Wadowice (stacja kolejowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wadowicestacja kolejowa w Wadowicach, w województwie małopolskim, w Polsce.

Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

W roku 2017 stacja obsługiwała 50–99 pasażerów na dobę.

W 2007 przystąpiono do gruntownej przebudowy stacji kolejowej. Przebudowa wynikała z potrzeb eksploatacyjnych oraz aktualnych przepisów i warunków technicznych. W jej ramach wykonano roboty ziemno-torowe z odwodnieniem podtorza, ułożono nowe rozjazdy zwyczajne oraz wyregulowano tory istniejące. Układ geometryczny toru głównego zasadniczego został zaprojektowany z uwzględnieniem największej prędkości pociągów towarowych wynoszącej 60 km/h, a pociągów pasażerskich 70 km/h. Dokonano wymiany nawierzchni tego toru. Przeprowadzono remont mostów kolejowych w km 17,390, obejmujący konserwację konstrukcji stalowej (czyszczenie konstrukcji przez piaskowanie, ochronę antykorozyjną). Dokończono budowę tunelu pasażerskiego w km 17,432. Tunel spełnia rolę dojścia do peronów z placu przed budynkiem dworca. Konstrukcja tunelu została wykonana z prefabrykatów, na których oparto płytę żelbetową z betonu klasy C35/45. Całość zabezpieczono izolacją przeciwwilgociową. Wnętrze tunelu pomalowano i obłożono płytami gresowymi, założono instalacje. Wyjścia są wyposażone w platformy jezdne dla osób niepełnosprawnych. Po przebudowie w świetle tunel ma szerokość 5,00 m i wysokość 2,78–2,84 m, długość części przelotowej wynosi 26,72 m. Wykonano roboty nawierzchniowe na przejeździe kolejowo-drogowym w km 17,943. Przejazd ma szerokość 7,00 m i chodnik szerokości 2,20 m. Ułożono płyty przejazdowe na długości 10,20 m. Przebudowano peron nr 1 (dwukrawędziowy) do długości 250 m, szerokości 7,08–7,43 m i wysokości krawędzi od główki szyny wynoszącej 0,76 m. Zbudowano budynek nastawni dysponującej w km 17,800, mający powierzchnię około 320 m². Przebudowano oświetlenie zewnętrzne i sieć trakcyjną.

Pociąg – w transporcie kolejowym skład sprzęgniętych ze sobą wagonów lub innych pojazdów kolejowych (w odpowiedniej konfiguracji mogą to być wagon, człony zestawu trakcyjnego, zespół trakcyjny, wagon silnikowy albo sama lokomotywa) połączonych z co najmniej jedną czynną lokomotywą albo mających samodzielny napęd, osygnalizowany zgodnie z przepisami, odpowiednio wyposażony (obsługa, materiały eksploatacyjne), przygotowany do drogi albo będący w drodze. Podstawowym przeznaczeniem pociągu jest zaspokajanie potrzeb przewozowych polegających na przemieszczaniu osób i towarów.Wadowice – miasto w południowej Polsce, w województwie małopolskim, siedziba władz powiatu wadowickiego i gminy miejsko-wiejskiej Wadowice. Miasto położone jest na Pogórzu Wielickim, nad Skawą. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 28, droga krajowa nr 52 i linia kolejowa nr 117.

Całość prac wykonało Przedsiębiorstwo Robót Komunikacyjnych w Krakowie S.A. w ciągu 12 miesięcy w ramach kontraktu „Modernizacja linii kolejowej SpytkowiceWadowiceKalwaria

Modernizacja została nagrodzona Dyplomem Uznania w konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa „Budowa Roku 2008”

15 stycznia 2011 roku zamknięto kasy biletowe.

Tunel – budowla komunikacyjna w postaci długiego korytarza, podziemna lub podwodna, wykonana metodą odkrywkową lub drążenia, umiejscowiona pod przeszkodą. Tunele to najczęściej budowle geotechniczne mające swoje wyloty na powierzchni ziemi.Stacja kolejowa – posterunek ruchu następczy zapowiadawczy, w obrębie którego, oprócz toru głównego zasadniczego, znajduje się co najmniej jeden tor główny dodatkowy, a pociągi mogą rozpoczynać i kończyć swój bieg, krzyżować się i wyprzedzać, jak również zmieniać skład lub kierunek jazdy. Ruchem pociągów, pojazdów pomocniczych, manewrami taboru na stacji kieruje dyżurny ruchu. Duże stacje mogą być podzielone na rejony stanowiące osobne posterunki zapowiadawcze.

PKP postanowiło przekazać dworzec na rzecz gminy na ręce burmistrza Wadowic, planującego modernizację i zagospodarowanie terenu (m.in. otwarcie galerii handlowej).

 • Zmodernizowana stacja kolejowa

 • Pociąg Papieski przy peronie nr 1

 • Układ torowy w stacji Wadowice

  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Bielsko-Biała (czes. Bílsko-Bělá, niem. Bielitz-Biala) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, na Pogórzu Śląskim, u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego, nad rzeką Białą. Jest siedzibą władz powiatu bielskiego, Euroregionu Beskidy, diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego i diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, a także głównym miastem aglomeracji bielskiej i centralnym ośrodkiem Bielskiego Okręgu Przemysłowego.
 • Nastawnia dysponująca

 • Tunel pasażerski

 • Wejście do tunelu z platformą dla niepełnosprawnych

 • Przejście przez tory

 • Wiata peronowa na peronie nr 1

 • Połączenia[ | edytuj kod]

 • Bielsko-Biała
 • Szczecin (sezonowy)
 • Kraków
 • Zakopane (sezonowy)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Największe i najmniejsze stacje w Polsce. W: utk.gov.pl [on-line]. [dostęp 2019-12-18].
  2. Konkurs PZITB - Budowa Roku 2016, www.budowaroku.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).
  3. Dworzec w Wadowicach przejmie gmina. [dostęp 2015-03-04].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Wadowice w Ogólnopolskiej Bazie Kolejowej – bazakolejowa.pl
 • Wadowice w Atlasie Kolejowym Polski, Czech i Słowacji – www.atlaskolejowy.net
 • Spytkowice – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, w gminie Spytkowice, siedziba władz gminnych. Wieś leży w dolinie Wisły przy drodze krajowej nr 44 Gliwice – Tychy – Oświęcim – Zator – Skawina – Kraków.Beton – kompozyt powstały ze zmieszania spoiwa (cementu) i wypełniacza (kruszywo) oraz ewentualnych domieszek nadających pożądane cechy. Jest jednym z najbardziej powszechnych materiałów budowlanych we współczesnym budownictwie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Zakopane – stacja kolejowa w Zakopanem, w województwie małopolskim, w Polsce. Stacja końcowa linii z Krakowa. Dalszy jej przebieg wymagałby przebicia tunelami gór.
  Szczecin (niem. Stettin, szw. Stettin, łac. Sedinum lub Stetinum – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski. Centrum aglomeracji szczecińskiej. Według danych z 30 czerwca 2012 roku miasto miało 409 211 mieszkańców.

  Reklama