Wadowice (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wadowicegmina miejsko-wiejska, położona nad rzeką Skawą, na terenie Pogórza Śląskiego (południowa część gminy leży w Beskidzie Andrychowskim), na skrzyżowaniu dróg: CieszynKraków i Sucha BeskidzkaZator. Zajmuje obszar ok. 113 km². Liczba mieszkańców 37 455 (dane z 2006). Siedzibą władz gminy jest miasto Wadowice.

Ponikiew – wieś w Polsce administracyjnie należąca do województwa małopolskiego, powiatu wadowickiego i gminy Wadowice.Gmina Stryszów – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bielskim.

Na terenie gminy znajduje się 16 sołectw we wsiach: Babica, Barwałd Dolny, Chobot, Chocznia, Gorzeń Dolny, Gorzeń Górny, Jaroszowice, Kaczyna, Klecza Dolna, Klecza Górna, Ponikiew, Roków, Stanisław Górny, Wysoka, Zawadka.

We wsi Jaroszowice znajdują się dwa sołectwa: Jaroszowice i Jaroszowice Zbywaczówka.

W 2013 na terenie gminy oddano do użytku prywatne, śmigłowcowe lądowisko TDJ S.A. Klecza.

Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.Skawa (w górnym biegu Wsiowy Potok) – rzeka, prawy dopływ Wisły. Płynie na obszarze Beskidów Zachodnich: przez Beskid Żywiecki, dalej przez Beskid Makowski, między pogórzami Śląskim i Wielickim oraz Doliną Wisły. Jej bieg w całości znajduje się na terytorium województwa małopolskiego.

Na terenie gminy działa siedem parafii rzymskokatolickich i dwa zbory Świadków Jehowy.

Demografia[ | edytuj kod]

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Wadowic w 2014 roku.
 • Piramida wieku Gmina Wadowice.png

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Andrychów, Brzeźnica, Kalwaria Zebrzydowska, Mucharz, Stryszów, Tomice, Wieprz, Zembrzyce

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wyniki ponownego głosowania i wybór burmistrza - gmina Wadowice, Państwowa Komisja Wyborcza [dostęp 2018-12-09].
  2. l, Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2017 r., „stat.gov.pl” [dostęp 2017-08-12].
  3. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2016-01-21].
  4. Gmina Mucharz w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2017-08-12] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  Gmina Andrychów – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bielskim.Klecza Górna – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, w gminie Wadowice, 320–340 m n.p.m. na skraju Beskidu Małego, na trasie Cieszyn – Kraków, stanowiąca do końca XV w jedność z Kleczą Dolną.
  Warto wiedzieć że... beta

  Chocznia – wieś w Polsce administracyjnie należąca do województwa małopolskiego, powiatu wadowickiego i gminy Wadowice.
  Cieszyn (czes. Těšín, niem. Teschen, łac. Tessin) – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, którego władz jest siedzibą. Leży na Pogórzu Śląskim, nad Olzą. Współczesne administracyjne pojęcie „miasto Cieszyn” odnosi się do prawobrzeżnej części, stanowiącego pod względem przestrzennym i społecznym jedną całość, ośrodka miejskiego, którego część lewobrzeżna należy do Czech i nosi oficjalną nazwę „Czeski Cieszyn”.
  Gmina Mucharz – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bielskim.
  Wadowice – miasto w południowej Polsce, w województwie małopolskim, siedziba władz powiatu wadowickiego i gminy miejsko-wiejskiej Wadowice. Miasto położone jest na Pogórzu Wielickim, nad Skawą. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 28, droga krajowa nr 52 i linia kolejowa nr 117.
  Powiat wadowicki – powiat w Polsce (województwo małopolskie) z siedzibą w Wadowicach. Powiat został utworzony w ramach reformy administracyjnej z 1999.
  Chobot – część wsi Ponikiew w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, w gminie Wadowice.
  Babica (dawniej Babice) – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, w gminie Wadowice, na Pogórzu Wielickim na trasie Wadowice - Stanisław Górny, nad potokiem Babicą, dopływem potoku Wysoka.

  Reklama