badawczo-rozwojowa nadzorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wcześniej przez Komitet Badań Naukowych). Jej zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej.
  Ratno (ukr. Ратне) – osiedle typu miejskiego na Ukrainie i siedziba administracyjna rejonu ratnieńskiego w obwodzie wołyńskim, nad Prypecią. 9,2 tys. mieszkańców (szacunek na 2006), przemysł drzewny.

  Reklama