Waldemar Cwenarski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Waldemar Cwenarski (ur. 1926 we Lwowie, zm. 4 kwietnia 1953 we Wrocławiu) – polski malarz ekspresjonista.

Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 1945 przeniósł się do Bytomia, potem do Wałbrzycha tutaj pracował krótko w Fabryce Procelany "Krzysztof". Od 1949 studiował na PWSSP we Wrocławiu, studia przerwała jego śmierć. 4 kwietnia 1953 roku znaleziono go w domu nieprzytomnego zmarł w drodze do szpitala. Jego obrazy, malowane zazwyczaj w oszczędnej kolorystyce, gwałtownymi pociągnięciami, o uproszczonej, zgeometryzowanej formie przedstawiają najczęściej postaci dzieci, sceny religijne, wojenne, czy zapuszczone podwórka. Można w nich zauważyć wpływy Witolda Wojtkiewicza i Tadeusza Makowskiego. Część prac Cwenarskiego wzbogaca kolekcję Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Witold Wojtkiewicz (ur. 29 grudnia 1879 w Warszawie, zm. 14 czerwca 1909 tamże) – polski malarz, rysownik i grafik okresu Młodej Polski. Przedstawiciel symbolizmu i wczesnego ekspresjonizmu, przez niektórych uznawany za prekursora surrealizmu.

Wybrane wystawy[ | edytuj kod]

 • I międzyszkolna wystawa wyższych szkół artystycznych, Warszawa, 1950,
 • wystawa przeglądowa prac młodych plastyków, Wrocław 1955,
 • Ogólnopolska Wystawa Młodej Plastyki „Przeciw wojnie – przeciw faszyzmowi”, Warszawa, 1955,
 • Wystawa młodej plastyki polskiej, Berlin, Lipsk 1956-1957.
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, katalog wystawy, CBWA, Warszawa, 1990.
 • Anda Rottenberg, Sztuka w Polsce 1945 - 2005, Warszawa: Wydawnictwo Piotra Marciszuka Stentor, 2005, ISBN 83-89315-57-2, OCLC 69284508.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Tajemnice Waldka Cwenarskiego
 • sylwetki sztuka Waldemar Cwenarski · culture.pl. [dostęp 14.02.2008].
 • Ogólnopolska Wystawa Młodej Plastyki „Przeciw wojnie – przeciw faszyzmowi”, zwana też Arsenałem – ekspozycja zorganizowana w 1955 roku w warszawskim Arsenale stanowiąca przełomowe wydarzenie dla polskiej sztuki po II wojnie światowej. Odbywała się w ramach V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów. Była otwarta od 21 lipca do września i obejmowała takie dziedziny sztuki jak malarstwo, rzeźba i grafika. Zaprezentowano łącznie 486 prac 244 artystów. Inicjatorami wydarzenia byli Jan Dziędziora, Jacek Sienicki, Janina Jasińska i Marek Oberländer.Po kilku dniach do grupy dołączyli Elżbieta Grabska i Aleksander Wallis.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu – państwowa akademia sztuk pięknych we Wrocławiu, założona w 1946 jako Wyższa Szkoła Sztuk Pięknych, od 2008 nosi imię Eugeniusza Gepperta.
  Tadeusz Makowski (ur. 29 stycznia 1882 w Oświęcimiu, zm. 1 listopada 1932 w Paryżu) – polski malarz działający w Paryżu, przedstawiciel École de Paris.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Centralne Biuro Wystaw Artystycznych (CBWA) – galeria sztuki w Warszawie, centralna instytucja kultury istniejąca w latach 1949-1989. CBWA powołane zostało w 1949 przez Ministerstwo Kultury i Sztuki na wniosek Związku Polskich Artystów Plastyków z siedzibą w pałacu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych; od 1950 tworzyła oddziały w największych miastach w kraju, dokumentowała historię sztuki współczesnej; w 1989 przekształcona w Państwową Galerię Sztuki Zachęta, oddziały Biura usamodzielniły się.
  Muzeum Narodowe we Wrocławiu – jedno z głównych muzeów Wrocławia, kontynuujące tradycję niemieckich muzeów, istniejących w mieście od XIX wieku. Zbiory muzeum obejmują przede wszystkim malarstwo i rzeźbę, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki Śląska.
  Produkcja porcelany to tradycyjna gałąź przemysłu wałbrzyskiego. Początkiem produkcji porcelany w Wałbrzychu była fabryka wyrobów kamionkowych Rauscha którą założono w 1820 roku. Kolejnym wielkim zakładem była fabryka porcelany Hayna wybudowana i uruchomiona w 1829 roku. Obie te fabryki dały początek Zakładom Porcelany Stołowej Krzysztof. Od 1845 roku w Starym Zdroju czynna była fabryka porcelany Tielscha, która po przemianowaniu, unowocześnieniu i rozbudowie działa do dziś pod nazwą Fabryka Porcelany Wałbrzych. Dwa największe wałbrzyskie zakłady: Zakłady Porcelany Stołowej "Krzysztof" oraz Fabryka Porcelany "Wałbrzych" specjalizowały się od dawna w tej branży z powodzeniem eksportując wyroby na rynki światowe i zdobywając uznanie wśród klientów. O wiele mniejszą troskę o zdobywanie nowych rynków zdobywał wybudowany od podstaw Zakład Porcelany Stołowej "Krzysztof II" (późniejsza FP "Książ"). Zakład wybudowany za 2,2 mld złotych miał poprawić sprzedaż porcelany oraz zdobyć kolejną niszę rynkową eksportując swe wyroby. Nie najlepszej jakości porcelana, błędy w zarządzaniu zakładem oraz brak zainteresowania poszukiwaniem nowych rynków zbytu doprowadził zakład do olbrzymich długów (50 mld złotych w 1990), a co za tym idzie do jego upadku. Zakład przemianowano na Fabrykę Porcelany "Książ", jednak i ona zaczęła mieć szybko kłopoty ze zbytem.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Reklama